Lipa (tilia)

131 produktów zawierających Lipa, w tym 0 na receptę.

81 produktów można aktualnie znaleźć w aptekach.

Lipa drobnolistna oraz lipa szerokolistna to dwa gatunki lipy powszechnie występujące na terenie naszego kraju i równie często wykorzystywane w farmacji jako środek napotny w zakażeniach przebiegających z gorączką. Jako surowiec farmaceutyczny wykorzystywany jest kwiatostan lipy wraz z podsadką, który zawiera związki flawonoidowe, olejki eteryczne, śluzy oraz triterpeny.

Preparaty z lipą dostępne są w aptekach bez recepty w postaci syropu (np. Lipomal, Dexapico), ziół do zaparzania (np. Zielnik Apteczny lipa fix), kapsułek (np. Dexacaps), pastylek (np. Fiorda Junior o smaku malinowym), aerozoli (np. Larimax Hydro) oraz płynów (np. Tulleo dla dzieci).

Spis treści

Jakie są właściwości lipy?

W jakich chorobach stosowana jest lipa?

Jak stosować herbatkę z lipy?

Jakie są przeciwwskazania do stosowania lipy?

Czy lipę można stosować w ciąży?

Czy lipę można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Jakie mogą być skutki uboczne stosowania lipy?

Źródła

Jakie są właściwości lipy?

  • Wyciągi wodne z kwiatostanu lipy zwiększają wydzielanie potu oraz poprawiają jego parowanie przez skórę.

  • Składniki olejku lipowego działają uspokajająco.

  • Lipa wykazuje również działanie osłaniające, powlekające i zmiękczające.

W jakich chorobach stosowana jest lipa?

Preparaty z kwiatostanu lipy są stosowane w przeziębieniu i chorobach górnych dróg oddechowych przebiegających z podwyższoną temperaturą jako środek napotny. Surowiec osłania błony śluzowe gardła, dzięki czemu łagodzi kaszel oraz stany zapalne i ból gardła. Ponadto wykorzystywany jest również w bezsenności jako środek uspokajający.

Jak stosować herbatkę z lipy?

Kwiatostan lipy dostępny jest m.in. w postaci ziół do zaparzania (np. Lipa fix Tylko natura). Napar z lipy przygotowuje się z 2–6 g kwiatów i jest to dawka surowca, jaką można przyjąć jednorazowo w ciągu doby. Kwiaty należy zalać wrzącą wodą i parzyć pod przykryciem około 15 minut.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania lipy?

Preparatów z lipy nie powinny stosować osoby z nadwrażliwością na skład danego produktu. Nie należy ich stosować również u dzieci poniżej 4. roku życia. Niektóre preparaty dostępne w aptece mogą być sporządzane na bazie alkoholu, co należy wziąć pod uwagę, jeżeli mają być one stosowane u młodszych pacjentów.

Czy lipę można stosować w ciąży?

Ze względu na brak wystarczającej ilości danych, nie zaleca się stosowania preparatów z lipy w trakcie trwania ciąży.

Czy lipę można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Ze względu na brak wystarczającej ilości danych, nie zaleca się stosowania preparatów z lipy podczas karmienia dziecka piersią.

Jakie mogą być skutki uboczne stosowania lipy?

Do tej pory nie odnotowano żadnych działań niepożądanych wynikających ze stosowania preparatów z lipy.

Źródła:

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

3

Brak wyników