Opaski medyczne - pomoc czy modny gadżet?

udostępnij:

Często słyszymy w mediach o zbyt późnym dotarciu służb ratunkowych do pacjenta. Czy zwykła opaska ratunkowa mogłaby faktycznie pomóc w udzielaniu pierwszej pomocy? Kto powinien taką opaskę nosić?

Nie masz czasu czytać? Obejrzyj film o opaskach!

Kto powinien nosić opaskę ratunkową?

Typów opasek jest mnóstwo – tak naprawdę mogą dotyczyć każdej choroby, w przebiegu której możemy potrzebować pomocy od drugiej osoby.

Najczęściej spotykanymi są opaski dla:

Jeszcze nie tak dawno temu dużą popularnością cieszyły się opaski z grupą krwi, czy oświadczeniem chęci bycia dawcą narządów. Niestety, tutaj muszę niektórych zmartwić – noszenie ich nijak ma się do ułatwienia pracy ratownikom. Opaski traktowane są raczej jako gadżet, a ich wiarygodność nieraz była wątpliwa - zdarzały się przypadki, że osoba nosiła opaskę z grupą krwi swojej drugiej połówki lub grupą nie popartą badaniem laboratoryjnym.

Jak powinna wyglądać opaska ratunkowa?

Niestety, często opaski rozdawane za darmo są mało czytelne - zawierają zbyt duże logo firmy farmaceutycznej czy zajmującej się sprzedażą sprzętu medycznego. Zadbajmy o to, aby to napis był duży i wyraźny. Pamiętajmy, że opaska ratunkowa nie powinna spełniać funkcji ozdobnej, lecz informacyjną. Ograniczmy przekaz do minimum – np. „Mam cukrzycę, podaj mi słodki napój, zadzwoń pod 999”. Ważne – starajmy się nie używać na opaskach niezrozumiałych wyrazów „diabetyk”, „epilepsja” czy „anafilaksja”. Niestety nie wszyscy znają ich znaczenie i będą wiedzieli, jak postąpić.

Jak pomóc osobie z opaską ratunkową?

Jeżeli spotkamy osobę, która wymaga nagłej pomocy, opaska może pomóc zdecydować, co należy zrobić.

Jeśli osoba jest nieprzytomna i nosi np. opaskę cukrzyka, od razu wiemy, żeby zadzwonić po pomoc. Dyspozytor poinformowany o tym, że pacjent jest diabetykiem, powinien nas odpowiednio poinstruować, jak udzielić takiej osobie pomocy (np. użyć glukagonu, który większość diabetyków nosi przy sobie).

Jeśli osoba jest przytomna, ale słabo się czuje, możemy spróbować dowiedzieć się, w jaki sposób możemy pomóc lub gdzie szukać potrzebnych medykamentów. Zapytajmy, kiedy osoba ostatni raz jadła lub czy przyjmuje jakieś leki.

Opaski dla seniorów

Coraz bardziej popularne stają się też opaski S.O.S. noszone przez seniorów. Na opasce umieszczone mogą być nazwy przyjmowanych leków, choroby przewlekłe, numer kontaktowy do bliskich czy opiekuna. Takie informacje w przypadku osoby nieprzytomnej znacznie skracają czas interwencji i ułatwiają pracę zespołom ratownictwa.

Bransoletka działa na podobnej zasadzie jak Pudełka Życia czy Koperty Życia, zawierające kartę informującą o chorobach przewlekłych, przyjmowanych lekach, alergiach oraz dane kontaktowe do opiekuna i są one przechowywane w domowej lodówce seniora. Atutem opaski w stosunku do tych rozwiązań jest to, że seniorzy mogą czuć się pewniej i bezpieczniej również po wyjściu z domu.

Opaski pomagają żyć aktywnie

Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa tak naprawdę dotyczy wszystkich pacjentów noszących opaski ratunkowe. Dzięki temu osoby żyjące np. z epilepsją czy cukrzycą chętniej wychodzą z domu i biorą udział w życiu społecznym, co ma nieocenioną wartość w jakości ich życia i procesie leczenia. Pamiętajmy o tym nie tylko podczas kursów pierwszej pomocy, ale też na co dzień.

redaktor: Dina Dąbrowska

ostatnia zmiana: 01.04.2021 00:00:00

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Kohezyjna opaska podtrzymująca Heltiso

bandaż, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 11% aptek

od 4,50 zł

Puetterbinde

opaska elastyczna, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 10% aptek

od 25,79 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)