Tonii667@wp.pl (anonim, 31.42.14.)
około 11 miesięcy temu, Częstochowa

Czy farmaceuta powinien wydać taką ilość opakowań insuliny, jaką lekarz zaordynował na recepcie, czy musi przeliczyć dawkowanie leku i wydać ilość opakowań zgodną z dawkowaniem? Czy przepisy te obowiązują także emerytów w okresie pandemii?

Czy Pani farmaceutka może sprzedać 4 opakowania insuliny jednorazowo czy też przeliczyć jednostki i stwierdzić, że może wydać tylko 2 opakowania bo tak jej wyszło po przeliczeniu jednostek. Nadmieniam, że jestem emerytem 65 letnim i każdy następny przyjazd to jest dla mnie zbyt uciążliwy zwłaszcza w tym okresie pandemii.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

To prawda.

Beata (anonim, 188.122.20.)
około 7 miesięcy temu

Musi przeliczyć.Jeśli wyda za dużo musi udać się do lekarza z prośbą o poprawę recepty lub dopłacić z własnej kieszeni jeśli powyższy nie poprawi.

Obowiązkiem farmaceuty jest przeliczanie jednostek insuliny i wydanie takiej ilości wkładów, która odpowiada dawkowaniu na 120 dni w przypadku recepty papierowej lub dawkowaniu na 180 dni w przypadku recepty elektronicznej.

Jeśli na recepcie miał Pan zapisane 4 opakowania insuliny, a po przeliczeniu jednostek farmaceuta otrzymał dane, że z dawkowania przysługują Panu tylko 2 opakowania leku, to niezależnie od Pana wieku, statusu materialnego, panujących warunków epidemiologicznych czy chorób współistniejących, zgodnie z obowiązującymi przepisami, otrzymuje Pan nie więcej niż te dwa opakowania.

Proszę pamiętać, że ilość otrzymanych opakowań nie wynika z woli farmaceuty, lecz z dawkowania, jakie dobrał lekarz. Przy następnej wizycie należy zwrócić uwagę, aby lekarz poprawnie dobrał dawkowanie do ilości wypisywanych opakowań, wtedy farmaceuta wyda tyle leku, ile zapisano na recepcie.

Farmaceuta może wypisać Panu także samodzielnie receptę na "brakujące" dwa opakowania insuliny, aby nie musiał się Pan po raz kolejny fatygować do apteki, jednak zgodnie z przepisami, recepta wystawiana przez farmaceutę jest nierefundowana, więc za wpisane przez niego leki płaci Pan 100% ceny.

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/kiedy-farmaceuta-moze-wypisac-recepte
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-recepcie
- https://www.gdziepolek.pl/blog/jak-zrealizowac-e-recepte-w-aptece