---Ukviat - kategorie

Peeling do skóry głowy - peeling trychologiczny

Peelingi do skóry głowy, znane także jako peelingi trychologiczne, to produkty mające za zadanie złuszczyć martwe komórki skóry i dogłębnie oczyścić skalp (skórę głowy). W aptekach dostępne są różne rodzaje peelingów do skóry głowy: mechaniczne, chemiczne, enzymatyczne oraz peelingi mieszane stanowiące ich połączenie. Dowiedz się, jak prawidłowo aplikować peeling trychologiczny oraz jak samodzielnie wykonać domowy peeling do skóry głowy.

Spis treści

Peeling do skóry głowy - czym jest?

Korzyści płynące ze stosowania peelingów do skóry głowy - po co stosować peeling do skóry głowy?

Peeling trychologiczny - dla kogo jest przeznaczony peeling do skóry głowy i jak często go stosować?

Rodzaje peelingów do skóry głowy - jaki peeling wybrać?

Jak prawidłowo stosować peeling do skóry głowy?

Domowy peeling do skóry głowy - zrób to sam

Peeling do skóry głowy - czym jest?

Peeling do skóry głowy, inaczej peeling trychologiczny, to produkt służący do dogłębnego oczyszczania skóry głowy poprzez złuszczenie martwych komórek naskórka, usunięcie nadmiaru sebum, pozostałości produktów do stylizacji włosów czy osadu twardej wody, zwłaszcza w okolicach ujść mieszków włosowych, gdzie substancje te gromadzą się najczęściej, tworząc tzw. czopy keratynowo-łojowe.

Korzyści płynące ze stosowania peelingów do skóry głowy - po co stosować peeling do skóry głowy?

  • Dokładne oczyszczenie - peeling do skóry głowy pozwala usunąć zanieczyszczenia, z którymi nie radzi sobie szampon.

  • Usunięcie łuszczących się komórek naskórka - zastosowanie peelingu pomaga pozbyć się nieestetycznych płatków łuszczącej się suchej skóry i łupieżu

  • Pobudzenie wzrostu i zapobieganie wypadaniu włosów - peelingi, zwłaszcza mechaniczne, poprawiają ukrwienie i dotlenienie mieszków włosowych, co pobudza wzrost włosów i hamuje proces ich wypadania.

  • Poprawa wchłaniania składników aktywnych zawartych we wcierkach i maskach do skóry głowy - usunięcie martwych komórek i zanieczyszczeń oraz poprawa ukrwienia skóry głowy sprawiają, że substancje odżywcze, nawilżające, pobudzające wzrost i hamujące wypadanie włosów zawarte w preparatach stosowanych na skórę głowy działają skuteczniej.

  • Zwiększenie objętości włosów - u osób z włosami ze skłonnością do przetłuszczania się, dogłębne oczyszczenie pozwala unieść włosy u nasady, co pozytywnie wpływa na ich objętość i wygląd.

Peeling trychologiczny - dla kogo jest przeznaczony peeling do skóry głowy i jak często go stosować?

Profilaktyczne stosowanie peelingów trychologicznych 1-2 razy w miesiącu w cel dogłębnego oczyszczenia skóry głowy zaleca się każdemu. Osoby borykające się z problemami nadmiernego przetłuszczania bądź łuszczenia skóry głowy, a także używające na co dzień suchych szamponów i kosmetyków do stylizacji włosów (np. lakierów, past czy żeli do włosów) mogą potrzebować częstszego stosowania peelingów, nawet 1-2 razy w tygodniu.

Rodzaje peelingów do skóry głowy - jaki peeling wybrać?

  • Mechaniczny peeling do skóry głowy (np. Biovax Glamour Coffee oczyszczający peeling do skóry głowy) - działa poprzez mechaniczne ścieranie martwych komórek skóry i zanieczyszczeń za pomocą kryształków soli, cukru, mielonych pestek i nasion bądź syntetycznych drobinek. Wymaga masażu za pomocą okrężnych ruchów. Stosuje się go na mokrą skórę głowy. Bardzo skutecznie oczyszcza skórę głowy, może jednak podrażniać, dlatego nie zaleca się jego stosowania osobom ze skórą wrażliwą.

  • Enzymatyczny peeling do skóry głowy (np. Wax Tricho myjący peeling enzymatyczny do włosów i skóry głowy) - działa poprzez trawienie białek martwych komórek naskórka za pomocą enzymów roślinnych, głównie bromelainy pochodzącej z ananasa oraz papainy pozyskiwanej z papai. Nie wymaga masażu, w przeciwieństwie do peelingu mechanicznego. Stosuje się go na mokrą skórę głowy, którą skutecznie oczyszcza nie powodując podrażnień – można go stosować do pielęgnacji wrażliwej skóry głowy.

  • Chemiczny peeling do skóry głowy (np. Seboradin Profesjonalny peeling do skóry głowy) - działa poprzez rozpuszczanie warstwy scalającej komórki warstwy rogowej naskórka za pomocą kwasów AHA, czyli alfa-hydroksykwasów (kwas glikolowy, mlekowy, migdałowy, jabłkowy, cytrynowy, pirogronowy) oraz BHA, czyli beta-hydroksykwasów (kwas salicylowy). Podobnie jak peeling enzymatyczny, nie wymaga masażu. Stosuje się go na suchą skórę głowy. Kwasy AHA poza działaniem złuszczającym, dodatkowo nawilżają naskórek, dlatego ich stosowanie poleca się zwłaszcza w przypadku suchej i łuszczącej się skóry głowy. Kwas salicylowy wykazuje natomiast działanie hamujące wytwarzanie sebum - dobrze sprawdzi się więc u osób ze skłonnością do łojotoku.

  • Mieszany peeling do skóry głowy (np. Pharmaceris H-Stimupeel oczyszczający peeling trychologiczny do skóry głowy, Regenerum trychologiczny peeling do skóry głowy) - preparat zawierający połączenie drobinek zapewniających mechaniczne złuszczenie oraz enzymamów i kwasów. Większość dostępnych na rynku peelingów trychologicznych to peelingi mieszane.

Jak prawidłowo stosować peeling do skóry głowy?

  • Przed zastosowanie peelingu trychologicznego zapoznaj się ze wskazówkami producenta dotyczącymi sposobu aplikacji. Zwróć uwagę na to, czy preparat należy zastosować na mokrą czy suchą skórę, czy wymaga wmasowania w skórę głowy i na jak długo należy pozostawić go na skórze.

  • Aby ułatwić aplikację, podziel włosy na sekcje i aplikuj preparat wzdłuż linii podziału. Wiele peelingów do skóry głowy posiada specjalny aplikator ułatwiający precyzyjne dozowanie kosmetyku (w przypadku braku aplikatora, pomocne może okazać się użycie strzykawki).

  • Następnie opuszkami palców rozprowadź produkt równomiernie na skórze głowy. W przypadku peelingów zawierających drobinki, okrężnymi ruchami wmasuj preparat w skórę głowy. Na koniec umyj skórę głowy delikatnym szamponem. Bezpośrednio po zastosowaniu peelingu unikaj stosowania silnie oczyszczających szamponów zawierających agresywne detergenty, m.in. SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate).

  • Jeśli masz skórę skłonną do przesuszania, po zastosowaniu peelingu zastosuj maskę nawilżającą (np. Ziaja Naturalnie Pielęgnujemy maska do włosów).

Domowy peeling do skóry głowy - zrób to sam

Kawowy peeling do skóry głowy

Składniki:

  • 2 łyżki stołowe zmielonych ziaren kawy

  • 1 łyżka cukru

  • 1 łyżka oleju (np. oliwy z oliwek, oleju kokosowego)

Sposób wykonania:

  • Do miski wsyp kawę i cukier, następnie dodaj olej.

  • Całość wymieszaj, a jeśli mieszanka jest zbyt gęsta lub zbyt rzadka, dodaj więcej oleju lub cukru.

  • Opuszkami palców wmasuj peeling okrężnymi ruchami.

  • Umyj skórę głowy delikatnym szamponem.

Domowy peeling do skóry głowy z octem winnym

Składniki:

  • 1 łyżka stołowa cukru

  • 1 łyżka stołowa oleju kokosowego

  • 1 łyżeczka octu winnego

Sposób wykonania:

  • Do miski wsyp cukier, następnie dodaj olej i ocet.

  • Całość wymieszaj.

  • Opuszkami palców wmasuj peeling okrężnymi ruchami.

  • Umyj skórę głowy delikatnym szamponem.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 13.04.2023 11:24:26

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

od 35,50 zł

od 19,99 zł

od 31,90 zł

Wax Pilomax Tricho Enzymatyczny peeling myjący

płyn, 200 mililitrów

w 11% aptek

od 24,99 zł

od 25,99 zł

od 13,87 zł

od 21,09 zł

od 19,95 zł

od 24,99 zł

od 66,00 zł

VIANEK łagodzący peeling do skóry głowy

krem, 150 mililitrów

w 1% aptek

od 19,90 zł

Hair Queen Trychologiczny peeling do skalpu

krem, 125 mililitrów

w 0% aptek

Apis Trychologiczny peeling do skóry głowy

krem, 80 mililitrów

w 0% aptek

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane.