Zdrowe mięśnie, stawy i kości

Lek bez recepty

Ibuprom tabletki powlekane

Ibuprom to tabletki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym do stosowania doustnego. W skład preparatu wchodzi ibuprofen. Wskazany do krótkotrwałego leczenia bólu i gorączki. Lek z grupy OTC - dostępny bez recepty.

Lek bez recepty

Ibuprom Max drażetki

Ibuprom Max to drażetki do stosowania doustnego zawierające ibuprofen o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Wskazany do krótkotrwałego leczenia bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, mięśni, stawów, menstruacyjne) o łagodnym i umiarkowanym nasileniu oraz gorączki w przebiegu przeziębienia lub grypy. Lek z grupy OTC - dostępny bez recepty.

Lek bez recepty

Ketonal Active kapsułki

Ketonal Active to dostępny bez recepty lek zawierający substancję czynną – ketoprofen – w dawce 50 mg. Substancja ta należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i znajduje zastosowanie w leczeniu dolegliwości bólowych różnego pochodzenia o umiarkowanym nasileniu.

Produkt na receptę

Ketonal Forte tabletki powlekane

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne (kategoria ATC M01AE).

Lek bez recepty

Traumon żel

Traumon to żel do miejscowego stosowania na skórę w bólach mięśni i stawów. Zawiera substancję o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, dzięki czemu łagodzi objawy stanu zapalnego (ból, obrzęk, podwyższona temperatura, sztywność). Dodatkowo preparat wykazuje działanie chłodzące. Do stosowania po urazach i w zapaleniach stawów lub mięśni lub chorobach zwyrodnieniowych stawów.

Produkt na receptę

Sirdalud tabletki

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki zwiotczające mięśnie, leki zwiotczające mięśnie działające ośrodkowo (kategoria ATC M03BX).

Lek bez recepty

Calperos 1000 kapsułki

Calperos 1000 to kapsułki wspomagające zachowanie zdrowych i mocnych kości. Zawiera węglan wapnia, który zapewnia odpowiednią mineralizację kości, przez co zwiększa ich mineralizację i chroni przed urazami. Preparat polecany jest w okresie zwiększonego zapotrzebowania na wapń - intensywny wzrost u dzieci, laktacja, złamania kości oraz w okresie zwiększonego ryzyka osteoporozy.

Produkt na receptę

Olfen Uno tabletki

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne (kategoria ATC M01AB).

Lek bez recepty

Altacet żel

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki do stosowania miejscowego w bólach stawów i mięśni, leki do stosowania miejscowego w bólach stawów i mięśni (kategoria ATC M02AX).

Lek bez recepty

Vigantoletten 1000 tabletki

Vigantoletten to preparat zawierający witaminę D3 (cholekalcyferol). Witamina ta niezbędna jest do utrzymania prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu. Preparat stosuje się w zapobieganiu i leczeniu krzywicy i osteomalacji, a także wspomagająco w osteoporozie.

Lek bez recepty

Nurofen Forte tabletki powlekane

Nurofen Forte to tabletki powlekane zawierające ibuprofen w dawce 400 mg. Jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym do stosowania łagodnym i umiarkowanym bólu głowy, mięśni, stawów, podczas miesiączkowania, w czasie grypy i przeziębienia. Wykazuje działanie przeciwzapalne. Lek dostępny bez recepty.

Produkt na receptę

Olfen 75 SR tabletki powlekane

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne (kategoria ATC M01AB).

Produkt na receptę

Apo-Napro tabletki

Lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym do stosowania doustnego. W skład preparatu wchodzi naproksen. Stosowany jest przy uśmierzaniu bólu, a także przy leczeniu stanów zapalnych takich jak: zapalenia tkanek miękkich, zapalenia mięśni, bóle menstruacyjne, reumatyzm, osteoporoza, artretyzm. Działa długofalowo. Apo-Napro jest dostępny w aptece na receptę, należy do leków refundowanych.

Lek bez recepty

Altacet tabletki rozpuszczalne

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki do stosowania miejscowego w bólach stawów i mięśni, leki do stosowania miejscowego w bólach stawów i mięśni (kategoria ATC M02AX).

Produkt na receptę

Dicloberl Retard kapsułki

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne (kategoria ATC M01AB).

Lek bez recepty

Dexak tabletki powlekane

Dexak to lek przeciwbólowy, którego substancją aktywną jest deksketoprofen. Preparat stosuje się krótkotrwałym leczeniu umiarkowanego bólu różnego pochodzenia, np. kostno-mięśniowego.

Produkt na receptę

Structum kapsułki

Structum to lek stosowany wspomagająco w leczeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Substancją czynną preparatu jest siarczan chondroityny, będący jednym z głównych składników budujących kości i chrząstkę stawową.

Produkt na receptę

Mydocalm tabletki powlekane

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki zwiotczające mięśnie, leki zwiotczające mięśnie działające ośrodkowo (kategoria ATC M03BX).

Lek bez recepty

Opokan tabletki

Składnik aktywny preparatu Opokan to działający przeciwzapalnie i przeciwbólowo meloksykam. Preparat stosuje się w krótkotrwałym leczeniu ostrego bólu, głównie w przebiegu chorób reumatoidalnych.

Produkt na receptę

Movalis tabletki

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne (kategoria ATC M01AC).

Lek bez recepty

Dexak Sl granulat (do wytworzenia płynu)

Dexak Sl to granulat do rozpuszczania zawierający niesteroidowy lek przeciwzapalny - deksketoprofen. Lek ten stosuje się w leczeniu bólu o małym/umiarkowanym nasileniu (ból zębów, mięśni, ból związany z bolesnym miesiączkowaniem).

Lek bez recepty

Ibuprom Sport Żel żel

Ibuprom Sport Żel działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, a dodatkowo chłodzi bolące miejsce. Wskazany do stosowania w bólach mięśni i stawów. Zawiera ibuprofen z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Preparat dostępny bez recepty.

Produkt na receptę

Olfen 100 SR kapsułki

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne (kategoria ATC M01AB).

Lek bez recepty

Dip Rilif żel

Dip Rilif to żel łagodzący bóle mięśni i stawów spowodowane urazami lub stanem zapalnym. Zawiera ibuprofen o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a mentol działa chłodząco, znieczula i zmniejsza świąd. Preparat do miejscowego stosowania na skórę.

Lek bez recepty

Itami plaster

Itami to plastry łagodzące ból po urazach, nadwyrężeniach, stanach zapalnych. Zawiera diklofenak o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, dzięki czemu łagodzi objawy stanu zapalnego (ból, obrzęk, podwyższona temperatura, sztywność).

Lek bez recepty

Bengay Maść Przeciwbólowa maść

Bengay Maść Przeciwbólowa łagodzi bóle mięśni i stawów spowodowane urazami lub stanem zapalnym. Zawiera salicylan o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a mentol działa chłodząco, znieczula i zmniejsza świąd. Preparat do miejscowego stosowania na skórę.

Lek bez recepty

Voltaren Express Forte kapsułki

Voltaren Express Forte to kapsułki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. W skład preparatu wchodzi diklofenak, wskazany do krótkotrwałego leczenia bólu i gorączki. Łagodzi objawy choroby zwyrodnieniowej stawów oraz bóle pourazowe.

Lek bez recepty

Controloc Control tabletki

Controloc Control to tabletki zawierające pantoprazol, lek z grupy inhibitorów pompy protonowej. Hamuje on wydzielanie kwasu solnego i zmniejsza ryzyko uszkodzenia błony śluzowej żołądka, przez co zapobiega powstawaniu wrzodów. Wskazany do stosowania w chorobie refluksowej, łagodzi zgagę i cofanie się treści żołądka.

Lek bez recepty

Olfen żel

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki do stosowania miejscowego w bólach stawów i mięśni, leki do stosowania miejscowego w bólach stawów i mięśni (kategoria ATC M02AA).

Produkt na receptę

Alfadiol kapsułki

Produkt w kategorii: przewód pokarmowy i metabolizm, witaminy, preparaty witamin a i d (kategoria ATC A11CC).

Lek bez recepty

Vigantol krople

Vigantol to lek w postaci kropli, zawierający jako substancję czynną cholekalcyferol, nazywany witaminą D. Jest stosowany w celu uzupełnienia niedoborów witaminy D, fizjologicznie wytwarzanej w skórze pod wpływem światła UV i dostarczanej też z pożywieniem.

Produkt na receptę

Olfen 75 iniekcja

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne (kategoria ATC M01AB).

Lek bez recepty

Voltaren Emulgel 1% żel

Voltaren to preparat zawierający diklofenak - substancję o działaniu przeciwbólowym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Lek stosowany jest w łagodzeniu silnego bólu, np. w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów lub w bólu pooperacyjnym.

Lek bez recepty

Calperos 500 kapsułki

Calperos 500 to kapsułki wspomagające zachowanie zdrowych i mocnych kości. Zawiera węglan wapnia, który zapewnia odpowiednią mineralizację kości, przez co zwiększa ich mineralizację i chroni przed urazami. Preparat polecany jest w okresie zwiększonego zapotrzebowania na wapń - intensywny wzrost u dzieci, laktacja, złamania kości oraz w okresie zwiększonego ryzyka osteoporozy.

Lek bez recepty

Naproxen Emo żel

Naproxen Emo to żel o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym do stosowania na skórę. W skład preparatu wchodzi naproksen. Stosowany jest przy uśmierzaniu bólu, a także przy leczeniu stanów zapalnych takich jak: zapalenia tkanek miękkich, zapalenia mięśni, związane z reumatyzmem, osteoporozą, artretyzmem.

