← powrót do głównej strony opinii i pytań

Dariaaaa (anonim, 185.137.49.)
około 16 dni temu, Warszawa

Czy stosowanie kremu Edelan w ciąży może być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu?

Stosowałam krem Edelan w ciaży na ręce( nie wiedziałam że jestem) ? czy może się coś stać?

Stosowanie kortykosteroidów w ciąży może nastąpić tylko wtedy, kiedy korzyść ze stosowania przez matkę przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu, w związku z czym Edelan może być stosowany tylko w sytuacjach koniecznych po konsultacji z lekarzem.

Kortykosteroidów nie powinno stosować się w ciąży, jednak Europejskie Forum Dermatologiczne informuje, że kiedy istnieje nagła konieczność zastosowania sterydów u ciężarnych, a bezpieczne preparaty (np. emolienty) nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lekarz może zalecić krótkotrwałe zastosowanie miejscowych preparatów sterydowych o słabszejsile działania, takich jak np. furoinian mometazonu zawarty w leku Edelan, który ma wysoki profil bezpieczeństwa w ciąży.

Reasumując powyższe informacje - jeśli nie stosowała Pani leku długotrwale i na duże obszary ciała, nie powinno być żadnych negatywnych skutków ze strony płodu.
Proszę odstawić lek, a jeśli problemy skórne są nasilone, dalszą kurację skonsultować z dermatologiem oraz ginekologiem.

Krem Edelan zawiera furoinian mometazonu - steryd o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym oraz obkurczającym naczynia krwionośne.
Załączam ulotkę leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/26177/edelan-krem/ulotka

oraz artykuł na temat leków, które można stosować w ciąży:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/ciaza-i-dziecko