Добро пожаловать в аптеки Польши:

Вы можете купить дешевые безрецептурные продукты по почте, но не по рецепту.

Силденафил и тадафил доступны без рецепта.

Marek (Анонимный, 152.37.122.) Śródmieście 3 года назад

Что такое микровидимость похепарина и как это связано с коронавирусной вакциной Астра-Зенека?

Что такое микровидимость похепарина и как это связано с коронавирусной вакциной Астра-Зенека? Заранее спасибо

1 ответ

* обязательное поле

Вы можете перетащить файл фотографии сюда.

* обязательное поле

Уведомление о новом ответе.
Другие сообщения отправляться не будут.

Olga Sierpniowska Фармацевт, Редактор

3 года назад

Małopłytkowość poheparynowa jest rodzajem powikłania po podaniu heparyny. Nazywana jest także skrótem HIT od "heparin induced thrombocytopenia".

Występują dwa rodzaje tego działania niepożądanego pojawiającego się w ciągu 2-4 dni od rozpoczęcia podawania heparyny. Typ pierwszy polega na tym, że następuje bezpośrednia interakcji z krążącymi płytkami, prowadząc do łagodnego zmniejszenia ich ilości, ale nie wiąże się to z ryzykiem zakrzepicy. Zaburzenie ustępuje samoistnie.

Typ II to immunologiczna małopłytkowość wywołana heparyną. Jest dużo rzadsza niż typ I. Wywołana jest nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na podanie heparyny. Organizm produkuje przeciwciała przeciwko kompleksom heparyna-czynnik płytkowy 4. Dochodzi wskutek tego do wzmożonej agregacji płytek wewnątrz naczyń. Tworzą się zakrzepy zawierające duże ilości trombocytów (płytek krwi).

Można więc uprościć to zjawisko mówiąc, że płytki krwi znikają z krążenia, ponieważ tworzą się z nich skrzepy. Aby opisać je natomiast bardzo szczegółowo, to należałoby stwierdzić, że powstają przeciwciała klasy IgG, skierowane
przeciwko neoepitopom (autoantygenon) powstającym pod wpływem heparyny w cząsteczce czynnika płytkowego 4 uwalnianego z płytek krwi. Powstaje kompleks heparyna - czynnik PF4 - przeciwciało IgG, który łączy się z płytkami krwi. Konsekwencją jest uruchomienie kaskady krzepnięcia w kilku mechanizmach. Agregaty powstające ze zlepionych płytek są jednak szybko usuwane, dlatego pomimo obserwowania powikłań zakrzepowych równolegle w badaniach obserwowana jest małopłytkowość.

Nie wiadomo na ten moment, co powoduje zakrzepy u pacjentów po szczepieniu preparatem AstraZeneca. Jednym z prawdopodobnych wyjaśnień występowania zakrzepicy z małopłytkowością jest - według Europejskiej Agencji Leków - nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna organizmu, prowadząca do stanu podobnego do obserwowanego czasami u pacjentów leczonych heparyną (małopłytkowość indukowana heparyną, HIT), opisanego powyżej.

Załączam dodatkowe informacje:

https://www.gdziepolek.pl/blog/jak-zaszczepic-sie-na-covid-19

https://www.gdziepolek.pl/kategorie/szczepionki-na-covid-19

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow

Оцените ответившего и выделите вопрос на главной странице
Вопросы и ответы пользователей, которые предоставляют отзывы о продуктах, не проверяются для покупки или использования продукта. Компании часто заказывают анонимные комментарии, чтобы сформировать положительное мнение о своей продукции или отрицательное о конкурентах. Поэтому руководствуйтесь информацией, содержащейся в ответах фармацевтов, в первую очередь.

    Связанные вопросы

    Специалисты