Budezonid (budesonide)

141 produktów zawierających Budezonid, w tym 141 na receptę.

57 produktów można aktualnie znaleźć w aptekach.

Budezonid to steryd o silnym miejscowym działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Lek hamuje objawy stanu zapalnego, takie jak m.in. wzmożone wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, przekrwienie błon śluzowych, podrażnienie i świąd. 

W aptekach dostępny jest w postaci doustnych tabletek lub kapsułek, preparatów do inhalacji (zawiesiny do nebulizacji lub proszku do inhalacji), aerozolu do nosa oraz pianki doodbytniczej. Leki te dostępne są wyłącznie na receptę.

Budezonid wskazany jest, m.in. w leczeniu:

  • astmy i innych chorób przebiegających ze skurczem oskrzeli (np. POChP) - forma do inhalacji,
  • sarkoidozy, polipów nosa i alergicznego nieżytu nosa (kataru siennego) - aerozol,
  • choroby Leśniowskiego-Crohna o łagodnym i umiarkowanym przebiegu, wrzodziejącego zapalenia jelita jelita grubego, ograniczonego do odbytnicy i esicy - tabletki, kapsułki, pianka. 

Aktualizacja kwiecień 2021 r. 

Naukowcy University od Oxford przeprowadzili badania skuteczności inhalacji z budezonidu u pacjentów leczonych na COVID-19 w warunkach domowych. Okazało się, że osoby którym podawano inhalacje przez okres 14 dni, wyzdrowiały szybciej i miały lepsze samopoczucie po przebyciu zakażenia. Dodatkowo grupa ta rzadziej wymagała hospitalizacji

W związku z powyższym Rząd Wielkiej Brytanii w swoim oświadczeniu stwierdził, iż choć budezonid nie jest obecnie zalecany jako standardowe leczenie COVID-19, można go podawać w indywidualnych przypadkach, zwłaszcza osobom powyżej 65 roku życia lub powyżej 50 roku życia z chorobami współistniejącymi

Jak podają lekarze, w Polsce tego typu praktyka jest już prowadzona, a badania brytyjskich naukowców jedynie potwierdzają słuszność jej wdrażania. 

Aktualizacja grudzień 2021 r.

Budezonid, działający przeciwzapalnie glikokortykosteroid, może być stosowany wziewnie w łagodnej postaci COVID-19, od momentu wystąpienia objawów dwa razy dziennie przez około tydzień. Zalecany jest pacjentom starszym, powyżej 65 r.ż. oraz 50 r.ż., jeżeli występują schorzenia współistniejące, takie jak otyłość, cukrzyca, choroba nowotworowa, przewlekła niewydolność krążenia, przewlekła niewydolność oddechowa, przewlekła niewydolność nerek, niedobory odporności, immunosupresja. U pozostałych dorosłych podawanie leku można rozważyć.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

3

Brak wyników