Mamcia (anonim, 83.20.224.)
około 9 miesięcy temu, Warszawa

Czy poza glikokortykosteroidami wziewnymi istnieją inne leki skuteczne w astmie?

Mamy wykryta astmę dziecięca syn (4lata) często łapie kaszel. Lekarz przepisuje Nebbud lub benodil a czy są inne skuteczne leki które nie są na sterydach? Po za tym stosujemy też berodual,

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Glikokortykosteroidy wziewne (do inhalacji), takie jak, np. Nebbud czy Benodil należą do najważniejszych leków stosowanych w leczeniu astmy. Ze względu na to, że działają miejscowo w oskrzelach są skuteczne, a przez to bezpieczne. Działają przeciwzapalnie, zmniejszają nasilenie objawów i częstość ich zaostrzeń. Leki tego typu należy stosować regularnie, aby zapobiec zapaleniu towarzyszącemu astmie, nawet jeżeli pacjent nie odczuwa żadnych objawów.

Jeśli chodzi o Berodual - zawarty w preparacie bromek ipratropium działa rozszerzająco na drogi oddechowe, dzięki czemu w pewien sposób "toruje" wejście cząsteczek sterydu, zwiększając jego skuteczność.

Berodual to preparat złożony, zawierający fenoterol oraz ipratropium. Związki te mają działanie bronchodylatacyjne (rozkurczają oskrzela).

Istnieją inne leki, które można stosować w astmie, np. długo działające beta-2-mimetyki, które nie mają działania przeciwzapalnego, dlatego muszą być zawsze stosowane w połączeniu z glikokortykosteroidami wziewnymi, a także leki przeciwleukotrienowe, które hamują uwalnianie z komórek zapalnych substancji nasilających skurcz oskrzeli i wywołujących stan zapalny, jednak mają mniejszą skuteczność niż wziewne glikokortykosteroidy.

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-zyc-aktywnie-z-astma
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow