Andrzej (anonim, 217.96.168.)
około 2 lat temu, Warszawa

Czy lek Ristaben posiada tańszy zamiennik?

czy są jakieś tańsze zamienniki tego leku?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Alfa (anonim, 85.221.138.)
około 2 miesięcy temu

Dużo prawdy, ale jednocześnie niewiedzy o sytuacji z wymienionymi lekami w tej dyskusji.
Pani pisze, że Bioton przejął dystrybucje ristabenu i przez ro są braki w hurtowniach. Totalna nieprawda. Bioton przejął dystrybucje i dzięki temu pojawiła się alternatywa i większa dostępność, to po 1wsze- a miało to miejsce wiele lat temu. Dzięki temu ceny znacznie spadły, bo wcześniej nie było mowy o cenie poniżej 150zl. Raczej 200zl. Producent ograniczał ilości (umowa, możliwości produkcyjne dla całej EU), które Bioton miał ma do dyspozycji na polski rynek. W ciągu kilku lat wzrosło wielokrotnie zapotrzebowanie, bo lek jest świetny- opóźnia konieczność przejścia na terapie insuliną( kłucie igłą ).Za czasów poprzednich rządów producent i Bioton starały się o refundację. Ministerstwo zdrowia POprzedników nie było tym zainteresowane i po kilku latach firmy zaprzestały prób. W tym czasie ceny się „ustabilizowały” i żyją swoim życiem. W PL mamy najniższe ceny w Europie na ten lek, na szczęście ktoś w minionych latach potrafił zapobiec wywożeniu leku (Ristaben) za granice. W ostatnim czasie zmieniły się władze Biotonu, pewnie rzutuje to na umowę z producentem? Zatem raczej lepiej już nie będzie (obym sie mylił) i zakładam, że coraz trudniej będzie kupić poniżej 150zł którykolwiek. Zamienników póki co nie ma nigdzie na świecie, bo jest (do kiedy?) ochrona patentowa. Jak patent wygaśnie to pewnie pojawią się generyki (zamienniki)- pytanie kiedy i pytanie o skutki uboczne. Niemniej wtedy ceny spadną do 70-100zl. Może za rok, może 5. Tak to wyglada. I o żadnej zmowie i manipulacji tu nie ma mowy, Bioton był przez te kilka lat „wybawieniem” w tej kwestii (ceny) dla pacjentów, ale pewnie to się kończy.... Sam korzystam i niestety... ja: Pacjent i pracownik farmacji

Peos91@o2.pl
około roku temu

Odpowiedź została usunięta. Powód: niezgodność z zasadami społeczności.

Zasady społeczności znajdziesz tutaj. Jeśli uważasz, że Twoja odpowiedź została usunięta przez pomyłkę, skontaktuj się z nami. Dziękujemy!

Rzeczywiście, jak słusznie Pan zauważył leki Ristaben i Januvia są swoimi zamiennikami, ponadto produkowane są przez ten sam podmiot.
Rozumiem Pana wzburzenie, jednak nie jest to jedyny przykład tego typu produktów na rynku farmaceutycznym.
Ponieważ leki te są nierefundowane, ich cena jest równa w zależności od apteki. Farmaceuci nie mają niestety wpływu na decyzję Ministra Zdrowia odnośnie wprowadzonych na rynek produktów leczniczych.
Przesyłam link do naszego artykułu, który również może Pana zainteresować:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/ile-kosztuje-zycie-z-cukrzyca

Stanisław Hul-"cukrzyk" (anonim, 195.117.49.)
około roku temu

Tak sie leczy cukrzycę w Polsce

Stanisław Hul-"cukrzyk" (anonim, 195.117.49.)
około roku temu

A leki nowe refundowane, diabetolog może przepisac tylko pseudo umrzykom

Stanisław Hul-"cukrzyk" (anonim, 195.117.49.)
około roku temu

Bzdura lek Januwia i Ristaben to ten sam lek i ten sam producent tylko jest to manipulacja przy cenach??? jeden raz Jauwia jest drozsza a pozniej Ristaben trzeba non stop przy zakupie pytac o cene?? Jest to żerowanie na ludzkim zdrowiu Za Januwie placilem miesiąc temu 99,99 a wtym miesiącu 109,99 nie zwrociłem uwagi tylko w domu

Ristaben zawiera w swoim składzie sitagliptynę, która powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi.

Ma Pan rację, jest to drogi preparat. Według posiadanych przez nas danych jego cena w skali całego kraju mieści się w granicach 98,99 zł - 189,99 zł.
https://www.gdziepolek.pl/produkty/67674/ristaben-tabletki-powlekane/apteki/w-polsce

Jedna z aptek w Warszawie deklaruje cenę 99,99 zł:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/67674/ristaben-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie

Aktualnie jedynym zamiennikiem leku Ristaben jest preparat Januvia. Niestety jego cena jest jeszcze wyższa - 99,95 zł - 265,48 zł w skali całej Polski:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/38814/januvia-tabletki-powlekane/apteki/w-polsce

Jeśli sytuacja ekonomiczna nie pozwala Panu na wykupienie leku, można udać się do lekarza i bez obaw powiedzieć o zaistniałej sytuacji. Jest ogromna szansa, że lekarz zmodyfikuje terapię, wprowadzając inne, zarazem tańsze leki.
Taka zmiana musi być jednak uzgodniona z lekarzem, ponieważ wszystkie leki stosowane w cukrzycy typu 2, dostępne są wyłącznie na receptę.

Zachęcam do lektury naszego artykułu:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/ile-kosztuje-zycie-z-cukrzyca