Leki przeciwhistaminowe na alergię

Leki przeciwhistaminowe na alergię

udostępnij:

Leki przeciwhistaminowe to preparaty, po które najczęściej sięgamy w celu złagodzenia objawów alergii, takich jak wysypka, świąd, łzawienie oczu czy katar. Jest to na tyle duża grupa leków - tabletki, krople, żele, itd., że warto przyjrzeć się jej bliżej - zwłaszcza przed okresem pylenia.

Spis treści

Doustne leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji

Doustne leki przeciwhistaminowe drugiej generacji

Doustne leki przeciwhistaminowe trzeciej generacji

Leki przeciwhistaminowe do oczu

Leki przeciwhistaminowe do nosa

Leki przeciwhistaminowe na skórę

Doustne leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji

Leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji są niewybiórczymi blokerami receptorów H1 i przenikają przez barierę krew-mózg. Charakteryzują się częstszym występowaniem działań niepożądanych, jak senność, zawroty głowy czy zaburzenia widzenia. Sedatywny potencjał tych leków wykorzystywany jest jednak w kontrolowaniu alergii, której objawy nasilają się pod wpływem stresu (np. atopowe zapalenie skóry) oraz są pomocne w łagodzeniu świądu. Ponieważ leki te mogą osłabiać koncentrację, nie powinny ich stosować osoby obsługujące urządzenia mechaniczne.

Doustne leki przeciwhistaminowe drugiej generacji

Grupa leków drugiej generacji charakteryzuje się z reguły większym bezpieczeństwem, skutecznością, oraz dodatkowym działaniem przeciwzapalnym. W trakcie terapii obserwuje się znacznie mniej działań niepożądanych, co związane jest z większą selektywnością wobec receptora H1 oraz mniejszą przenikalnością przez barierę krew-mózg. Ponadto, wydłużone działanie leków umożliwia przyjmowanie tabletki tylko raz dziennie.

Doustne leki przeciwhistaminowe trzeciej generacji

Są to leki o jeszcze większej selektywności, a tym samym mniejszym potencjale uspokajającym. Wykazują najmniejszą częstość działań niepożądanych charakterystycznych dla leków przeciwhistaminowych pierwszej generacji. Praktycznie nie wywołują działania sedatywnego. Wykazują dodatkowo działanie przeciwzapalne oraz immunomodulujące.

Leki przeciwhistaminowe do oczu

Wraz z rozpoczęciem okresu pylenia roślin nasilają się objawy alergicznego zapalenia spojówek, czy atopowego zapalenia rogówki. Pacjenci skarżą się na łzawienie oczu, czemu towarzyszy zaczerwienienie oraz świąd.

Zazwyczaj do terapii włącza się także doustne preparaty na alergię.

Leki przeciwhistaminowe do nosa

Preparaty tego typu wskazane są w leczeniu objawów kataru siennego. Zastosowanie leku bezpośrednio do nosa skutkuje bardzo szybkim efektem terapeutycznym. W Polsce dostępne są preparaty do nosa zawierające połączenie udrażniającej nos fenylefryny z substancjami należącymi do leków przeciwhistaminowych I generacji, takimi jak:

oraz preparaty zawierające substancje przeciwhistaminowe II generacji, takie jak:

Sięganie po tego typu krople nie wywołuje działania usypiającego. Stosowane dwa razy dziennie zapobiegają wystąpieniu objawów nieżytu nosa (wydzielina, świąd, kichanie). Objawem niepożądanym, opisanym jako często występujący, jest uczucie gorzkiego smaku w jamie ustnej.

Leki przeciwhistaminowe na skórę

Zadaniem leków przeciwhistaminowych stosowanych na skórę jest łagodzenie świądu, podrażnienia, zaczerwienienia, pokrzywki i obrzęku.

Zazwyczaj do terapii włącza się także doustne leki przeciwhistaminowe.

redaktor: Dina Dąbrowska

ostatnia zmiana: 23.04.2024 07:24:50

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:
1

Bilagra ORO

tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, 30 tabletek

bilastine

lek na receptę

w 44% aptek

od 15,98 zł

Amertil

tabletki powlekane, 30 tabletek

cetirizine

lek na receptę

w 83% aptek

od 13,94 zł

Polfergan

syrop, 150 mililitrów

promethazine

lek na receptę

w 52% aptek

od 14,99 zł

Clemastinum WZF

tabletki, 30 tabletek

clemastine

lek na receptę

w 54% aptek

od 5,99 zł

1

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy