Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to choroba, z którą od lat walczy Malwina, moja koleżanka z liceum. Spotkałyśmy się ostatnio i zgodziła się odpowiedzieć na kilka moich pytań dotyczących przebiegu i leczenia tej uporczywej dolegliwości.

Zespół policystycznych jajników to choroba, która dotyka coraz większej liczby młodych kobiet. Objawy powodują spadek pewności siebie i silny niepokój, a leczenie wymaga sumiennej pracy i zaangażowania. Dodatkowo, terapia nie daje trwałych rezultatów. Mimo wszystko warto zaufać lekarzowi, gdyż leki i zmiana trybu życia mogą znacznie zmniejszyć odczuwanie dolegliwości zespołu policystycznych jajników.

Jak wygląda leczenie, po czym rozpoznać chorobę oraz czy leki naprawdę pomagają? Tego dowiesz się z naszej rozmowy.

mgr farm. Martyna Ciastek: Dlaczego zaczęłaś podejrzewać, że możesz cierpieć na zespół policystycznych jajników?

Malwina Sosińska: Wszystko zaczęło się 5 lat temu, gdy miałam 22 lata. Zaniepokoiłam się, gdyż moje miesiączki pojawiały się bardzo nieregularnie, mniej więcej co 3-4 miesiące i czasem trwały nawet 13 dni. Dodatkowo, bardzo pogorszył się stan mojej cery i przytyłam. Martwiło mnie również uporczywe owłosienie na twarzy. Bardzo się go wstydziłam i to głównie z jego powodu czułam, że coś jest ze mną nie tak.

Jak dowiedziałaś się, że to zespół policystycznych jajników?

Objawy nie ustępowały, więc po upływie niemal roku, za namową mojej mamy postanowiłam zgłosić się do lekarza ginekologa - endokrynologa. Była to Pani doktor u której leczę się do dzisiaj. Już na pierwszej wizycie miałam przeprowadzone badanie USG przezpochwowe, którego wynik, a konkretnie - mnóstwo małych pęcherzyków widocznych w jajniku, potwierdzał wstępną diagnozę lekarza. Na wszelki wypadek zostały mi jeszcze zlecone badania krwi, aby sprawdzić poziom hormonów i innych wskaźników. To badanie również nie wyszło zadowalająco - miałam ponad 40 razy przekroczone prawidłowe stężenie męskiego hormonu płciowego - testosteronu. Dodatkowo zaburzone stężenia hormonów żeńskich - estrogenów. Zbadałam również poziom cukru - był groźnie podwyższony. Wszystkie moje objawy i wyniki wskazywały na to, że choruję na zespół policystycznych jajników.

Lekarz wyjaśnił mi, że choroba jest spowodowana zaburzoną gospodarką hormonalną, która sprawia, że w jajnikach wytwarza się więcej tzw. pęcherzyków Graffa - to te pęcherzyki widoczne na zdjęciu USG. Pęcherzyki Graffa nie zawsze dojrzewają, a tym samym uniemożliwiają zachodzenie owulacji. To wszystko powoduje, że zaburza się cały cykl miesiączkowy, więc i miesiączka pojawia się nieregularnie. Dodatkowo, to właśnie te nieszczęsne pęcherzyki produkują nadmierną ilość hormonów - androgenów, odpowiadających m.in. za pogarszanie się cery czy pojawienie nadmiernego owłosienia.

Jakie metody leczenia zespołu policystycznych jajników zaproponował Ci lekarz?

Pani doktor zapytała mnie, czy planuję mieć dziecko w nadchodzącym roku. Ponieważ nie miałam takich planów, zaproponowała mi terapię hormonalną preparatami z octanem cytoprenonu (np. Diane 35, Androcur), który miał na celu uregulowanie mojego cyklu oraz zmniejszenie uporczywych objawów - np. nadmiernego owłosienia. Dodatkowo, lekarz przepisał mi lek z metforminą (np. Glucophage XR) obniżający poziom cukru we krwi oraz spironolakton (np. Spironol), lek moczopędny, usuwający nadmiar wody z organizmu, który w zestawieniu z pozostałymi lekami pozwolił mi pozbyć się niepokojącego nadmiaru kilku kilogramów, spowodowanego zatrzymywaniem płynów.

Czy stosowałaś coś jeszcze oprócz leków?

Tak, oprócz konsultacji lekarskich wybrałam się również do dietetyka i przeszłam na restrykcyjną dietę, którą stosuję do dzisiaj. To właśnie dieta pozwoliła mi samodzielnie kontrolować poziom cukru i zmniejszyć ilość przyjmowanych leków. Całkowicie odstawiłam wszystkie mączne przetwory. Do tego zrezygnowałam z niektórych owoców, np. bananów czy winogron. Sklepowe słodycze zamieniłam na zdrowe, samodzielnie przygotowywane przekąski. Do tego regularnie piję sok z brzozy, np. Ekologiczny Sok Z Brzozy Bez Dodatku Cukru oraz napar z czystka np. Apteonatura Czystek.

Jak się czujesz teraz? Czy terapia zespołu policystycznych jajników się skończyła?

Zespół policystycznych jajników jest chorobą, która prawdopodobnie będzie mi towarzyszyła do końca życia. Po 3 latach leczenia, na zlecenie lekarza zrobiłam przerwę w przyjmowaniu leków i wszystkie objawy powróciły ze zdwojoną siłą. Leki przyjmuję więc do dziś, choć niektóre z nich w mniejszych dawkach. Mam umówioną także kolejną wizytę u lekarza, ponieważ będzie konieczna zmiana sposobu leczenia.

Dlaczego musisz zmienić terapię?

Planujemy z mężem dzidziusia, więc to czas, by pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu. Wiadomo, że z zespołem policystycznych jajników zajście w ciążę może być poważnym wyzwaniem, jednak wiem, że są różne metody leczenia kobiet, które chcą stać się mamami mimo PCOS - chociażby stymulacja owulacji, takimi lekami jak np. Luteina czy Folitropina. Od kilku miesięcy przyjmuję także kwas foliowy (np. Folik), bo wiem, że warto o nim pamiętać już na etapie planowania powiększenia rodziny. Mamy z mężem pozytywne nastawienie i wierzymy, że się uda.

Malwina, bardzo dziękuję Ci za rozmowę!

Ja również dziękuję, mam nadzieję, że dzięki tej rozmowie pomożemy choć jednej kobiecie cierpiącej na PCOS zrozumieć, że nie jest sama.

Historia Malwiny to tylko jeden z wielu przypadków pokazujących, że zespół policystycznych jajników można z powodzeniem leczyć. Przyjmowanie odpowiednich preparatów i zmiana stylu życia pomagają kontrolować chorobę i jej negatywne skutki. Jeśli coś niepokojącego dzieje się z Twoim organizmem, pamiętaj - nie czekaj. Zgłoś się do lekarza i zrób badania.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz również zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 09.10.2019 13:38:31

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy jest w aptece lek
Czy jest w aptece lek
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Glucophage 1000 mg jest nadal w sprzedaży?
Witam poszukuję leku Glucophage 1000 czy jest w sprzedaży.
odpowiada Katarzyna Domagała

W której aptece w Elblągu lub Olsztynie kupię lek Glucophage XR 750?
Witam gdzie mogę dostać lek glucophage 750 mg. Elbląg Olsztyn? ?
odpowiada Katarzyna Domagała

W której aptece w Gdyni otrzymam Glucophage XR 750?
Witam. Poszukuję leku Glucophage XR 750 60 Szt
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Metformax SR 500 jest zamiennikiem Glucophage XR 500?
Witam czy lek metformax sr 500 to to samo co lek glucophage XR 500 mam taki zamiennik i nie wiem czy mogę brać bo różni się tym że jeden ma sr a drugi...
odpowiada Katarzyna Domagała

Jakim lekiem zastąpić Glucophage XR 1000?
Jakim lekiem mogę zastąpić Glucophage 1000mg XR?
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie zespół policystycznych jajników (pcos) odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.