Welcome to licensed pharmacies in Poland:

Non-prescription medicines delivery across Europe.

Frequently ordered: potency boosters (sildenafil OTC), quit smoking aids.

slocneaa (Anonymous, 37.47.147.) Warszawa 3 years ago

What is the risk if I get sunburned during treatment with Itrax?

I take itrax and accidentally burned my face in the sun or something threatens me?

1 answer, 1 subscriber

* required field

You can drag the photo file here.

* required field

Notify of a new answer.
Other messages will not be sent.

Angelika Talar-Śpionek Pharmacist, Editor

2 years ago

Looking for the best sunscreen for kids? Check out our analysis of sunscreen for children: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jaki-krem-z-filtrem-dla-dziecka-wybrac-analiza You can buy sunscreen creams in stationary pharmacies or online.

Marta Janocha Pharmacist

3 years ago

Na wstępie, proszę pamiętać, że bez względu na to, czy stosujemy jakiekolwiek leki, nadmierne opalanie, poparzenie skóry, na skutek nadmiernej ekspozycji na słońcu, może w przyszłości przyczyniać się do rozwoju nowotworów skóry. Dodatkowo nasza skóra będzie się szybciej starzeć i mogą się pojawić na niej nieestetyczne zmiany barwnikowe.

Niestety substancja aktywna leku Itrax - itrakonazol - wykazuje działanie fototoksyczne i fotoalergizujące.
Fototoksyczność oznacza, że po kontakcie ze słońcem u osoby stosującej dany lek dochodzi do uszkodzeniami komórek w obrębie naskórka i głębszych jego warstw. Zmiany skórne, przypominające wyglądem poparzenie słoneczne, pojawiają się już po pierwszym użyciu leku, w przeciągu kilku minut bądź godzin od ekspozycji na słońce, zaś zmieniony patologicznie obszar ogranicza się jedynie do powierzchni wystawionej na działanie promieni. Z kolei działanie fotoalergizujące związane jest z reakcją naszego układu odpornościowego. Słońce tak wpływa na zażywany przez nas lek, że staje się on przyczyną reakcji alergicznej, rozwija się stan zapalny.

Reasumując, "spalenie" twarzy na słońcu było zapewne po części spowodowane zażywanym lekiem. Objawy fototoksyczności przypominają oparzenia wywołane nadmiernym plażowaniem – na skórze pojawia się rumień, obrzęk, pęcherze, a po ich ustąpieniu mogą pozostać w tych miejscach przebarwienia.

W razie złego samopoczucia, proszę skontaktować się z lekarzem.

Proszę zatem unikać bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie UV, czyli: zrezygnować z plażowania, nosić ubrania zasłaniające jak największy obszar ciała oraz kapelusze lub czapki z daszkiem. Odkryte fragmenty skóry należy smarować kremem przeciwsłonecznym o faktorze minimum SPF 30, chroniącym zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Więcej na ten temat można poczytać w poniższym artykule: https://www.gdziepolek.pl/kategorie/dermokosmetyki-z-filtrem-przeciwslonecznym

Polecam także nasz ostatni film:

User questions and answers that provide feedback about products are not verified for the purchase or use of the product. Companies often order anonymous comments to form positive opinions about their products, or negative ones about competitors. Therefore, be guided by the information in the pharmacists' responses in the first place.

Specialists