Lek bez recepty

Dolgit krem

Dolgit to krem zawierający ibuprofen - niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Hamuje on reakcję zapalną, przez co zmniejsza ból i obrzęk. Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego w leczeniu bólów mięśni i stawów, sztywności karku, bólów lędźwiowych, choroby reumatycznej, stanów zapalnych więzadeł i ścięgien. Lek dostępny jest bez recepty.

Lek bez recepty

Reparil-Gel N żel

Produkt w kategorii: układ sercowo-naczyniowy, leki ochraniające ścianę naczyń, leki wpływające na elastyczność naczyń (kategoria ATC C05CA).

Lek bez recepty

Voltaren Acti Forte tabletki powlekane

Lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym do stosowania doustnego. W skład preparatu wchodzi diklofenak. Wskazany do krótkotrwałego leczenia bólu i gorączki. Lek z grupy OTC - dostępny bez recepty.

Środek spożywczy

Molekin Osteo Calcium, Vit. D3, K2 tabletki powlekane

Molekin Osteo Calcium, Vit. D3, K2 to tabletki wspomagające funkcjonowanie układu kostnego. Zawiera wapń oraz witaminę D, które odpowiadają za prawidłową mineralizację kości oraz witaminę K regulującą procesy kościotwórcze. Preparat polecany osobom narażonym na osteoporozę, podczas złamań kości i w czasie intensywnego wzrostu.

Lek bez recepty

Piascledine 300 kapsułki

Piascledine 300 to kapsułki stosowane w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Zawiera oleje z awokado i soi, które działają przeciwzapalnie. Dodatkowo składniki wspomagają odbudowę struktury chrząstki i ograniczają jej degradację.

Produkt na receptę

Arthryl proszek (do wytworzenia płynu)

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne (kategoria ATC M01AX).

Lek bez recepty

Aleve tabletki powlekane

Aleve to preparat zawierający naproksen - niesteroidowy lek przeciwzapalny. Preparat stosuje się jako lek przeciwbólowy w słabych lub umiarkowanych bólach, np. związanych z przeziębieniem lub grypą.

Lek bez recepty

Aescin żel

Produkt w kategorii: układ sercowo-naczyniowy, leki ochraniające ścianę naczyń, leki wpływające na elastyczność naczyń (kategoria ATC C05CX).

Lek bez recepty

Ortanol Max kapsułki

Ortanol Max to kapsułki zawierające omeprazol z grupy inhibitorów pompy protonowej. Lek ten hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, przez co zmniejsza drażnienie śluzówki i jej uszkadzanie oraz zapobiega wrzodom. Obniżenie kwasowości środowiska powoduje łagodzenie zgagi i choroby refluksowej.

Środek spożywczy

Artresan Optima kapsułki

Artresan Optima to kapsułki wspomagające funkcjonowanie stawów. Zawiera składniki budulcowe tkanki chrzęstnej, minerały, witaminę C i składniki roślinne. Preparat wspomaga produkcję kolagenu, przez co stawy stają się bardziej wytrzymałe. Dodatkowo składniki działają przeciwutleniająco i chronią strukturę stawu. Preparat polecany osobom narażonym na intensywny wysiłek fizyczny, z nadwagą i w wieku starszym, u których stawy są szczególnie narażone na przeciążenia.

Środek spożywczy

Vitrum D3 Forte kapsułki

Vitrum D3 Forte to kapsułki zawierające witaminę D, która wykazuje szereg działań w naszym organizmie. W szczególności pomaga utrzymać zdrowe kości, wspomaga funkcjonowanie mięśni oraz podnosi odporność organizmu. Preparat polecany osobom narażonym na niedobór witaminy D, głównie w okresie niskiego nasłonecznienia.

Środek spożywczy

Artresan Efekt kapsułki

Artresan Efekt to kapsułki wspomagające funkcjonowanie stawów. Zawiera wyciągi ziołowe (Boswellia), witaminę C, niacynę i mangan, które zapewniają elastyczność i ruchomość stawów. Witamina C bierze udział w produkcji kolagenu, a mangan chroni przed uszkodzeniem komórek przez wolne rodniki. Preparat polecany osobom starszym, w okresie menopauzy i podczas zwiększonego obciążenia stawów (nadwaga, sport).

Produkt na receptę

Ostenil 70 tabletki

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki stosowane w chorobach układu kostnego, leki wpływające na mineralizację kości (kategoria ATC M05BA).

Lek bez recepty

Traumon aerozol

Traumon to aerozol do miejscowego stosowania na skórę w bólach mięśni i stawów. Zawiera substancję o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, dzięki czemu łagodzi objawy stanu zapalnego (ból, obrzęk, podwyższona temperatura, sztywność). Dodatkowo preparat wykazuje działanie chłodzące. Do stosowania po urazach i w zapaleniach stawów lub mięśni lub chorobach zwyrodnieniowych stawów.

Środek spożywczy

4flex proszek (do wytworzenia płynu)

4flex to saszetki wspomagające funkcjonowanie stawów. Zawiera kolagen, który wchodzi w skład macierzy chrząstki, dzięki czemu wspomaga jej regenerację i zapobiega uszkodzeniu. Dodatkowo witamina C bierze udział w produkcji kolagenu, co pomaga utrzymać zdrowe i mocne kości. Preparat polecany jest osobom starszym, cierpiącym na bóle stawów, z nadwagą i otyłością oraz uprawiającym sport.

Lek bez recepty

Olfen Patch plaster

Olfen Patch to plastry działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Zawiera diklofenak, który zmniejsza obrzęk i zaczerwienienie w nadwyrężeniach, stłuczeniach i zwichnięciach. Łagodzi dolegliwości kostno-stawowe i mięśniowe.

Lek bez recepty

Dicloziaja żel

Dicloziaja to żel łagodzący bóle mięśni i stawów. Zawiera diklofenak o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, dzięki czemu zmniejsza ból, obrzęk i sztywność stawów. Dodatkowo preparat wykazuje działanie chłodzące. Stosowany w nadwyrężeniach, skręceniach, stłuczeniach, stanach zapalnych i chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Środek spożywczy

Molekin D3+K2 tabletki powlekane

Molekin D3+K2 to tabletki wspomagające kości i stawy. Zawiera witaminę D3, która odpowiada za utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia we krwi oraz mocnych i zdrowych kości i zębów oraz wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego i mięśni. Dodatkowo witamina K2 odpowiada za proces tworzenia kości, dzięki czemu zwiększa się ich gęstość i wytrzymałość. Preparat polecany osobom narażonym na osteoporozę oraz w czasie rekonwalescencji pourazowej.

Produkt na receptę

Ossica tabletki powlekane

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki stosowane w chorobach układu kostnego, leki wpływające na mineralizację kości (kategoria ATC M05BA).

Środek spożywczy

Collaflex Duopack kapsułki

Collaflex Duopack to kapsułki wspomagające funkcjonowanie stawów. Zawiera kolagen, kwas hialuronowy i siarczan chondroityny - składniki budulcowe chrząstki, które wspomagają regenerację i chronią strukturę stawu. Dodatkowo witamina C bierze udział w syntezie kolagenu. Preparat polecany osobom narażonym na intensywny wysiłek fizyczny, z nadwagą i w wieku starszym, u których stawy są szczególnie narażone na przeciążenia.

Lek bez recepty

Diclac Lipogel żel

Diclac Lipogel to preparat do miejscowego stosowania na skórę w bólach mięśni i stawów. Zawiera diklofenak o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, dzięki czemu łagodzi objawy stanu zapalnego (ból, obrzęk, podwyższona temperatura, sztywność). Dodatkowo preparat wykazuje działanie chłodzące. Do stosowania po urazach i w zapaleniach stawów lub mięśni.

Wyrób medyczny

Perskindol Active Classic Gel żel

Perskindol Active Classic Gel to żel o działaniu chłodząco-rozgrzewającym do stosowania na skórę. Preparat zmniejsza ból, rozluźnia mięśnie oraz łagodzi objawy stawowe. Do stosowania u osób uprawiających sport i narażonych na przeciążenie fizyczne, a także po urazach.

Produkt na receptę

Ostolek tabletki powlekane

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki stosowane w chorobach układu kostnego, leki wpływające na mineralizację kości (kategoria ATC M05BA).

Lek bez recepty

Opokan Actigel żel

Opokan Actigel to żel przeciwbólowy i przeciwobrzękowy, który łagodzi urazy mięśni, stawów i kręgosłupa (zwichnięcia, stłuczenia), a także objawy chorób reumatoidalnych. Preparat zawiera substancję zwiększającą wchłanianie, co przyspiesza działanie.

Lek bez recepty

Naklofen Top żel

Naklofen Top to żel działający przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Zawiera diklofenak, który pomaga łagodzić pourazowe bóle kości, mięśni i stawów - zmniejsza obrzęk, zaczerwienienie i świąd, a dodatkowo chłodzi. Stosowany w bólach pleców, zapaleniach stawów oraz tzw. "łokciu tenisisty".

Lek bez recepty

Moilec tabletki

Moilec to tabletki zawierające niesteroidowy lek przeciwzapalny, działający przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Meloksykam przenika do mazi stawowej, gdzie łagodzi objawy chorób reumatoidalnych. Ponadto pomaga zmniejszać objawy towarzyszące urazom i przeciążeniu fizycznemu (obrzęk, zaczerwienienie, ból).

Lek bez recepty

Veral żel

Preparat Veral ma formę żelu dostępnego bez recepty i zawiera substancję czynną – diklofenak. Jest to związek zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i znajduje zastosowanie w łagodzeniu stanów zapalnych mięśni, stawów oraz ścięgien. Preparat można stosować także w łagodnej postaci choroby zwyrodnieniowej stawów.

