Edyta (anonim, 188.147.103.)
około 11 miesięcy temu, Warszawa

Czy zapisane mi leki na astmę pomogą w chorobie płuc, jeśli nie jestem astmatykiem?

Pod koniec stycznia zachorowałam na grype a po niej powikłaniowe zapalenie płuc.Prześwietlenie wykazało płyn w lewej jamie płucnej i miąż płucny. Pobad trzy tygodnie brania antybiotyków najpier Bioracef potem Cipronex plus Erdomed. Po miesiącu na początku marca drugie prześwietlenie nadal plamiste zagęszczenia miąższu płucnego. Po dwóch tygodniach przerwy trzeci an.Sumamed sześć dni plus cały czas Erdomed .Cały ten czas utrzymuje mi się stan podgorączkowy i nadal odrywa flegma.20 marca trafiłam do pulmunologa która po nie dokładnym wywiadzie ze mną na temat przebiegu mojej choroby przepisała mi leki Groprinosin 2x2,Monkasta 1x,Alvesco 160 2x2.Nie choruje na astme i ta cała choroba którą opisałam była u mnie pierwszy raz w moim 48 letnim życiu kobiety która do tej pory nie narzekała na zdrowie. Prosze o pomoc co dalej robić i czy te leki są dla mnie dobre jak nie mam astmy.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że bardzo ciężko jest na podstawie internetowego wywiadu, krótkiego opisu i braku możliwości wglądu w wyniki Pani badań odnieść się do tego, czy zaordynowane leki będą dla Pani dobre i pomocne.

Proszę pamiętać, że to zawsze lekarz dobiera leki na receptę, które jego zdaniem są najbardziej odpowiednie i pomocne dla pacjenta. Nie mogę ze swojego punktu widzenia odradzać Pani ich przyjmowania, bowiem nie mam do tego żadnych podstaw - nie byłoby ani trochę rozsądnym leczenie Pani na podstawie krótkiego opisu.

Proszę stosować leki tak, jak zaordynował lekarz, a po zaleconym leczeniu udać się na kontrolę, celem oceny postępów w terapii. Chciałabym także podkreślić, że leki, które Pani otrzymała nie muszą być "sztywno" stosowane tylko w tych wskazaniach, jakie producent zamieścił w ulotce. Są to leki wydawane z przepisu lekarza, co oznacza, że może on na podstawie swojej najlepszej wiedzy i doświadczenia zaordynować środek poza wskazaniami producenta, jeśli uzna, że może on być pomocny w danym przypadku.

Nawet, jeśli nie ma Pani astmy nie oznacza to, że zapisane leki nie są dla Pani.

Lek Monkasta jest antagonistą receptora leukotrienowego, który blokuje działanie substancji zwanych leukotrienami. Leukotrieny powodują zwężenie i obrzęk dróg oddechowych.
Tymczasem Alvesco zawiera cyklezonid - substancję zmniejszającą stan zapalny.

Zapisane leki wskazują, iż Pani drogi oddechowe najprawdopodobniej są zwężone, a płuca obrzęknięte i toczy się w nich stan zapalny, który utrudnia im fizjologiczną pracę. Dodatkowo w płucach zalega wydzielina, która może odpowiadać za proces zapalny - stąd lek Erdomed, którego zadaniem jest ją rozerwać na mniejsze fragmenty i ułatwić jej wydalenie.

Z Pani opisu wynika, że zapisane leki mogą okazać się trafne i pomocne, jeśli antybiotyki nie przyniosły oczekiwanych efektów. Najwidoczniej toczący się tam proces zapalny nie ma podłoża bakteryjnego lub antybiotyki zostały zapisane prewencyjnie - lekarz mógł podejrzewać, że zabrany płyn i wydzielina oskrzelowa mogą się nadkażać. Faktem jest, że stwarzają one bardzo dobre warunki do rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów - bakterii (stąd antybiotyk) lub wirusów (stąd Groprinosin).

Nie tylko astma jest procesem zapalnym toczącym się w drogach oddechowych - także inne choroby mogą mieć to samo podłoże, a zupełnie inne objawy.

Rozumiem Pani bezsilność w tej sprawie, jednak nie pozostaje mi nic innego, jak poradzić Pani, aby zaufać lekarzowi. W mojej ocenie, podkreślam - tylko na podstawie Pani opisu - nie mam podstaw do tego, aby odradzać Pani przyjmowanie zapisanych leków.

Jeśli uważa Pani, że wywiad był niedokładny, a zalecone leczenie nie jest dla Pani wiarygodne, powinna Pani skonsultować się z innym specjalistą - lekarzem, bo tylko on ma wiedzę i kompetencje w leczeniu chorób płuc.

Farmaceuta może Pani pomóc w kwestii leczenia, może wydać swoją opinię, podpowiedzieć jak dawkować leki, aby terapia była jeszcze bardziej efektywna i bezpieczna, jednak proszę pamiętać, że to nie nam oceniać decyzje lekarza, które poparte są wynikami badań i dokładnym wywiadem z pacjentem - my, szczególnie pracując z pacjentem drogą elektroniczną, nie mamy sposobności dotrzeć do takich źródeł.

Załączam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow
- https://www.gdziepolek.pl/blog/w-czym-moze-pomoc-ci-gdziepolek