Srebro (argentum)

122 produkty zawierające Srebro, w tym 5 na receptę.

115 produktów można aktualnie znaleźć w aptekach.

Srebro jest pierwiastkiem z grupy metali przejściowych. Wykorzystywane jest w wielu dziedzinach przemysłu, a także w medycynie, głównie ze względu na to, że posiada silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe.

Preparaty ze srebrem są dostępne w aptekach bez recepty. Występują w postaci aerozolu (np. Argentin-T, Raniseptol), kropli (np. Otoargent, Ottilan Med), pastylek do ssania (np. Gardlox Manusilver, Septinum Silver), kremów (np. Argotiab), żeli (np. Karnosil, Aftargent Nano), płynów (np. Solus Nano, Srebro Koloidalne Argentum Tonik), a także opatrunków (np. Aquacel Ag Foam, UrgoTul Ag/Silver).

Spis treści

Jakie właściwości posiada srebro?

Gdzie stosowane są jony srebra? – srebro na rany

Czym jest srebro koloidalne?

Jak stosować srebro koloidalne?

Czy srebro koloidalne nadaje się do picia?

Czy srebro koloidalne można stosować w ciąży?

Czy srebro koloidalne można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Jakie są działania niepożądane stosowania srebra oraz srebra koloidalnego?

Źródła

Jakie właściwości posiada srebro?

Jony srebra wykazują działanie antybakteryjne oraz antygrzybiczne w stosunku do niektórych rodzajów grzybów. Przeciwdrobnoustrojowe właściwości wynikają z zakłócania przez srebro procesów oddychania, zaburzenia struktury DNA oraz produkcji białek mikroorganizmów. Ponadto srebro generuje wytwarzanie reaktywnych form tlenu, które uszkadzają komórkę drobnoustroju, co skutkuje jej śmiercią. Substancja nie powoduje bezpośredniego i poważnego zagrożenia dla zdrowia człowieka.

Gdzie stosowane są jony srebra? – srebro na rany

Preparaty ze srebrem stosowane są zewnętrznie, w terapii trudno gojących się ran i oparzeń, a także do przemywania otarć, skaleczeń lub uszkodzonych błon śluzowych. Szczególnymi wyrobami medycznymi są opatrunki z nanosrebrem. Posiadają one warstwę srebra (koloidalnego, jonowego lub naniesionego w postaci soli), które działa przeciwdrobnoustrojowo bezpośrednio na ranę. Taki sposób podania substancji sprawia, że nadkażone, a przez co trudniejsze do wyleczenia rany, goją się łatwiej i szybciej. Ponadto jony srebra znajdują również zastosowanie w okulistyce i laryngologii do leczenia zakażeń bakteryjnych.

Czym jest srebro koloidalne?

Srebro koloidalne, zwane również nanosrebrem lub kolargolem to żółtawo zabarwiona zawiesina składająca się z cząstek srebra mniejszych niż 100 nm oraz białka. Preparaty zawierające srebro koloidalne nie różnią się działaniem ani zastosowaniem w stosunku do innych postaci srebra. Zaletą srebra koloidalnego jest niewielki rozmiar jego cząstek, co zapewnia lepszą dostępność biologiczną, a co z tym związane – bardziej efektywne działanie.

Jak stosować srebro koloidalne?

Na rynku istnieje cała gama produktów zawierających w swoim składzie srebro koloidalne, a ich sposób stosowania jest związany z postacią, w jakiej występują. Nanosrebro w postaci aerozolu na rany jest stosowane w celach odkażających i może być podane bezpośrednio na zmiany chorobowe znajdujące się na skórze. W podobny sposób stosowane są żele i kremy z tą substancją. Srebro koloidalne może być również podawane do jamy ustnej – występuje w preparatach łagodzących ból gardła (np. Argentussin Gardło, Gardlox Manusilver), oraz w postaci płynów nawilżających jamę ustną (np. Solus Nano). Jest również składnikiem kropli do nosa i uszu.  Opatrunki z substancją stosowane są w sposób analogiczny do klasycznych opatrunków.

Przed zastosowaniem preparatu ze srebrem koloidalnym należy zapoznać się z zaleceniami producenta odnośnie dawkowania oraz obszaru, w którym produkt może zostać użyty.

Czy srebro koloidalne nadaje się do picia?

Srebro koloidalne nie jest przeznaczone do użytku wewnętrznego. Aktualnie nie ma produktów zawierających srebro koloidalne przeznaczone do picia, a te, które były dostępne na rynku do stosowania w tym celu zostały wycofane lub zmieniono ich sposób podawania. Taka decyzja zapadła nie bez przyczyny – pomimo, że srebro nie wywołuje negatywnych skutków na komórki organizmu ludzkiego podczas stosowania miejscowego, jego spożywanie w dużych ilościach może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Najczęściej występującym skutkiem nadmiernego przyjmowania srebra jest choroba zwana srebrzycą. U pacjentów cierpiących na tę przypadłość pojawiają się na skórze sine lub szaro-sine przebarwienia, które mogą obejmować pewne obszary albo całą powierzchnie ciała. Przyjmowanie dużych dawek srebra doustnie przez długi czas może doprowadzić do śpiączki, obrzęku opłucnej oraz hemolizy. Może wykazywać również toksyczność wobec szpiku kostnego.

Czy srebro koloidalne można stosować w ciąży?

Badania na zwierzętach wykazują, że srebro koloidalne może przenikać przez barierę łożyskową i powodować zaburzenia w rozwoju płodu. Nie ma jednoznacznych danych odnośnie stosowania miejscowego preparatów ze srebrem oraz srebrem koloidalnym u kobiet ciężarnych.

Czy srebro koloidalne można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Badania na zwierzętach wykazują, że srebro koloidalne może przenikać do mleka matki. Nie ma jednoznacznych danych odnośnie stosowania miejscowego preparatów ze srebrem oraz srebrem koloidalnym u kobiet karmiących.

Jakie są działania niepożądane stosowania srebra oraz srebra koloidalnego?

Podczas stosowania preparatów ze srebrem może wystąpić uczulenie u osób predysponowanych oraz opóźnione reakcje nadwrażliwości kontaktowej. Najczęściej obserwowanymi zmianami związanymi z długotrwałą ekspozycją na związki srebra jest srebrzyca, która charakteryzuje się nieodwracalnym odkładaniem osadów srebra w skórze i oczach. Stosowanie dużych dawek srebra może również uszkadzać układ nerwowy, wątrobę, oraz płuca. 

Źródła:

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

3

Brak wyników