Środek spożywczy

Orton Flex kapsułki

Orton Flex to kapsułki wspomagające funkcjonowanie stawów. Zawiera kwas hialuronowy, składniki budulcowe tkanki chrzęstnej oraz witaminę C, która bierze udział w produkcji kolagenu. Stawy stają się bardziej wytrzymałe, a zawarty imbir wspiera ich funkcjonowanie i działa przeciwutleniająco, przez co chroni strukturę stawu. Preparat polecany osobom narażonym na intensywny wysiłek fizyczny, z nadwagą i w wieku starszym, u których stawy są szczególnie narażone na przeciążenia.

Produkt na receptę

Olfen 50 tabletki powlekane

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne (kategoria ATC M01AB).

Wyrób medyczny

Nexcare Coldhot Classic kompres

Nexcare Coldhot Classic to okład żelowy zimno-ciepły do wielokrotnego użytku. Stosowany na zimno łagodzi bóle głowy, zęba oraz obrzęki. Stosowany na ciepło łagodzi dolegliwości stawowe, relaksuje i zmniejsza sztywność mięśni oraz bóle krzyżowe.

Lek bez recepty

Aspicam Bio tabletki

Aspicam Bio to tabletki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Lek przenika do mazi stawowej i łagodzi objawy chorób reumatoidalnych i zwyrodnieniowych, takie jak bóle kostno-stawowe i mięśniowe.

Lek bez recepty

Naxii tabletki powlekane

Lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, zawierający naproksen. Preparat wskazany jako środek uśmierzający ból w bólach reumatycznych, mięśniowych oraz związanych z przeziębieniem i bolesnym miesiączkowaniem.

Środek spożywczy

Litozin Forte kapsułki

Litozin Forte to kapsułki wspomagające funkcjonowanie stawów. Zawiera proszek z dzikiej róży i witaminę C, która bierze udział w produkcji kolagenu i usprawnia funkcjonowanie chrząstek. Ponadto chroni komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.

Środek spożywczy

Kinon tabletki

Kinon to tabletki wspomagające utrzymanie zdrowych i mocnych kości. Zawiera witaminę K2 (menachinon), która odpowiada za gospodarkę wapniową, przez co zapewnia prawidłową mineralizację kości. Dodatkowo bierze udział w procesach tworzenia kości, dzięki czemu stają się bardziej wytrzymałe. Preparat przeznaczony dla osób narażonych na osteoporozę i podczas złamań kości.

Lek bez recepty

Vigantoletten 500 tabletki

Vigantoletten to preparat zawierający witaminę D3 (cholekalcyferol). Witamina ta niezbędna jest do utrzymania prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu. Preparat stosuje się w zapobieganiu i leczeniu krzywicy i osteomalacji, a także wspomagająco w osteoporozie.

Środek spożywczy

Kalcikinon tabletki

Kalcikinon to tabletki wspomagające funkcjonowanie układu kostnego. Zawiera wapń oraz witaminę D, które odpowiadają za prawidłową mineralizację kości oraz witaminę K regulującą procesy kościotwórcze. Preparat polecany osobom narażonym na osteoporozę, podczas złamań kości i w czasie intensywnego wzrostu.

Środek spożywczy

Doppelherz Aktiv Mocne Kości Calcium 1500 + Vit. D tabletki

Doppelherz Aktiv Mocne Kości Calcium 1500 + Vit. D to tabletki wspomagające funkcjonowanie układu kostnego. Zawarte wapń i witamina D korzystnie wpływają na strukturę kości, wzmacniają je i zwiększają ich wytrzymałość, przez co zmniejszona jest podatność na złamania. Ponadto witamina K zwiększa mineralizację kości.

Środek spożywczy

Doppelherz Aktiv Na Stawy Complex + Nowozelandzkie Małże kapsułki

Doppelherz Aktiv Na Stawy Complex + Nowozelandzkie Małże to kapsułki zawierające kompleks lipidowy oraz kolagenowy. Składniki te odżywiają i budują tkankę chrzęstną, dzięki czemu wzmocniona zostaje struktura stawów i mazi stawowej. Stawy zyskują elastyczność i wytrzymałość. Preparat polecany osobom uprawiającym sport, z nadwagą oraz po 50. roku życia, u których stawy narażone są na przeciążenie.

Kosmetyk

Maść Niedźwiedzia Naturalna Siła I Grzanie maść

Maść Niedźwiedzia Naturalna Siła I Grzanie to preparat do miejscowego stosowania po nadmiernym wysiłku fizycznym. Zawiera naturalne ekstrakty ziołowe, które rozgrzewają mięśnie i stawy, dzięki czemu zapewniają ulgę i odprężenie. Przeznaczony dla osób starszych i uprawiających intensywnie sport.

Środek spożywczy

Doppelherz Aktiv Na Stawy Kolagen + Kwas Hialuronowy kapsułki

Doppelherz Aktiv Na Stawy Kolagen + Kwas Hialuronowy to kapsułki wspomagające utrzymanie pracy stawów. Zawiera tzw. kompleks kolagenowy - kolagen, kwas hialuronowy, chondroitynę i glukozaminę. Składniki te budują stawy oraz maź stawową, dzięki czemu zwiększają ich wytrzymałość i usprawniają pracę. Preparat polecany osobom uprawiającym sport, z nadwagą oraz starszym, u których stawy są szczególnie przeciążone.

Lek bez recepty

Anapran Neo tabletki powlekane

Anapran Neo to tabletki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym do stosowania doustnego. W skład preparatu wchodzi naproksen. Stosowany jest przy uśmierzaniu bólu, a także przy leczeniu stanów zapalnych takich jak: zapalenia tkanek miękkich, zapalenia mięśni, bóle menstruacyjne, związane z reumatyzmem, osteoporozą, artretyzmem.

Środek spożywczy

Collaflex Osteum kapsułki

Collaflex Osteum to kapsułki wspomagające funkcjonowanie stawów. Zawiera kolagen, kwas hialuronowy i siarczan chondroityny - składniki budulcowe chrząstki, które wspomagają regenerację i chronią strukturę stawu. Dodatkowo witamina C bierze udział w syntezie kolagenu, a witaminy D i K wpływają na metabolizm kości i zwiększają ich mineralizację. Preparat polecany osobom narażonym na intensywny wysiłek fizyczny, z nadwagą i w wieku starszym, u których stawy są szczególnie narażone na przeciążenia.

Środek spożywczy

Collaflex kapsułki

Collaflex to kapsułki wspomagające funkcjonowanie stawów. Zawiera kolagen, kwas hialuronowy i siarczan chondroityny - składniki budulcowe chrząstki, które wspomagają regenerację i chronią strukturę stawu. Dodatkowo witamina C bierze udział w syntezie kolagenu. Preparat polecany osobom narażonym na intensywny wysiłek fizyczny, z nadwagą i w wieku starszym, u których stawy są szczególnie narażone na przeciążenia.

Środek spożywczy

Doppelherz Aktiv Na Stawy Forte kapsułki

Doppelherz Aktiv Na Stawy Forte to kapsułki zawierające składniki budulcowe stawów, które wzmacniają ich strukturę, przez co stawy stają się bardziej wytrzymałe i mniej podatne na uszkodzenia. Ponadto witamina C bierze udział w wytwarzaniu kolagenu, który buduje chrząstki stawowe. Preparat polecany osobom narażonym na intensywny wysiłek fizyczny, o siedzącym trybie życia, z nadwagą i wieku starszym, u których układ kostny jest szczególnie narażony.

Środek spożywczy

Kinon D3 tabletki

Kinon D3 to tabletki wspomagające utrzymanie zdrowych i mocnych kości. Zawiera witaminę D3, która odpowiada za gospodarkę wapniową, przez co zapewnia prawidłową mineralizację kości. Dodatkowo witamina K2 (menachinon) bierze udział w procesach tworzenia kości, dzięki czemu stają się bardziej wytrzymałe. Preparat przeznaczony dla osób narażonych na osteoporozę i podczas złamań kości.

Wyrób medyczny

Biolevox HA iniekcja

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, inne leki stosowane w zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego, inne leki stosowane w zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego (kategoria ATC M09AX).

Lek bez recepty

Nalgesin Mini tabletki powlekane

Nalgesin Mini to tabletki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. W skład preparatu wchodzi naproksen, stosowany jest przy uśmierzaniu bólu, a także przy leczeniu stanów zapalnych takich jak: zapalenia tkanek miękkich, zapalenia mięśni, bóle menstruacyjne, związane z reumatyzmem, osteoporozą, artretyzmem.

Środek spożywczy

Calperos Duo tabletki

Calperos Duo to tabletki wspomagające zachowanie zdrowych i mocnych kości. Zawiera węglan wapnia, który zapewnia odpowiednią mineralizację kości, przez co zwiększa ich mineralizację i chroni przed urazami. Witamina D odpowiada za wchłanianie wapnia oraz wpływa na funkcjonowanie mięśni. Preparat polecany jest w okresie zwiększonego zapotrzebowania na wapń - intensywny wzrost u dzieci, laktacja, złamania kości oraz w okresie zwiększonego ryzyka osteoporozy.

Środek spożywczy

Molekin Stawy + Kości zestaw

Molekin Satwy + Kości to kapsułki wspomagające kości i stawy. Zawiera witaminy D3 i K2 oraz minerały, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia we krwi oraz mocnych i zdrowych kości i zębów oraz wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego i mięśni. Dodatkowo składniki te biorą udział w procesie tworzenia kości, dzięki czemu zwiększa się ich gęstość i wytrzymałość, a kolagen poprawia ich elastyczność. Preparat polecany osobom narażonym na osteoporozę oraz w czasie rekonwalescencji pourazowej.

