Pankreatyna (pancreatin)

52 produkty zawierające Pankreatyna, w tym 28 na receptę.

13 produktów można aktualnie znaleźć w aptekach.

Pankreatyna to połączenie enzymów pozyskanych z trzustek wołowych lub wieprzowych. Substancja ta wykazuje aktywność enzymów trzustkowych – lipazy, proteaz oraz amylazy, dzięki czemu może być stosowana jako zamiennik enzymów trawiennych, gdy organizm nie wytwarza ich w wystarczającej ilości, np. w przebiegu chorób trzustki (stan zapalany, rak trzustki) oraz po resekcji trzustki.

Niektóre preparaty z pankreatyną dostępne są w aptece bez recepty. Występują w postaci kapsułek (np.  Kreon Travix, Neo-Pancreatinum Forte). W aptece można również nabyć produkty dostępne jedynie z przepisu lekarza, np. Lipancrea 16000.

Jakie właściwości posiada pankreatyna?

  • Pankreatyna zawiera w swoim składzie enzymy o działaniu lipolitycznym, czyli umożliwiającym trawienie tłuszczów,

  • dodatkowo umożliwia trawienie skrobi oraz innych oligo- i polisacharydów,

  • działa proteolitycznie, czyli rozkłada białka,

  • reguluje przemianę materii,

  • zmniejsza objawy zaburzeń trawienia oraz zmniejsza częstość wypróżnień.

W jakich wskazaniach stosowana jest pankreatyna?

Preparaty z pankreatyną stosowane są w leczeniu zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki, spowodowanej przez różne choroby, np. raka trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki, zwłóknienie torbielowate. Ponadto lek może być stosowany w pankreatektomii (stan po usunięciu trzustki) oraz gastrektomii (stan po usunięciu żołądka).

Pankreatyna a alkohol

Alkohol nie wchodzi w interakcję z pankreatyną. Jednakże należy pamiętać, że przyczyną zaostrzeń schorzeń, które leczone są za pomocą pankreatyny, może być przyjmowanie alkoholu. W związku z tym nie zaleca się, aby pacjenci cierpiący na choroby trzustki spożywali alkohol.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania pankreatyny?

Pankreatyny nie powinni stosować pacjenci z nadwrażliwością na lek lub którykolwiek ze składników preparatu, a także uczuleni na białko wieprzowe lub wołowe (w zależności od pochodzenia substancji). Ponadto nie należy jej stosować w ostrym zapaleniu trzustki oraz w okresach zaostrzeń przewlekłego zapalenia trzustki.

Jakie są skutki uboczne stosowania pankreatyny?

Podczas stosowania preparatów z pankreatyną mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak bóle brzucha, nudności i wymioty, zaparcia, wzdęcia, biegunka.

Należy pamiętać, że działania niepożądane mogą, ale nie muszą wystąpić u wszystkich pacjentów.

Czy pankreatynę można stosować w ciąży?

Nie ma wystarczających danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania pankreatyny u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały, żeby substancja wchłaniała się do krążenia ogólnego. W związku z tym nie podejrzewa się, aby miała negatywny wpływ na płód. Podczas ciąży pankreatyna powinna być stosowana ostrożnie, pod kontrolą lekarza.

Czy pankreatynę można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Nie przewiduje się, aby pankreatyna miała negatywny wpływ na dzieci karmione piersią. Lek może być stosowany podczas laktacji.

Źródła:

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

2

Brak wyników