Bienvenue dans les pharmacies en Pologne:

Livraison de médicaments sans ordonnance dans toute l’Europe.

Fréquemment commandés: boosters de puissance (sildénafil en vente libre), aides à arrêter de fumer.

Ania (Anonyme, 185.137.49.) Warszawa 4 années il y a

La pommade Protopic peut-elle être utilisée pendant la grossesse?

Je suis enceinte de 5 semaines et j’utilise protopic 0,1% sur mon visage. Est-ce sûr? Le médecin de famille a dit que je pouvais continuer à l’utiliser, mais sur la notice, une femme enceinte ne peut pas. Et maintenant j’ai peur...

1 réponse

* champ obligatoire

Vous pouvez faire glisser le fichier photo ici.

* champ obligatoire

Notifier une nouvelle réponse.
Les autres messages ne seront pas envoyés.

Angelika Talar-Śpionek Pharmacien, Éditeur

1 année il y a

Cherchez-vous les meilleures vitamines pour les femmes enceintes et allaitantes à un prix avantageux? Consultez notre analyse des vitamines pour les femmes enceintes et allaitantes: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-witaminy-dla-kobiety-w-ciazy-wybrac-analiza vitamines pour les femmes enceintes ou allaitantes peuvent être achetées dans les pharmacies de papeterie et en ligne.

Olga Sierpniowska Pharmacien, Éditeur

4 années il y a

Informacje zamieszczone w materiałach producenta informują, iż brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania maści z takrolimusem (składnikiem czynnym preparatu Protopic) u kobiet w ciąży. Nie oznacza to, że preparat jest w ciąży absolutnie przeciwwskazany, jednak zaleca się, aby jego stosowanie ograniczać do sytuacji, kiedy jest to bezwzględnie konieczne.

Decyzja co do stosowania u Pani maści Protopic powinna być zatem podjęta nie tylko w oparciu o dane (dosyć zresztą skromne) dotyczące ewentualnego wpływu takrolimusu na płód, ale również z uwzględnieniem Pani stanu zdrowia. Należałoby odpowiedzieć na pytanie, czy stan Pani skóry jest na tyle poważny, że aplikacja maści Protopic jest w tym momencie koniecznością (jeśli tak - być może wystarczające będzie mniejsze stężenie?), a także - czy w Pani przypadku możliwe jest zastosowanie jakiejś alternatywnej terapii, o lepiej znanym profilu bezpieczeństwa u kobiet w ciąży. Należałoby się także zastanowić nad konsekwencjami ewentualnego przerwania terapii - czy nie spowoduje to konieczności zastosowania bardziej agresywnego i potencjalnie jeszcze mniej bezpiecznego dla dziecka leczenia.

Dane dotyczące takrolimusu wykazują, że po zastosowaniu go miejscowo jego stężenia w krążeniu ogólnoustrojowym są niskie. Oznacza to, że lek w niewielkim stopniu przenika do krwi. Ekspozycja układowa wzrasta wraz ze wzrostem leczonej powierzchni. Oznacza to, że im większą powierzchnię skóry Pani smaruje, tym więcej leku może się wchłonąć do krążenia. Jednak zarówno stopień jak i szybkość miejscowego wchłaniania takrolimusu zmniejszają się w miarę poprawy stanu skóry. Oznacza to, że przy zaostrzonych zmianach można spodziewać się większej przepuszczalności skóry i większego przenikania leku.

Badania dotyczące wpływu takrolimusu na płód są ograniczone i dotyczą zwierząt oraz sytuacji, w której lek ten był przyjmowany doustnie (sytuacja taka może mieć miejsce np. po przeszczepie). W badaniach tych obserwowano niekorzystne działanie tej substancji czynnej na płód, ponieważ takrolimus przenika przez łożysko. Nie można jednak wyników tych badań przenosić równoważnie na aplikację miejscową, ponieważ ten sposób podania wiąże się z mniejszą (około 30-krotnie mniejszą) ekspozycją organizmu na lek. Jednocześnie najniższe stężenie takrolimusu we krwi, przy którym można zaobserwować działania ogólne, jest nieznane.

Mając na uwadze wszystkie powyższe informacje, proponowałaby skonsultować się dodatkowo z ginekologiem, u którego będzie Pani prowadzić ciążę, jak i z dermatologiem, jako specjalistą, który najlepiej jest w stanie ocenić stan Pani skóry.

Załączam linki do artykułów, które przygotowaliśmy z myślą o kobietach spodziewających się dziecka, być może znajdzie Pani coś dla siebie:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/ciaza https://www.gdziepolek.pl/tematy/nudnosci-i-wymioty-w-ciazy https://www.gdziepolek.pl/tematy/przeziebienie-w-ciazy https://www.gdziepolek.pl/tematy/suplementy-ciaza https://www.gdziepolek.pl/tematy/ciaza-i-dziecko https://www.gdziepolek.pl/tematy/torba-do-szpitala-czyli-co-zabrac-na-porodowke

Les questions et réponses des utilisateurs qui fournissent des commentaires sur les produits ne sont pas vérifiées pour l’achat ou l’utilisation du produit. Les entreprises commandent souvent des commentaires anonymes pour former des opinions positives sur leurs produits, ou négatives sur leurs concurrents. Par conséquent, laissez-vous guider par l’information contenue dans les réponses des pharmaciens en premier lieu.

Spécialistes