Apteki robiące leki oczne w Prusach

Wyszukaj produkt, aby zobaczyć, w których aptekach jest dostępny:

Leki oczne robione w Prusach

leki oczne robione na GdziePoLek, nagłówek

Apteki w Prusach wykonujące leki oczne robione

Otrzymałeś od lekarza receptę na lek oczny robiony, ale nie wiesz, do której apteki się udać? 

W Polsce leki oczne robione sporządzane są wyłącznie w aptekach przystosowanych do aseptycznego wytwarzania leków, bowiem preparaty te muszą być bezwzględnie jałowe. Placówki takie dysponują specjalnymi pomieszczeniami wyposażonymi m.in. w loże z laminarnym nawiewem jałowego powietrza, szafki lub boksy aseptyczne oraz uprawnionym do wykonywania leków ocznych personelem. Leki oczne recepturowe nie mogą być wykonywane w punktach aptecznych.

Sprawdź, które apteki w Prusach przygotowują leki oczne robione.

Czym jest lek oczny robiony?

Lek oczny robiony (lek oczny recepturowy) to produkt leczniczy sporządzany przez farmaceutę w aptece, w warunkach aseptycznych, na podstawie recepty lekarskiej, która zawiera dokładne ilości poszczególnych składników, z jakich lek ten ma być zrobiony oraz określa jego postać (np. maść, krople, płyn) i dawkowanie.

Lek oczny recepturowy nie jest wydawany z apteki „od ręki”, bowiem do jego wykonania potrzebna jest określona ilość czasu. Zazwyczaj farmaceuta umawia się z pacjentem na jego odbiór, załączając karteczkę z numerem leku robionego, na której zapisuje datę oraz godzinę jego odbioru.

Kiedy lekarz może wypisać receptę na lek oczny robiony?

Lekarz może zaordynować lek oczny robiony wtedy, kiedy uzna, że skład, stężenie czy postać gotowych produktów leczniczych stosowanych do oka, nie jest w stanie sprostać potrzebom zdrowotnym pacjenta. Skład leku ocznego robionego jest unikatowy, bowiem zostaje indywidualnie dopasowany do stadium choroby pacjenta, jego wieku, wagi oraz preferencji.

Na jednej recepcie lekarz może wypisać tylko jeden lek oczny robiony.

Co może wchodzić w skład leku ocznego robionego?

W związku z dużą wrażliwością narządu wzroku, lek oczny robiony sporządzany jest z surowców farmaceutycznych przeznaczonych do receptury, którym stawia się specjalne wymagania, np. jałowość, izotoniczność z płynem łzowym, brak zanieczyszczeń czy odpowiednie pH. W skład ocznego leku recepturowego mogą wchodzić także niektóre leki gotowe.

Lek oczny robiony nie zawiera ulotki. Jego skład, dawkowanie oraz warunki przechowywania farmaceuta zapisuje na sygnaturze, którą dołącza do leku. Ponowne sporządzenie tego samego ocznego leku recepturowego wymaga nowej recepty.

Ile kosztuje lek oczny robiony?

Odpłatność ryczałtowa za lek oczny recepturowy jest zmienna i wynosi 0,5% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ogłaszanego w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z zaokrągleniem do pierwszego miejsca po przecinku. Od 1 stycznia 2020 roku kwota ryczałtu za lek oczny recepturowy wynosi 13 zł, przy minimalnym wynagrodzeniu 2600 zł brutto.

Dla każdej postaci leku ocznego recepturowego ustalona jest określona ilość, której dotyczy wspomniana odpłatność ryczałtowa.

Aby NFZ zrefundował lek oczny robiony, musi on składać się z surowców farmaceutycznych przeznaczonych do receptury lub z leków gotowych, dla których została wydana decyzja o objęciu refundacją. Jeśli lekarz zaordynuje inaczej – lek zostanie wydany pełnopłatnie.

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację