Torwik (anonim, 83.30.204.)
około roku temu, Warszawa

Czy lek Telmizek pomoże mi znieść skutki uboczne, jakie dotykają mnie podczas terapii preparatem Tolura, skoro leki te są swoimi odpowiednikami?

Po długim stosowaniu leku tolura na nadciśnienie pojawił się uporczywy kaszel, bóle ścięgien w nogach i świąd skóry na plecach. Kardiolog zamienił mi lekarstwo na telmizek. Przeczytałem w ulotkach, że obydwa lekarstwa mają identyczny skład. Czy ta zamiana mi pomoże? Jestem mężczyzną, mam 89 lat...

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Opisane przez Pana objawy takie jak: uporczywy kaszel, bóle ścięgien czy świąd skóry, to działania niepożądane, które zgłasza średnio 1 na 100 pacjentów przyjmujących lek Tolura.

Leki Tolura oraz Telmizek są swoimi odpowiednikami - zawierają tę samą substancję czynną w tej samej dawce, mają takie same wskazania do stosowania oraz to samo działanie terapeutyczne, a co za tym idzie najprawdopodobniej będą wywoływać te same działania niepożądane.

Piszę najprawdopodobniej, ponieważ istnieje garść pacjentów, która na zamiennik reaguje gorzej lub lepiej. Ciężko to jednoznacznie wytłumaczyć - lek generyczny (odpowiednik) musi spełnić jeden podstawowy warunek – udowodnić, że jest „taki sam”, jak lek oryginalny, czyli nie różni się w sposób istotny w zakresie tempa oraz stopnia wchłaniania w organizmie. To badanie nosi nazwę testu biorównoważności. Zgodnie z prawem, różnice w biorównoważności obu badanych produktów mogą wynosić do 20%. Jak widać, lek generyczny może nieco różnić się od leku oryginalnego i w mojej opinii, to na tym poziomie może Pan odczuwać ewentualne różnice w obserwowanych skutkach ubocznych.

Decyzję o tym, czy zaryzykować pozostawiam Panu - nie zaszkodzi podjąć ryzyka, a w razie jakichkolwiek objawów jest Pan świadomym przed lekarzem pacjentem, aby ponownie prosić o zmianę leku z wiadomych powodów ;)

Proszę pamiętać, że działania niepożądane leków powinno się zgłaszać nie tylko lekarzowi, ale także indywidualnie. Zgłaszając działania niepożądane pomaga Pan innym pacjentom, również swoim bliskim, którzy kiedyś także mogą potrzebować tego samego leku. Krok ten pozwala także zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych i aktualizować dane na ich temat.
O tym, jak to zrobić, pisaliśmy tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane