---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

janeczka (anonim, 77.115.83.) Warszawa 2 lata temu

Czy można policzyć i jakie zmienne wpływają na stężenie MDMA we krwi?

czy mozna policzyc i jakie zmienne wplywaja na stezenie mdma we krwi. z jaka dokładnoscia mozna stwierdzic po kilku godz jakie bylo stezenie wyjsciowe substancji? prosze o niebagtelizowanie mojego pytania jest ono dla mnie bardzo wazne/ z gory dziekuje za odp.

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

2 lata temu

Pani pytanie dotyczy zagadnienia z pogranicza toksykologii i specjalistycznej diagnostyki laboratoryjnej. MDMA (potocznie określana też jako "Ecstasy") nie jest substancją zatwierdzoną do użytku leczniczego, obecnie są prowadzone jedynie prace kliniczne z użyciem tego związku. To substancja psychoaktywna, syntetyczny analog metamfetaminy i meskaliny (o właściwościach pobudzających i halucynogennych). W związku z powyższym z farmaceutycznego punktu widzenia możliwe są do przedstawienia wyłącznie wybrane informacje.

Według mojej najlepszej wiedzy próbka badania laboratoryjnie na obecność MDMA oceniana jest pod względem jakościowym, a następnie ilościowym, które pozwala na precyzyjne oznaczenie jej stężenia i są laboratoria, które specjalizują się w takich analizach. W przypadku, kiedy obecność i zawartość narkotyku we krwi jest przedmiotem postępowania sądowego, to wynik takiego badania jest analizowany i weryfikowany przez ekspertów z dziedziny toksykologii sądowej. Na podstawie poziomu zawartości MDMA oraz metabolitów, z uwzględnieniem zakresu czasu utrzymywania się tych związków we krwi, godziny pobrania oraz przedziałów referencyjnych, można w mojej ocenie wnioskować o tym, jakie było stężenie substancji w momencie pobrania próbki.

Jeśli chodzi o farmakokinetykę MDMA, to po przyjęciu doustnym bardzo dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, przenikając łatwo barierę krew-mózg, co przekłada się na odczuwalne efekty w sferze psychicznej. Znaczna część narkotyku wydalana jest z moczem w postaci niezmienionej, a wpływ ma na to pH moczu. 70% dawki wydala się w postaci niezmienionej, gdy pH moczu jest mniejsze niż 5. Efekty działania pojawiają się zwykle po 30 minutach od przyjęcia i natężają się w ciągu godziny. Maksymalne stężenie osiągane jest po około 2 godzinach. Ostatecznie działanie narkotyku wygasa po upływie 4–6 godzin. Związek ten jest wykrywalny we krwi przez około 8 - 12 godzin (można spotkać się, że maksymalnie 20 godzin), natomiast w moczu do 72
godzin od zażycia. W analizie przypadku można wykorzystać informacje, że MDMA przyjmuje się w jednorazowych dawkach od 50 – 200 mg, co skutkuje poziomem we krwi w zakresie 100- 440 ng/ml oraz wiedząc, że około 1 - 10% przyjętej dawki MDMA ulega w organizmie metabolizmowi do MDA i jest wydalana w tej formie.

Każda metoda analityczna cechuje się parametrami takimi jak czułość, swoistość czy granica oznaczalności (najmniejsza zawartość lub stężenie danego związku), jakie można wyznaczyć z akceptowalnym poziomem powtarzalności i dokładności (czyli precyzji i poprawności).

Jeśli jest Pani osobą mającą kontakt z MDMA, to chciałabym zwrócić uwagę zarówno na ryzyko zdrowotne, jak i aspekt prawny tej sytuacji. W przypadku substancji psychoaktywnych pozyskiwanych nielegalnie, mogą one być także zanieczyszczone innymi, bardziej toksycznymi związkami.

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

    Specjaliści

    Telekonsultacje
    E-wizyta
    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
    Umów telekonsultację