Willkommen in den lizenzierten Apotheken in Polen:

Lieferung rezeptfreier Medikamente in ganz Europa.

Häufig bestellt: Potenzbooster (Sildenafil OTC), Raucherentwöhnungshilfen.

Pytacz (Anonym, 178.217.221.) Warszawa 2 Jahre vor

Werden Panawit-Nahrungsergänzungsmittel wegen des als krebserregend eingestuften Titandioxidgehalts zurückgezogen?

Panawit es Nahrungsergänzungsmittel enthalten Farbstoff - Titandioxid - eine Substanz, die als krebserregend gilt. Was ist damit? Werden Ergänzungen zurückgezogen?

2 Antworten

* Pflichtfeld

Sie können die Fotodatei hierher ziehen.

* Pflichtfeld

Benachrichtigen Sie über eine neue Antwort.
Andere Nachrichten werden nicht gesendet.

Marcin Kraków (Anonym, 89.187.248.) 2 Jahre vor

Ja po Panawit magnez źle się czuję. Przyjmowałem w różnych postaciach magnes w swoim życiu. nawet po kilka arzy w roku kilka opakowań w zależności od intensywności pracy. Od kąd kupiłem Panwit z pół roku temu, nie mogę go dokończyć. Szkoda mi pieniędzy żeby wyrzucić i tak biorę jedną kapsułkę na kilka tygodni.
Może też reklama przez celebrytów i wręcz agresywny marketing i reklamę w aptekach (w Niezapominajce praktycznie każda witryna, wystawka, każdy farmaceuta wciska ten produkt) wręcz odpychają. Na dodatek to jest szwajcarskie, czy austriackie jak gdyby to miało by stanowić o czymś lepszym. Jeśli ktoś tak agresywnie wszędzie wciska swoje produkty, tzn. że na promocję marketing i reklamę wydał więcej pieniędzy niż na sam produkt. Próbowałem dowiedzieć się o jakich kolwiek testach czy badaniach na ludziach, ale nic nie ma. Za to sprzedawczynie w aptekach (to nie są mgr farmacji, teraz wystarczy być po kursie) opowiadają, że te suplementy są przebadane. Dziwi tylko, że w niektórych specyfikach dawki składników są zbyt wysokie, gdzie nawet lekarstwa nie mają takich, a co może być już przedawkowaniem. Nie polecam produktów o szemranym pochodzeniu i reklamowanym przez przekupne pseudocelebrytów.

Katarzyna Domagała Apotheker

2 Jahre vor

Dwutlenek tytanu jest on barwnikiem stanowiącym dodatek nie tylko do leków, lecz również artykułów spożywczych, kosmetyków czy farb celem poprawy ich wyglądu – nadaje perłowobiały kolor. Na opakowaniach występuje pod nazwą E171.

W 2021 roku ukazała się nowa, zaktualizowana opinia EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności - European Food Safety Authority), po uwzględnieniu wszystkich dostępnych na ten moment badań, w świetle której dwutlenek tytanu nie może być uważany za środek w pełni bezpieczny - nie można wykluczyć jego genotoksyczności, a spożycie może przyczynić się do kumulacji w organizmie, pomimo niewielkiego wchłaniania.

Ze względu na obawy o genotoksyczność nie jest możliwe ustalenie jego dopuszczalnego dziennego spożycia, choć badania nie wskazują na toksyczność przy dawkach rzędu 1000 mg/kg m.c. dziennie. Nie obserwowano też niekorzystnego wpływu tej dawki na reprodukcję.

Niektóre wyniki badań sugeruą ryzyko immunotoksyczności, indukcji procesów zapalnych, neurotoksyczności i uszkodzeń struktury DNA, bez wpływu na aktywność genów. Na ten moment nie ma także dostępnych poprawnych metodologicznie badań wskazujących na rakotwórczność dwutlenku tytanu.

EFSA zwróciła uwagę na konieczność ponownej oceny bezpieczeństwa używanych w lekach i suplemetach dodatków, przez co producenci suplementów, którzy monitorują bieżące doniesienia, mogą chcieć dostosowywać skład swoich produktów do obowiązujących zaleceń, aczkolwiek na ten moment nie ma sztywnych zaleceń, aby producenci musieli usuwać dwutlenek tytanu ze swoich produktów.

Benutzerfragen und -antworten, die Feedback zu Produkten geben, werden für den Kauf oder die Verwendung des Produkts nicht überprüft. Unternehmen bestellen oft anonyme Kommentare, um sich positive Meinungen über ihre Produkte oder negative über Wettbewerber zu bilden. Lassen Sie sich daher in erster Linie von den Informationen in den Antworten der Apotheker leiten.

Spezialisten