Lista leków darmowych dla seniorów 65+

2 wyników

kategoria

Nazwa leku
Zastosowanie

Arechin

chloroquine

Leki przeciwpasożytnicze, owadobójcze i repelenty

Leki stosowane przeciw pierwotniakom

30 tabletek
250 mg
Polfa Pabianice
w 69% aptek

Vermox

mebendazole

Leki przeciwpasożytnicze, owadobójcze i repelenty

Leki przeciwrobacze

6 tabletek
100 mg
Gedeon Richter
w 73% aptek
6 tabletek
100 mg
Inpharm/gedeon Richter
w 3% aptek

Artykuł

Apteki w Polsce realizują recepty na darmowe leki dla seniora w ramach Projektu „Leki 65+”.

Od 2016 r. realizowany jest w Polsce Projekt, w ramach którego seniorzy mogą otrzymać bezpłatne leki. Programem objęte są tylko leki refundowane, a ich lista ulega modyfikacjom zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia. W Polsce wszystkie apteki realizujące recepty na leki refundowane, mają możliwość wydawania bezpłatnych leków dla seniora.

Komu przysługują leki w ramach projektu „Leki 65+”?

Przed wrześniem 2023 r. limit wieku wynosił od 75 lat - w ramach projektu “Leki 75+”. Natomiast teraz program obejmuje wszystkie osoby, które ukończyły 65. rok życia. Wiek weryfikowany jest na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia (w przypadku osób bez numeru PESEL). Aby otrzymać bezpłatny lek, należy w aptece przedstawić receptę, na której widnieje litera „S” w polu „kod uprawnień dodatkowych” lub podać kod e-recepty oraz PESEL, aby farmaceuta mógł sprawdzić, czy nadano odpowiednie uprawnienia dodatkowe.

Jakie leki dostępne są bezpłatnie w ramach projektu „Leki 65+”?

Są to niektóre leki z wykazu leków refundowanych, przepisywane pacjentom zgodnie ze wskazaniami objętymi refundacją. Przykładowo lek z tą samą substancją czynną może być zniżkowy dla pacjentów z astmą, ale jeśli ktoś stosuje go w związku z powikłaniami infekcji dróg oddechowych, ale nie choruje na astmę, musi za taki lek zapłacić pełną cenę.

Są to tylko te leki, które znajdują się w aktualnym wykazie bezpłatnych leków dla seniora.

Pytania o refundację