Fenylefryna (phenylephrine)

83 produkty zawierające Fenylefryna, w tym 16 na receptę.

49 produktów można aktualnie znaleźć w aptekach.

Fenylefryna stosowana jest, m.in. do zniesienia przekrwienia i obrzęku spojówek oka oraz błon śluzowych nosa, w leczeniu śródoperacyjnego niedociśnienia tętniczego, a także pomocniczo w przeziębieniu. Mechanizm działania polega na pobudzaniu receptorów α-adrenergiczne w układzie nerwowym.

Preparaty z fenylefryną dostępne są w aptece bez recepty w postaci proszku do wytworzenia płynu do picia na przeziębienie (np. Gripex Hot Max, Polopiryna Complex), aerozolu na katar (np. Otrivin Allergy, Sinumedin), tabletek na gorączkę i grypę (np. Gripex Duo, Coldrex Maxgrip C) oraz kapsułek (np. Theraflu Total Grip,  Coldrex Complex Grip) oraz na receptę np. Neosynephrin-Pos 10%.

Spis treści

Jakie właściwości posiada fenylefryna?

Jak działa fenylefryna?

W jakich wskazaniach stosowana jest fenylefryna?

Fenylefryna a pseudoefedryna

Jakie są przeciwwskazania do stosowania fenylefryny?

Jakie są skutki uboczne stosowania preparatów z fenylefryną?

Po jakim czasie działa fenylefryna?

Czy fenylefrynę można stosować w ciąży?

Czy fenylefrynę można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Źródła

Jakie właściwości posiada fenylefryna?

  • Fenylefryna podnosi ciśnienie krwi poprzez zwężenie naczyń krwionośnych,

  • podana do oka rozszerza źrenicę,

  • po podaniu miejscowym powoduje skurcz mięśni gładkich,

  • kurczy naczynia krwionośne w błonach śluzowych nosa, co sprzyja jego udrażnianiu.

Jak działa fenylefryna?

Fenylefryna pobudza receptory α-adrenergiczne, co powoduje aktywację układu współczulnego. W efekcie prowadzi to (w zależności od drogi i miejsca podania preparatu) m.in. do rozszerzenia źrenic oraz zwężenia naczyń krwionośnych. Substancja podana ogólnoustrojowo powoduje podniesienie ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi.

W jakich wskazaniach stosowana jest fenylefryna?

Fenylefryna wskazana jest do stosowania miejscowego w celu zniesienia obrzęku i przekrwienia spojówek oka, a także błon śluzowych nosa. Substancja jest wykorzystywana również w okulistyce do krótkotrwałego rozszerzenia źrenicy w celach diagnostycznych i podczas zabiegów operacyjnych. Lek podawany jest także podczas operacji w znieczuleniu ogólnym, aby zapobiegać niedociśnieniu tętniczemu, które może wystąpić w ich przebiegu. Fenylefryna jest również dostępna w preparatach na przeziębienie – ze względu na działanie skurczające naczynia błon śluzowych udrażnia drogi oddechowe.

Fenylefryna a pseudoefedryna

Pseudoefedryna, w przeciwieństwie do fenylefryny, poza pobudzaniem receptorów α-adrenergicznych, aktywuje również receptory β-adrenergiczne. Dzięki temu lek dodatkowo posiada właściwości rozszerzające oskrzela, co wykorzystywane jest w terapii stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania fenylefryny?

Preparatów z fenylefryną nie powinni stosować pacjenci z nadwrażliwością na lek lub którykolwiek ze składników produktu. Ponadto substancja jest przeciwwskazana w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek, zaburzeń rytmu serca i cukrzycy. Dodatkowo leku nie należy stosować, jeżeli u pacjenta występuje jaskra z zamkniętym kątem przesączania, nadczynność tarczycy, guz chromochłonny nadnerczy, choroba alkoholowa oraz rozrost gruczołu krokowego.

Jakie są skutki uboczne stosowania preparatów z fenylefryną?

Podczas stosowania preparatów z fenylefryną mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak miejscowe zaczerwienienie i uczucie ciepła, utrata apetytu oraz uczucie niepokoju lub podekscytowania. Ponadto może wystąpić szybkie łomotanie lub nieregularne bicie serca, silne zawroty głowy lub nerwowość, bezsenność, podwyższone ciśnienie krwi, silny ból głowy, a także niewyraźne widzenie.

Należy pamiętać, że działania niepożądane mogą, ale nie muszą wystąpić u wszystkich pacjentów.

Po jakim czasie działa fenylefryna?

Fenylefryna jest wchłaniana całkowicie z układu pokarmowego. Jej największe stężenie we krwi, a co z tym związane najsilniejsze działanie, osiągane jest po około 13-60 minutach od przyjęcia substancji. Okres półtrwania, czyli czas po jakim połowa podanej dawki leku zostanie wyeliminowana z organizmu, wynosi około 2-3 godzin.

Czy fenylefrynę można stosować w ciąży?

Nie ma wystarczającej ilości badań odnośnie bezpieczeństwa stosowania fenylefryny u kobiet ciężarnych. Fenylefryna może zmniejszać krążenie łożyskowe. W związku z tym stosowanie leku przez kobiety ciężarne jest przeciwwskazane.

Czy fenylefrynę można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Nie ma wystarczającej ilości badań odnośnie bezpieczeństwa stosowania preparatów z fenylefryną u kobiet podczas laktacji. Substancja może przenikać do mleka matki. Nie zaleca się przyjmowania leku w okresie karmienia piersią.

Źródła:

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

2

Brak wyników