halina (anonim, 89.76.26.)
około 6 miesięcy temu, Warszawa

Boję się przyjmować Sumamed z innymi lekami.

Dzień dobry, Dziś mam zacząć brać antybiotyk Sumamed ale się boję interakcji z innymi lekami które przyjmuje. Biorę Enarenal 20 mg-2x1. Aldan 10 mg. 1x1 i Hydroksyzyna 10 mg 2x2tabl.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Dziękujemy za podzielenie się z nami tą informacją. Jeśli lekarz, który zapisał Pani lek Sumamed wiedział, jakie inne leki Pani przyjmuje, dobrał schemat dawkowania tak, aby ograniczyć wzajemne interakcje.

Stosowanie leków Sumamed i Aldan może spowodować wzrost stężenia amlodypiny - substancji czynnej leku Aldan - we krwi zwiększając ryzyko wystąpienia jej działań niepożądanych lub nasilić jej działanie obniżające ciśnienie tętnicze krwi - może wystąpić nadmierny spadek ciśnienia.

Jeżeli leki zostały przepisane przez różnych lekarzy, proszę skonsultować się z nimi celem ustalenia, czy leki te mogą być jednocześnie stosowane, a jeśli tak, to w jakiej konfiguracji.

Jeżeli leki zaordynował ten sam lekarz, należy ściśle przestrzegać schematu dawkowania.

Proszę z góry nie obawiać się o skutki, o których Pani pisze, lecz skupić się na prawidłowej realizacji terapii, która jest kluczem do ich uniknięcia.

Obawa przed ewentualnymi skutkami ubocznymi może utrudniać proces leczenia i to właśnie ona może mieć większy wpływ na wystąpienie działań niepożądanych niż sam lek.

Stres przed sięgnięciem po lek może prowadzić do zaniechania terapii, co w skutkach może być dużo gorsze dla zdrowia niż ewentualne działania niepożądane, które mogą, a nie muszą wystąpić.

Ostrzeżeń zawartych w ulotce nie wolno bagatelizować, ale należy zachować zdrowy rozsądek. Jeśli lekarz zalecił jakiś lek, oznacza to, że uważa, iż przyjęcie go jest dla Pani bardziej korzystne niż nieleczenie się.
Lek może, ale nie musi wywołać skutków ubocznych, natomiast nieleczona choroba może pogłębić się, wywołać niekorzystne zmiany w organizmie lub spowodować powikłania:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow