Marta Janocha, mgr farm.
farmaceuta, redaktor

Matka dwójki dzieci, żona aptekarza, farmaceutka. Nie lubię marnować czasu, jestem miłośniczką zdrowego stylu życia, kocham zwierzęta.


Statystyki

Data założenia profilu: około roku temu

Liczba postów na blogu: 4

Liczba artykułów: 50

Liczba pytań: 0

Liczba odpowiedzi: 1490

Liczba podziękowań: 88

Ostatnia aktywność: około dnia temu

Ostatnie posty na blogu

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.

Ograniczenia w sprzedaży leków w aptekach podczas epidemii koronawirusa

Podczas epidemii koronawirusa Minister Zdrowia może wprowadzić ograniczenie ilości leku, jaka może być wydana pacjentowi w aptece. 1 kwietnia 2020 roku po raz pierwszy skorzystano z tego prawa. Jakich leków dotyczy reglamentacja? Kto i na jakich zasadach może wykupić te leki w aptece?

Pandemia koronawirusa - jak spowolnić rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2?

Zamknięte szkoły i uniwersytety, obowiązkowa kwarantanna, braki leków i środków spożywczych, kontrole sanitarne na przejściach granicznych - to tylko niektóre zmiany, z którymi musimy zmierzyć się podczas pandemii koronawirusa. Cały świat podchodzi teraz do egzaminu, którego wynik zadecyduje o naszym życiu.

Ostatnie artykuły

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona jest jednym z najpowszechniej występujących schorzeń zwyrodnieniowych układu nerwowego. Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 70 tys. osób, które cierpią z jej powodu. Choroba najczęściej zaczyna się między 50 a 60 rokiem życia. Obecne leczenie sprawia, że średni czas przeżycia osób dotkniętych tą chorobą nie różni się istotnie od ogólnej populacji.

ADHD

Częstość występowania zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci w wieku szkolnym waha się na poziomie 2-10%. U chłopców schorzenie to jest 4-5 razy częściej rozpoznawane niż u dziewczynek. Wczesne diagnozowanie i leczenie ADHD u dzieci może zapobiec występowaniu ciężkiego i przewlekłego przebiegu choroby w życiu dorosłym.

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia na świecie. W Polsce choruje na nią około 300 tys. osób, a za 30 lat problem ten będzie dotyczył aż miliona Polaków. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i aż 40% seniorów między 85 a 90 rokiem życia cierpi z powodu choroby Alzheimera.

Choroby skóry

Skóra jest największym narządem człowieka i umożliwia odbiór wrażeń dotyku, bólu i ciepła. Będąc barierą oddzielającą organizm od środowiska zewnętrznego, zapobiega wysychaniu ciała i wnikaniu drobnoustrojów. Choroby skóry zdradzają informacje nie tylko o zewnętrznych, ale także o wewnętrznych problemach organizmu.

Problemy skórne

Skóra jest największym narządem człowieka i umożliwia odbiór wrażeń dotyku, bólu i ciepła. Będąc barierą oddzielającą organizm od środowiska zewnętrznego, zapobiega wysychaniu ciała i wnikaniu drobnoustrojów. Choroby skóry zdradzają informacje nie tylko o zewnętrznych, ale także o wewnętrznych problemach organizmu.

Choroby psychiczne i zaburzenia psychologiczne

Około 5% dorosłych Europejczyków cierpi z powodu poważnych chorób psychicznych, a aż 15% odczuwa najczęściej występujące zaburzenia psychiczne. Co druga osoba na świecie, w ciągu całego swojego życia doświadczy zaburzeń zdrowia psychicznego. Osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi umierają średnio 20 lat wcześniej niż ich zdrowi rówieśnicy.

Choroby neurologiczne

Obecnie na świecie prawie u miliarda osób stwierdza się choroby układu nerwowego lub trwałe skutki ich występowania. Dotykają one osób we wszystkich grupach wiekowych i często mają charakter nieodwracalny. Przyczyną zaburzeń neurologicznych są zazwyczaj procesy patologiczne toczące się w poszczególnych częściach układu nerwowego.

Rękawiczki jednorazowe

Rękawice ochronne i diagnostyczne są doskonałym zabezpieczeniem dłoni podczas badań medycznych, zabiegów chirurgicznych i terapeutycznych oraz sytuacji, które wymagają odpowiedniej czystości. Stanowią idealną ochronę rąk w trakcie kontaktu z zanieczyszczonym materiałem.

