Zespół policystycznych jajników (PCOS)

udostępnij:

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to choroba, z którą od lat walczy Malwina, moja koleżanka z liceum. Spotkałyśmy się ostatnio i zgodziła się odpowiedzieć na kilka moich pytań dotyczących przebiegu i leczenia tej uporczywej dolegliwości.

Zespół policystycznych jajników to choroba, która dotyka coraz większej liczby młodych kobiet. Objawy powodują spadek pewności siebie i silny niepokój, a leczenie wymaga sumiennej pracy i zaangażowania. Dodatkowo, terapia nie daje trwałych rezultatów. Mimo wszystko warto zaufać lekarzowi, gdyż leki i zmiana trybu życia mogą znacznie zmniejszyć odczuwanie dolegliwości zespołu policystycznych jajników.

Jak wygląda leczenie, po czym rozpoznać chorobę oraz czy leki naprawdę pomagają? Tego dowiesz się z naszej rozmowy.

mgr farm. Martyna Ciastek: Dlaczego zaczęłaś podejrzewać, że możesz cierpieć na zespół policystycznych jajników?

Malwina Sosińska: Wszystko zaczęło się 5 lat temu, gdy miałam 22 lata. Zaniepokoiłam się, gdyż moje miesiączki pojawiały się bardzo nieregularnie, mniej więcej co 3-4 miesiące i czasem trwały nawet 13 dni. Dodatkowo, bardzo pogorszył się stan mojej cery i przytyłam. Martwiło mnie również uporczywe owłosienie na twarzy. Bardzo się go wstydziłam i to głównie z jego powodu czułam, że coś jest ze mną nie tak.

Jak dowiedziałaś się, że to zespół policystycznych jajników?

Objawy nie ustępowały, więc po upływie niemal roku, za namową mojej mamy postanowiłam zgłosić się do lekarza ginekologa - endokrynologa. Była to Pani doktor u której leczę się do dzisiaj. Już na pierwszej wizycie miałam przeprowadzone badanie USG przezpochwowe, którego wynik, a konkretnie - mnóstwo małych pęcherzyków widocznych w jajniku, potwierdzał wstępną diagnozę lekarza. Na wszelki wypadek zostały mi jeszcze zlecone badania krwi, aby sprawdzić poziom hormonów i innych wskaźników. To badanie również nie wyszło zadowalająco - miałam ponad 40 razy przekroczone prawidłowe stężenie męskiego hormonu płciowego - testosteronu. Dodatkowo zaburzone stężenia hormonów żeńskich - estrogenów. Zbadałam również poziom cukru - był groźnie podwyższony. Wszystkie moje objawy i wyniki wskazywały na to, że choruję na zespół policystycznych jajników.

Lekarz wyjaśnił mi, że choroba jest spowodowana zaburzoną gospodarką hormonalną, która sprawia, że w jajnikach wytwarza się więcej tzw. pęcherzyków Graffa - to te pęcherzyki widoczne na zdjęciu USG. Pęcherzyki Graffa nie zawsze dojrzewają, a tym samym uniemożliwiają zachodzenie owulacji. To wszystko powoduje, że zaburza się cały cykl miesiączkowy, więc i miesiączka pojawia się nieregularnie. Dodatkowo, to właśnie te nieszczęsne pęcherzyki produkują nadmierną ilość hormonów - androgenów, odpowiadających m.in. za pogarszanie się cery czy pojawienie nadmiernego owłosienia.

Jakie metody leczenia zespołu policystycznych jajników zaproponował Ci lekarz?

Pani doktor zapytała mnie, czy planuję mieć dziecko w nadchodzącym roku. Ponieważ nie miałam takich planów, zaproponowała mi terapię hormonalną preparatami z octanem cytoprenonu (np. Diane 35, Syndi-35), który miał na celu uregulowanie mojego cyklu oraz zmniejszenie uporczywych objawów - np. nadmiernego owłosienia. Dodatkowo, lekarz przepisał mi lek z metforminą (np. Glucophage XR) obniżający poziom cukru we krwi oraz spironolakton (np. Spironol), lek moczopędny, usuwający nadmiar wody z organizmu, który w zestawieniu z pozostałymi lekami pozwolił mi pozbyć się niepokojącego nadmiaru kilku kilogramów, spowodowanego zatrzymywaniem płynów.

Czy stosowałaś coś jeszcze oprócz leków?

Tak, oprócz konsultacji lekarskich wybrałam się również do dietetyka i przeszłam na restrykcyjną dietę, którą stosuję do dzisiaj. To właśnie dieta pozwoliła mi samodzielnie kontrolować poziom cukru i zmniejszyć ilość przyjmowanych leków. Całkowicie odstawiłam wszystkie mączne przetwory. Do tego zrezygnowałam z niektórych owoców, np. bananów czy winogron. Sklepowe słodycze zamieniłam na zdrowe, samodzielnie przygotowywane przekąski. Do tego regularnie piję sok z brzozy, np. Ekologiczny Sok Z Brzozy Bez Dodatku Cukru oraz napar z czystka np. Zielnik Apteczny czystek fix.

Jak się czujesz teraz? Czy terapia zespołu policystycznych jajników się skończyła?

Zespół policystycznych jajników jest chorobą, która prawdopodobnie będzie mi towarzyszyła do końca życia. Po 3 latach leczenia, na zlecenie lekarza zrobiłam przerwę w przyjmowaniu leków i wszystkie objawy powróciły ze zdwojoną siłą. Leki przyjmuję więc do dziś, choć niektóre z nich w mniejszych dawkach. Mam umówioną także kolejną wizytę u lekarza, ponieważ będzie konieczna zmiana sposobu leczenia.

Dlaczego musisz zmienić terapię?

Planujemy z mężem dzidziusia, więc to czas, by pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu. Wiadomo, że z zespołem policystycznych jajników zajście w ciążę może być poważnym wyzwaniem, jednak wiem, że są różne metody leczenia kobiet, które chcą stać się mamami mimo PCOS - chociażby stymulacja owulacji, takimi lekami jak np. Luteina czy Folitropina. Od kilku miesięcy przyjmuję także kwas foliowy (np. Folik), bo wiem, że warto o nim pamiętać już na etapie planowania powiększenia rodziny. Mamy z mężem pozytywne nastawienie i wierzymy, że się uda.

Malwina, bardzo dziękuję Ci za rozmowę!

Ja również dziękuję, mam nadzieję, że dzięki tej rozmowie pomożemy choć jednej kobiecie cierpiącej na PCOS zrozumieć, że nie jest sama.

Historia Malwiny to tylko jeden z wielu przypadków pokazujących, że zespół policystycznych jajników można z powodzeniem leczyć. Przyjmowanie odpowiednich preparatów i zmiana stylu życia pomagają kontrolować chorobę i jej negatywne skutki. Jeśli coś niepokojącego dzieje się z Twoim organizmem, pamiętaj - nie czekaj. Zgłoś się do lekarza i zrób badania.

Obejrzyj film o zespole policystycznych jajników (PCOS)!

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 10.08.2022 07:03:06

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Ovarin

tabletki, 60 tabletek

inositol+folic acid+colecalciferol

suplement diety

w 51% aptek

od 46,99 zł

Inofem

proszek (do wytworzenia płynu), 60 torebek 2,04 g

folic acid+inositol

suplement diety

w 15% aptek

od 69,99 zł

Inofolic Combi

kapsułki, 60 kapsułek

folic acid+inositol

suplement diety

w 13% aptek

od 90,66 zł

Actifolin 0,8 mg

tabletki, 30 tabletek

folic acid

suplement diety

w 47% aptek

od 16,78 zł

Folik

tabletki, 90 tabletek

folic acid

produkt dostępny bez recepty

w 96% aptek

od 15,29 zł

Inozytol

kapsułki, 45 kapsułek

inositol+pyridoxine

suplement diety

w 16% aptek

od 21,99 zł

Solgar mio-inozytol

kapsułki, 50 kapsułek

inositol

suplement diety

w 8% aptek

od 49,49 zł

Olej z wiesiołka OleoVitum

płyn, 100 mililitrów

oenothera+retinol+tocopherol

suplement diety

w 21% aptek

od 10,00 zł

Miovelia PCOS

kapsułki, 60 kapsułek

suplement diety

w 17% aptek

od 42,49 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)