---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

Dorota (anonim, 152.37.122.) Warszawa 2 lata temu

Czy jest możliwe, żeby ktoś miał bardzo silne bóle miesiączkowe bez powodu?

Czy jest możliwe, żeby ktoś miał bardzo silne bóle miesiączkowe bez powodu, bo taka jest jego uroda? Lekarze wykluczyli ewentualne powody, choroby, itd. i proponują założenie wkładki domacicznej, która ma podobno zmniejszyć bóle. Czy to dobre rozwiązanie dla osoby, która nie potrzebuje tak naprawdę takiej formy antykoncepcji? A może lepiej byłoby rozwiązać przyczynę ciężkich dolegliwości i wtedy żadne leczenie nie byłoby potrzebne? Tylko właśnie - jaka może być przyczyna, być może nieodpowiednia dieta, styl życia? Lekarze powiedzieli już swoje, teraz szukam informacji w innych miejscach.

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

2 lata temu

Istnieje taka możliwość, aby kobieta odczuwała silne bóle podczas miesiączki, pomimo braku stwierdzonej patologii (choroby) narządu rodnego. W takich przypadkach uważa się, że przyczyną dolegliwości jest zwiększone wydzielanie prostaglandyn - związków wydzielanych naturalnie przez organizm, aby wywołać skurcze macicy w celu jej opróżnienia. Jeśli miała Pani wykonaną szeroką diagnostykę i nie znaleziono przyczyny, to najwyraźniej cierpi Pani na tak zwane pierwotne bolesne miesiączkowanie, czyli dolegliwość, która nie ma swojej przyczyny w jakiejś chorobie, którą można leczyć.

Lekami stosowanymi w pierwszej kolejności w leczeniu bolesnych miesiączek są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), ponieważ zmniejszają one wytwarzanie wspomnianych prostaglandyn. Bez recepty dostępny jest np. ibuprofen, ketoprofen, a lekarz może przepisać preparat z nimesulidem. Przy braku skuteczności dołącza się lek przeciwbólowy zawierający metamizol oraz środki rozkurczowej z drotaweryną.

Jeśli takie leczenie nie może być zastosowane lub jest niewystarczająco skuteczne, to ginekolog może zaproponować stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla pacjentek, którym zależy na uzyskaniu tego rodzaju ochrony przed ciążą. Nie oznacza to, że tabletki antykoncepcyjne czy spirala nie mogą zostać zastosowane bez związku z ich działaniem antykoncepcyjnym.

Jeśli chce Pani spróbować modyfikacji stylu życia, to wskazuje się na możliwą pozytywną rolę ćwiczeń relaksacyjnych, masażu, aktywność fizyczna (ale umiarkowanej takiej jak na przykład spacer czy joga). Można spróbować diety z ograniczeniem cukru, produktów przetworzonych, a z dodatkową zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Załączam materiał, który może być pomocny:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-miesiaczka-musi-bolec

https://www.gdziepolek.pl/kategorie/wkladki-domaciczne

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

    Podobne pytania

    Specjaliści

    Telekonsultacje
    E-wizyta
    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
    Umów telekonsultację

    Artykuły