Higiena jamy ustnej

Odpowiednia higiena jamy ustnej pomaga zwalczać płytkę nazębną, a także chroni przed rozwojem próchnicy, parodontozy i innych chorób przyzębia. Prawidłowo dobrana szczoteczka, pasta, płyn do płukania czy też nić dentystyczna jest podstawą do zdrowego uśmiechu. Każdy dorosły powinien przynajmniej dwa razy do roku odwiedzić gabinet stomatologiczny. Pomiędzy wizytami należy odpowiednio dbać o higienę zębów i całej jamy ustnej.

Choroby jelit

Ból brzucha połączony z biegunką lub zaparciami jest najczęstszym objawem większości chorób jelit. Jeżeli dolegliwości występują sporadycznie, to najprawdopodobniej są spowodowane niegroźnymi infekcjami lub stresem. Jeśli pojawiają się przewlekle, mogą świadczyć o poważnych problemach z układem pokarmowym.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) należy do grupy nieswoistych chorób zapalnych jelit (NChZJ). Przewlekły stan zapalny ograniczony jest do błony śluzowej odbytnicy i okrężnicy. Pierwszym objawem jest najczęściej biegunka z domieszką śluzu i krwi. Szczyt zachorowań przypada na osoby w wieku 20-40 lat. Co roku w Polsce diagnozuje się ok. 700 nowych przypadków WZJG.

Ostatnie odpowiedzi na pytania pacjentów

Fonix ból uszu to wyrób medyczny do użytku zewnętrznego. Zawiera on oleje, które znane są korzystnego działania leczniczego. Preparat ten nie będzie wchodził w interakcję z implantem antykoncepcyjnym Implanon. Ochrona zostanie zachowana. Załączam artykuł o leku Implanon Nxt: https://www.gdziepo...
Proszę zatem zgłosić się do lekarza i spróbować zdiagnozować przyczynę tych dolegliwości.
Ketokonazol to substancja czynna wielu leków dostępnych na naszym rynku: https://www.gdziepolek.pl/substancje/ketoconazole Są to głównie szampony i kremy. Jeżeli pyta Pani o tabletki, to wyczerpująca odpowiedź znajduje się w poniższym linku: https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/30632/k...
Remescar dostępny jest w około 4% aptek, które z nami współpracują: https://www.gdziepolek.pl/produkty/96171/remescar-medmetics-krem/apteki/w-polsce W ostatnim czasie można zauważyć spadek dostępności. Przyczyna takiej sytuacji nie jest nam obecnie znana. Spróbuję się skontaktować z dystrybutore...
Niestety żadna z aptek współpracujących z naszym portalem nie deklaruje posiadania na stanie leku Viregyt-K nierefundowany. Można to śledzić w poniższym linku: https://www.gdziepolek.pl/produkty/82635/viregyt-k-kapsulki/apteki/w-bialej-podlaskiej?pvId=257582 Viregyt-K to lek w postaci kapsułek d...
Psychotropy to leki działające na centralny system nerwowy, są „skierowane” czyli przeznaczone do leczenia psychiki, modyfikują stan psychiczny. Są to leki o różnym działaniu: - środki przeciwpsychotyczne, - środki przeciwdepresyjne, - środki przeciwlękowe, - środki stabilizujące nastrój. C...
Ceny leku Eliquis 5 mg po 56 tabletek oscylują w przedziale od 129,98 zł do 347,99 zł. Nie wszystkie apteki uwidaczniają ceny preparatów. Warto skontaktować się z wybraną apteką. Można zrobić to drogą telefoniczną lub poprzez Internet. Załączam link do śledzenia dostępności leku Eliquis 5 mg: htt...
Niestety żadna apteka w Lublinie nie deklaruje posiadania na stanie leku Devipasta: https://www.gdziepolek.pl/produkty/23131/devipasta-pasta/apteki/w-lublinie W Polsce tylko 10 aptek dysponuje tym lekiem: https://www.gdziepolek.pl/produkty/23131/devipasta-pasta/apteki/w-polsce Devipasta jest...
Zgodnie z informacjami zawartymi w zagranicznej ulotce leku, Benzetacil należy przechowywać w temperaturze pokojowej (od 15 °C do 30 °C). Załączam link do śledzenia dostępności leku: https://www.gdziepolek.pl/produkty/10228/benzetacil-iniekcja/apteki/w-polsce Załączam dodatkowe materiały, któ...
Na tę chwilę żadna z aptek w Polsce nie deklaruje posiadania na stanie produktu BCG-Medac: https://www.gdziepolek.pl/produkty/9455/bcg-medac-proszek-do-wytworzenia-zawiesiny/apteki/w-polsce Zakup z przepisu lekarza z Ukrainy jest jak najbardziej możliwy.