← powrót do głównej strony opinii i pytań

Luk (anonim, 165.225.72.)
około 8 miesięcy temu, Warszawa

Jak przechowywać lek zawiesinę?


Witam mam na opakowaniu zawiesiny taka notke o przehcowywaniu
"7 dni w temperaturze pokojowej, 14 dni w lodówce"
czy to oznacza ze jak po 5 dniach w temperaturze pokojowaj wloze zawiesine do lodowki to ja "zepsuje" czy bedzie ona mogle byc dluzej przechowywana np do 9 dni??

Dzień dobry,

większość leków - w szczególności płynnych - dłużej zachowuje trwałość w niższych temperaturach. Stąd adnotacja na opakowaniu zawiesiny - lek przechowywany w temperaturze pokojowej może być bezpiecznie stosowany przez tydzień, a jeśli przechowujemy go w lodówce - można go używać dłużej: przez dwa tygodnie. Niższa temperatura może zabezpieczać zarówno samą substancję leczniczą np. przed rozkładem, ale równocześnie przeciwdziała rozwojowi mikroorganizmów (np. bakterii).
Nie proponowałabym przechowywania leku "trochę na półce" i "trochę w lodówce". Sam preparat raczej "nie zepsuje się" (chyba, że wynika to z jego szczególnych właściwości), jednak prawidłowe określenie przydatności w takim przypadku będzie trudne. Wiele zależy także od składu (nie podaje Pan, o jaki lek chodzi). Chciałabym jednocześnie zwrócić uwagę, że "w temperaturze pokojowej" oznacza temperaturę do 25 stopni Celsjusza. Ze względu na coraz cieplejsze dni warto więc rozważyć przechowywanie leku przez cały okres stosowania w chłodziarce.

Proponuję zajrzeć także do artykułu:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-przechowywac-leki

Pozdrawiam serdecznie!