Wyrób medyczny

Opokan Med plaster

Opokan Med to plastry rozgrzewające na skórę. Zawarte substancje rozluźniają i przynoszą ulgę w miejscu bólu, a dodatkowo zmniejszają stan zapalny. Plastry do stosowania w bólach mięśni, nerwobólach i dolegliwościach stawowych.

Środek spożywczy

Flexus Booster tabletki

Flexus Booster to tabletki wspomagające funkcjonowanie stawów. Zawiera m.in. kolagen, kwas hialuronowy i aktywne białka mleka które regenerują chrząstkę stawową i chronią strukturę stawu, dzięki czemu stają się bardziej wytrzymałe. Ponadto witamina C bierze udział w syntezie kolagenu. Preparat polecany osobom narażonym na intensywny wysiłek fizyczny, z nadwagą i w wieku starszym, u których stawy są szczególnie narażone na przeciążenia.

Lek bez recepty

Naproxen Aflofarm tabletki

Naproxen Aflofarm to tabletki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym stosowane w chorobach zwyrodnieniowych stawów, bólach kręgosłupa, a także w napadach dny moczanowej i bolesnym miesiączkowaniu.

Środek spożywczy

Solevitum D3+K2 tabletki

Solevitum D3+K2 to kapsułki wspomagające utrzymanie zdrowych kości. Zawiera witaminę D, która zapewnia prawidłową mineralizację kości oraz witaminę K odpowiedzialną za proces tworzenia kości, dzięki czemu zwiększa ich gęstość i wytrzymałość. Preparat polecany osobom aktywnie uprawiającym sport oraz narażonym na przeciążenie układu kostno-stawowego.

Produkt na receptę

Alendrogen tabletki

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki stosowane w chorobach układu kostnego, leki wpływające na mineralizację kości (kategoria ATC M05BA).

Produkt na receptę

Bonviva tabletki powlekane

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki stosowane w chorobach układu kostnego, leki wpływające na mineralizację kości (kategoria ATC M05BA).

Środek spożywczy

Flexus Shots płyn

Flexus Shots to ampułki doustne wspomagające funkcjonowanie stawów. Zawiera kolagen, kwas hialuronowy i witaminę C, które regenerują chrząstkę stawową i chronią strukturę stawu, dzięki czemu stają się bardziej wytrzymałe. Dodatkowo witamina D zapewnia odpowiednią mineralizację kości. Preparat polecany osobom narażonym na intensywny wysiłek fizyczny, z nadwagą i w wieku starszym, u których stawy są szczególnie narażone na przeciążenia.

Środek spożywczy

Doppelherz Aktiv Na Stawy Glukozamina + Chondroityna kapsułki

Doppelherz Aktiv Na Stawy Glukozamina + Chondroityna to kapsułki wspomagające funkcjonowanie stawów. Zawiera składniki budulcowe tkanki chrzęstnej oraz witaminę C, która bierze udział w produkcji kolagenu. Stawy stają się bardziej wytrzymałe, a zawarty imbir wspiera ich funkcjonowanie i działa przeciwutleniająco, przez co chroni strukturę stawu. Preparat polecany osobom narażonym na intensywny wysiłek fizyczny, z nadwagą i w wieku starszym, u których stawy są szczególnie narażone na przeciążenia.

Lek bez recepty

Ketesse 25 tabletki powlekane

Ketesse 25 to tabletki zawierające niesteroidowy lek przeciwzapalny - deksketoprofen. Lek ten stosuje się w leczeniu bólu o małym/umiarkowanym nasileniu (ból zębów, mięśni, ból związany z bolesnym miesiączkowaniem).

Środek spożywczy

4flex Silver proszek (do wytworzenia płynu)

4flex Silver to saszetki wspomagające funkcjonowanie stawów. Zawiera kolagen, który wchodzi w skład macierzy chrząstki, dzięki czemu wspomaga jej regenerację. Dodatkowo wapń i witamina D zapewniają odpowiednią mineralizację kości, co zmniejsza ryzyko urazów. Preparat polecany jest osobom starszym, cierpiącym na bóle stawów, z nadwagą i otyłością oraz uprawiającym sport.

Środek spożywczy

Sarcomil kapsułki

Sarcomil to kapsułki wspomagające prawidłową pracę mięśni. Zawiera liczne witamina i minerały, m.in. witaminę D zapewniającą odpowiednie funkcjonowanie mięśni, a także magnez i koenzym Q10, które zmniejszają uczucie zmęczenia i warunkują kurczliwość mięśni. Dodatkowo witamina C bierze udział w syntezie kolagenu. Preparat polecany osobom narażonym na wysiłek fizyczny i aktywnie uprawiającym sport.

