Jakich leków może zabraknąć w Polsce (lipiec 2022)?

udostępnij:

Ukazało się nowe obwieszczenie – ważne na dzień 1 lipca 2022 - zawierające wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności. W porównaniu do listy ustalonej na 1 maja, jest ono dłuższe o 3 pozycje i liczy 215 punktów. Sprawdzamy, które leki w opinii Ministerstwa Zdrowia muszą zostać objęte dodatkowym monitorowaniem.

Minimum co dwa miesiące resort zdrowia publikuje obwieszczenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Produktów ujętych w tym wykazie nie wolno wywozić z Polski.

Jakie leki dołączyły do listy antywywozowej w lipcu 2022?

Wykaz uzupełnił lek Atrovent zawierający bromek ipratropium w postaci roztworu do nebulizacji w  butelce o pojemności 20 ml. Jest to preparat rozszerzający oskrzela, stosowany w stanach skurczowych dróg oddechowych.

Kolejnym preparatem jest Jardiance zawierający empagliflozynę w dawce 10 mg po 28 tabletek stosowaną w terapii cukrzycy typu 2. Jest to nowoczesny lek z grupy „flozyn”, którego mechanizm działania polega na blokowaniu białka obecnego w nerkach określanego jako kotransporter sodowo-glukozowy 2 (SGLT2). Efektem działania empagliflozyny jest usuwanie glukozy z moczem, dzięki czemu spada stężenie cukru we krwi.

Trzecim lekiem objętym dodatkowym nadzorem jest Pradaxa zawierająca przeciwzakrzepowy dabigatran w dawce 110 mg po 30 kapsułek. Pradaxa ma wskazania w zapobieganiu zakrzepom krwi w żyłach po przebytych operacjach ortopedycznych i u pacjentów z migotaniem przedsionków. Stosowana jest także w leczeniu zakrzepów krwi w żyłach nóg i płuc oraz w profilaktyce takich zdarzeń.

Jakie inne leki znajdują się w wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności?

W wykazie od długiego czasu figurują leki przeciwzakrzepowe w zastrzykach (m.in. Clexane, Fraxiparine, Fraxodi, Neoparin), insuliny potrzebne chorym na cukrzycę (m.in. Gensulin N, Humalog, Insulatard Penfill, Lantus), immunoglobuliny dla osób z niedoborami przeciwciał (m.in. Kiovig, Cuvitru, Gammanorm), czy też leki dla pacjentów cierpiących na astmę lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (m.in. Fostex, Spiriva, Srivasso, Berodual).

Warto zwrócić uwagę na to, że wiele pozycji, np. przeciwdepresyjny Brintellix, przeciwzakrzepowy Eliquis czy przeciwpadaczkowy Gabitril nie mają zamienników. Braki tego typu leków stanowią wyjątkowe zagrożenie dla pacjenta ze względu na konieczność całkowitej modyfikacji podjętej już terapii.

Jakie są przyczyny braku leków?

Powodów, dla których leków może brakować jest wiele. Pandemia COVID-19 wywołała zaburzenia w produkcji substancji czynnych, których większość pochodzi z Azji (Chin lub Indii). Brakowało także produktów stosowanych w terapii COVID-19 z wziewnym budezonidem oraz heparyn drobnocząsteczkowych (czytaj także: Dlaczego brakuje heparyn? Kryminalna afera heparynowa).

W przypadku obecnego od niedawna na liście antywywozowej preparatu Ozempic kluczowy wydaje się zwiększony popyt wśród pacjentów, którzy chcą wykorzystać odchudzające właściwości tego preparatu. Więcej na ten temat można przeczytać w artykułach Leki, które zniknęły z aptek: czerwiec 2022 oraz Nowe leki na otyłość i cukrzycę - jak nie dać się oszukać?

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu