Bożena Marczak, bozena.marczak@op.pl (anonim, 109.207.153.)
około 10 miesięcy temu, Warszawa

Czy maść Cortineff jest zamiennikiem kropli Dicortineff?

Mąż dostał informację, że lek dicortineff został wycofany z produkcji i aptek,bo okazało się,że jest szkodliwy!
Ja używam maść CORTINEFF do oczu,czy to jest zamiennik?
Mam 77 lat,choruję na cukrzycę,kilka lat temu miałam operację zaćmy na obu oczach.Ponad to stwierdzono w szpitalu jaskrę wąskiego kąta przesączania w jednym oku (a może w obu-nie pamiętam).Okulista w miejscu zamieszkania,nigdy mi nie wspomniał,że mam jaskrę.Dopiero jak pokazałam wypis ze szpitala w Elblągu,potwierdziła,ąle żadnego leku nie przepisała,tylko mam co ok.pół roku kontrolę.Teraz przez pandemię koronawirusa -nie byłam.Mam pewne schorzenie oczu,z którym zmagam się już 2,5 /3 lat.Cały czas myślałam,że oczy mi łzawią,ale stwierdziłam,że to nie łzy -tylko lepki płyn,a rano oczy są sklejone .Tak się złożyło,że byłam jeszcze w szpitalu w Starogardzie Gdańskim,i raz u prywatnego lekarza okulisty w Gdańsku ,który cieszy się dobrą opinią.Lekarz udrożnił mi kanał łzowy w obu oczach,przepisał jakieś krople.Jest trochę lepiej,ale nie przeszło zupełnie.W dodatku w kąciku prawego oka ,ale nie w samym oku ,tylko między nosem a okiem odczuwam świąd lub szczypanie,które mi bardzo dokucza.-
anonim,

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej leku Dicortineff, seria: 01UI0319, data ważności: 31.03.2021 Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju wymienionej serii produktu leczniczego. Podkreślam, że została wycofana tylko wspomniana seria. Pozostałe serie nadal pozostają w obrocie i nie zostały wycofane.

Maść Cortineff nie jest zamiennikiem kropli Dicortineff ze względu na inną postać leku i inny skład. Nie została ona wycofana z obrotu.

Druga część Pani wpisu nie zawiera żadnego pytania, w związku z czym - czy moglibyśmy jakoś pomóc?

Dziękujemy za podzielenie się z nami swoją historią i zamieszczenie zdjęcia :)

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czym-sa-zamienniki-lekow
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-stosowac-krople-do-oczu
- https://www.gdziepolek.pl/blog/leki-wstrzymane-i-wycofane-z-obrotu