Apteki robiące leki recepturowe w Świątnikach Górnych

Wyszukaj produkt, aby zobaczyć, w których aptekach jest dostępny:

Leki robione w Świątnikach Górnych

Leki robione na GdziePoLek, nagłówek

Apteki w Świątnikach Górnych wykonujące leki robione

Otrzymałeś od lekarza receptę na lek robiony, ale nie wiesz, do której apteki się udać? 

W Polsce leki robione sporządzane są wyłącznie w aptekach dysponujących odpowiednim wyposażeniem, zapleczem lokalowym oraz uprawnionym do tego personelem. Leki recepturowe nie mogą być wykonywane w punktach aptecznych.

Sprawdź, które apteki w Świątnikach Górnych przygotowują leki robione.

Czym jest lek robiony?

Lek robiony (lek recepturowy) to produkt leczniczy sporządzany w aptece przez magistra lub technika farmacji na podstawie recepty lekarskiej, która zawiera dokładne ilości poszczególnych składników, z jakich lek ten ma być zrobiony oraz określa jego postać (np. maść, syrop, proszki, globulki) i dawkowanie.

Lek recepturowy nie jest wydawany z apteki „od ręki”, bowiem do jego wykonania potrzebna jest określona ilość czasu. Zazwyczaj farmaceuta umawia się z pacjentem na jego odbiór, załączając karteczkę z numerem leku robionego, na której zapisuje datę oraz godzinę jego odbioru.

Kiedy lekarz może wypisać receptę na lek robiony?

Lekarz może zaordynować lek robiony wtedy, kiedy uzna, że skład, stężenie czy postać obecnych w aptekach gotowych produktów leczniczych, nie jest w stanie sprostać potrzebom zdrowotnym pacjenta. Skład leku robionego jest unikatowy, bowiem zostaje indywidualnie dopasowany do stadium choroby pacjenta, jego wieku, wagi oraz preferencji.

Na jednej recepcie lekarz może wypisać tylko jeden lek robiony.

Co może wchodzić w skład leku robionego?

Lek robiony sporządzany jest z surowców farmaceutycznych (chemicznych lub roślinnych) przeznaczonych do receptury. W skład leku robionego mogą wchodzić także niektóre leki gotowe.

Lek robiony nie zawiera ulotki. Jego skład, dawkowanie oraz warunki przechowywania farmaceuta zapisuje na sygnaturze, którą dołącza do leku. Ponowne sporządzenie tego samego leku recepturowego wymaga nowej recepty.

Ile kosztuje lek robiony?

Odpłatność ryczałtowa za lek recepturowy jest zmienna i wynosi 0,5% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ogłaszanego w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z zaokrągleniem do pierwszego miejsca po przecinku. Od 1 stycznia 2020 roku kwota ryczałtu za lek recepturowy wynosi 13 zł, przy minimalnym wynagrodzeniu 2600 zł brutto.

Dla każdej postaci leku recepturowego ustalona jest określona ilość, której dotyczy wspomniana odpłatność ryczałtowa.

Aby NFZ zrefundował lek robiony, musi on składać się z surowców farmaceutycznych przeznaczonych do receptury lub z leków gotowych, dla których została wydana decyzja o objęciu refundacją. Warunkiem jednak jest, iż przepisana dawka leku recepturowego jest mniejsza od najmniejszej dawki leku gotowego w formie stałej stosowanej doustnie. Jeśli lekarz zaordynuje inaczej – lek zostanie wydany pełnopłatnie.

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację