Roger (anonim, 188.147.43.)
około 6 miesięcy temu, Słupsk

Dlaczego farmaceuta wydał mi drożej 3 pojedyncze opakowania kropli Bimifree, jeśli na recepcie miałem tańsze jedno potrójne opakowanie?

Mam pytanie dot. kropli Bimifree 0,3mg.ml 3 butelki po 3 ml.
Okulista wystawia receptę na ten lek w jednym opakowaniu 3 butelki natomiast apteki wydają 2 opakowania po 1 butelce i na odrębnym paragonie 1 opakowanie z 1 butelką i to w wyższej cenie. Recepta zawiera informację o refundacji kropli.Dlaczego nie wydają tak jak opiewa recepta 3 butelki w 1 opakowaniu?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Rzeczywiście w takim wypadku dawkowanie zostało przekroczone.
Jak czytamy w Karcie Charakterystyki Produktu Bimifree jedno 3 ml opakowanie leku zawiera ok. 105 kropli leku.
Zatem, jeśli chciałby Pan otrzymać 1 potrójne opakowanie leku, lekarz powinien napisać:
D.S. 1 x 1 kropla do każdego oka
Wtedy otrzymałby Pan 3 buteleczki na zniżkę, w innym wypadku może Pan otrzymać jedynie dwie buteleczki na zniżkę, czyli 2x 6,02 zł, a 3 buteleczkę z odpłatnością 100 %, czyli za 38,90 zł.
Aby otrzymać 1 potrójne opakowanie leku na zniżkę, konieczna będzie korekta recepty u lekarza, który ją wystawił.

Roger (anonim, 188.147.43.)
około 6 miesięcy temu

Recepta 1 z 2 00000000000mm134553478

Bimifree krople do oczu, roztw.
(0,3 mg/ml)
1 op. po 3 but.x3ml
D.S. 1 x 1 kropli (do worka
spojówkowego )
Odpłatność R
R
Recepta wystawiona elektronicznie 12.10.2020 r i zrealizowana 13.10.2020 r. Powyżej zapis z recepty dot. wspomnianych kropli. Recepty otrzymuję niezależnie od kodu dostępu także na adres emaliowy jako zarejestrowany pacjent.

Nie otrzymałem bo do Słupska mam 34 km i wybieram się jutro z tymi nieszczęsnymi kroplami by wyjaśnić o co aptece w tym przypadku chodzi.

A koniec końców otrzymał Pan to trzecie opakowanie?

Zapewne chodzi o dawkowanie. Tutaj też nie mogę odpowiedzieć bardzo precyzyjnie, bo nie widzę recepty, jednak każda recepta - papierowa i elektroniczna - mogą zawierać leki zapisane na określony czas, np. recepta papierowa na 120 dni.

Jeśli okulista wypisał Panu lek na recepcie papierowej i przekroczył dawkowanie powyżej 120 dni, to farmaceuta koryguje ilość leku, jaką może wydać tak, aby nie przekraczała ona porcji na 120 dni. Pewnie dlatego otrzymał Pan 2 nie 3 butelki leku. Zdarza się, że niekiedy takie rzeczy nie są "wyłapywane" przy realizacji recepty. To są moje przypuszczenia - dokładnie może Panu wyjaśnić farmaceuta.

Roger (anonim, 188.147.43.)
około 6 miesięcy temu

Dziękuję za odpowiedź i dla pogłębienia informacji dodaję że wczoraj w aptece wydano mi krople w jednym opakowaniu 3 buteleczki z tym że po pewnym czasie telefonicznie farmaceutka skontaktowała się ze mną żądając bym zwrócił to opakowanie bo jakoby okulista nie wpisał że należy zakrapiać dwie krople zamiast jednej sic!!! i w zamian dostanę 2 opakowania po 1 butelce. Nie za bardzo rozumiem o co w tym przypadku chodzi, przecież recepta opiewała na jedno opakowanie z 3 butelkami i to zostało zrealizowane a teraz każe mi się oddać to opakowanie by wydać dwa pojedyncze.

W odpowiedzi opieram się tylko i wyłącznie na informacjach zawartych w Pana wpisie, bowiem nie widzę recepty.

Jeśli na recepcie okulista zapisał Panu jedno potrójne opakowanie kropli do oczu Bimifree z refundacją to farmaceuta może wydać:
- jedno opakowanie potrójne na ryczałt w cenie 8,96 zł:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/96139/bimifree-krople-do-oczu/refundacja/241026

- 3 pojedyncze opakowania kropli na ryczałt w cenie 3 x 6,02 zł - wszystkie opakowania powinny znajdować się na jednym paragonie, a każde z nich kosztować 6,02 zł:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/96139/bimifree-krople-do-oczu/refundacja/241025

Być może w hurtowniach opakowanie potrójne było niedostępne - powinien Pan zostać poinformowany o jego braku i zapytany o zgodę, czy może Pan otrzymać 3 pojedyncze opakowania drożej.

Takie sytuacje najlepiej wyjaśniać w aptece, w której realizował Pan receptę - my nie mamy wglądu w transakcję czy receptę, więc ciężko nam udzielić więcej informacji.