Ласкаво просимо до аптек Польщі:

Купити дешеву безрецептурну продукцію можна за поштовим замовленням, але не за рецептом лікаря.

Силденафіл і тадафіл відпускаються без рецепта.

Ania (безіменний, 185.137.49.) Warszawa 4 років тому

Чи можна використовувати мазь «Протопик» при вагітності?

Я на 5 тижні вагітності і використовую протоп 0,1% на обличчі. Це безпечно? Сімейний лікар сказала, що я можу продовжувати його використовувати, але на листівці вагітна жінка не може. А тепер боюся...

1 відповідь

* обов'язкове поле

Ви можете перетягнути файл фотографії тут.

* обов'язкове поле

Повідомте про нову відповідь.
Інші повідомлення надсилатися не надсилатимуться.

Angelika Talar-Śpionek Фармацевта, Редактор

1 рік тому

Шукаєте кращі вітаміни для вагітних і годуючих жінок за вигідною ціною? Ознайомтеся з нашим аналізом вітамінів для вагітних і годуючих жінок: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-witaminy-dla-kobiety-w-ciazy-wybrac-analiza Вітаміни для вагітних або годуючих жінок можна придбати в стаціонарних аптеках і через інтернет.

Olga Sierpniowska Фармацевта, Редактор

4 років тому

Informacje zamieszczone w materiałach producenta informują, iż brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania maści z takrolimusem (składnikiem czynnym preparatu Protopic) u kobiet w ciąży. Nie oznacza to, że preparat jest w ciąży absolutnie przeciwwskazany, jednak zaleca się, aby jego stosowanie ograniczać do sytuacji, kiedy jest to bezwzględnie konieczne.

Decyzja co do stosowania u Pani maści Protopic powinna być zatem podjęta nie tylko w oparciu o dane (dosyć zresztą skromne) dotyczące ewentualnego wpływu takrolimusu na płód, ale również z uwzględnieniem Pani stanu zdrowia. Należałoby odpowiedzieć na pytanie, czy stan Pani skóry jest na tyle poważny, że aplikacja maści Protopic jest w tym momencie koniecznością (jeśli tak - być może wystarczające będzie mniejsze stężenie?), a także - czy w Pani przypadku możliwe jest zastosowanie jakiejś alternatywnej terapii, o lepiej znanym profilu bezpieczeństwa u kobiet w ciąży. Należałoby się także zastanowić nad konsekwencjami ewentualnego przerwania terapii - czy nie spowoduje to konieczności zastosowania bardziej agresywnego i potencjalnie jeszcze mniej bezpiecznego dla dziecka leczenia.

Dane dotyczące takrolimusu wykazują, że po zastosowaniu go miejscowo jego stężenia w krążeniu ogólnoustrojowym są niskie. Oznacza to, że lek w niewielkim stopniu przenika do krwi. Ekspozycja układowa wzrasta wraz ze wzrostem leczonej powierzchni. Oznacza to, że im większą powierzchnię skóry Pani smaruje, tym więcej leku może się wchłonąć do krążenia. Jednak zarówno stopień jak i szybkość miejscowego wchłaniania takrolimusu zmniejszają się w miarę poprawy stanu skóry. Oznacza to, że przy zaostrzonych zmianach można spodziewać się większej przepuszczalności skóry i większego przenikania leku.

Badania dotyczące wpływu takrolimusu na płód są ograniczone i dotyczą zwierząt oraz sytuacji, w której lek ten był przyjmowany doustnie (sytuacja taka może mieć miejsce np. po przeszczepie). W badaniach tych obserwowano niekorzystne działanie tej substancji czynnej na płód, ponieważ takrolimus przenika przez łożysko. Nie można jednak wyników tych badań przenosić równoważnie na aplikację miejscową, ponieważ ten sposób podania wiąże się z mniejszą (około 30-krotnie mniejszą) ekspozycją organizmu na lek. Jednocześnie najniższe stężenie takrolimusu we krwi, przy którym można zaobserwować działania ogólne, jest nieznane.

Mając na uwadze wszystkie powyższe informacje, proponowałaby skonsultować się dodatkowo z ginekologiem, u którego będzie Pani prowadzić ciążę, jak i z dermatologiem, jako specjalistą, który najlepiej jest w stanie ocenić stan Pani skóry.

Załączam linki do artykułów, które przygotowaliśmy z myślą o kobietach spodziewających się dziecka, być może znajdzie Pani coś dla siebie:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/ciaza https://www.gdziepolek.pl/tematy/nudnosci-i-wymioty-w-ciazy https://www.gdziepolek.pl/tematy/przeziebienie-w-ciazy https://www.gdziepolek.pl/tematy/suplementy-ciaza https://www.gdziepolek.pl/tematy/ciaza-i-dziecko https://www.gdziepolek.pl/tematy/torba-do-szpitala-czyli-co-zabrac-na-porodowke

Питання та відповіді користувачів, які надають відгуки про товари, не перевірені для придбання або використання продукту. Компанії часто замовляють анонімні коментарі, щоб сформувати позитивні думки про свою продукцію, або негативні про конкурентів. Тому орієнтуйтеся на інформацію у відповідях фармацевтів в першу чергу.

Фахівців