Produkt na receptę

Celebrex kapsułki

Lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym do stosowania doustnego. W skład preparatu wchodzi celekoksyb. Wskazany do leczenia chorób reumatologicznych. Lek dostępny na receptę.

Środek spożywczy

Vitrum D3 kapsułki

Vitrum D3 to preparat stosowany jako uzupełnienie codziennej diety w witaminę D3 (cholekalcyferol) zarówno u dzieci, (od 6. r.ż.) jak i dorosłych. Witamina D3 niezbędna jest do zachowania prawidłowej struktury kości i zębów, a ponadto wspomaga działanie układu odpornościowego.

Środek spożywczy

Iskial kapsułki

Iskial w postaci kapsułek zawiera olej z wątroby rekina - bogate źródło alkilogliceroli, które pobudzają układ immunologiczny oraz witaminę D3 zwiększającą odporność organizmu. Dodatkowo preparat wspomaga funkcjonowanie mięśni i układu kostnego.

Lek bez recepty

Ketesse Sl granulat (do wytworzenia płynu)

Ketesse Sl to granulat do rozpuszczania zawierający niesteroidowy lek przeciwzapalny - deksketoprofen. Lek ten stosuje się w leczeniu bólu o małym/umiarkowanym nasileniu (ból zębów, mięśni, ból związany z bolesnym miesiączkowaniem).

Środek spożywczy

Arthron Complex tabletki powlekane

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne (kategoria ATC M01AX).

Wyrób medyczny

Prel Red plaster

Prel Red to plastry łagodzące bóle mięśni i kostno-stawowe. Zawiera rozgrzewającą kapsaicynę oraz salicylan o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Do stosowania w bólach krzyżowych, mięśniowych, stawowych.

Środek spożywczy

Vitrum Osteo tabletki

Vitrum Osteo to tabletki wspomagające układu kostno-stawowy. Zawiera kluczowe składniki dla utrzymania zdrowych i mocnych stawów i kości. Magnez stanowi ważny element budowy kości, wapń i witamina D odpowiadają za ich mineralizację, a witamina K wspomaga ich prawidłową budowę. Preparat polecany osobom narażonym na załamania, w wieku starszym i po menopazuie podczas zwiększonego narażenia na osteoporozę.

Środek spożywczy

Flexus kapsułki

Flexus to kapsułki wspomagające funkcjonowanie stawów. Zawiera kolagen, kwas hialuronowy, chondroitynę i glukozaminę, które regenerują chrząstkę stawową i chronią strukturę stawu, dzięki czemu stają się bardziej wytrzymałe. Preparat polecany osobom narażonym na intensywny wysiłek fizyczny, z nadwagą i w wieku starszym, u których stawy są szczególnie narażone na przeciążenia.

Środek spożywczy

OLIMP Flexagen Forte tabletki

OLIMP Flexagen Forte zawiera składniki wspomagające funkcjonowanie stawów. Przeznaczony dla osób aktywnych fizycznie, obciążonych wysiłkiem oraz w podeszłym wieku.

Środek spożywczy

OLIMP Glucosamine Plus kapsułki

OLIMP Glucosamine Plus to kapsułki wspomagające funkcjonowanie stawów. Zawiera składniki budulcowe tkanki chrzęstnej oraz witaminę C, która bierze udział w produkcji kolagenu. Stawy stają się bardziej wytrzymałe, a zawarty imbir wspiera ich funkcjonowanie i działa przeciwutleniająco, przez co chroni strukturę stawu. Preparat polecany osobom narażonym na intensywny wysiłek fizyczny, z nadwagą i w wieku starszym, u których stawy są szczególnie narażone na przeciążenia.

Środek spożywczy

Protego Witamina D 2000 Dla Dorosłych kapsułki

Protego Witamina D 2000 j.m. to kapsułki dla dorosłych. Witamina D bierze udział w podziałach komórkowych i wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego. Ponadto bierze udział regulowaniu poziomu wapnia i fosforu, dzięki czemu odpowiada za prawidłowy rozwój kości i zębów oraz pracę mięśni.

Produkt na receptę

Ketonal kapsułki

Preparat przeciwbólowy, zawierający substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych - ketoprofen. Lek stosowany jest w bólach o umiarkowanym nasileniu, a także w chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Środek spożywczy

Calcynovit 1250 + D3 tabletki

Calcynovit 1250 + D3 to tabletki wspomagające układ kostny. Zawiera wapń i witaminę D3, które zapewniają odpowiednią mineralizację kości, utrzymują ich gęstość i zwiększają wytrzymałość. Dodatkowo cynk bierze udział w procesie syntezy tkanki kostnej, a magnez wpływa na prawidłową pracę mięśni. Preparat polecany jest osobom starszym, dzieciom w okresie intensywnego wzrostu oraz w przypadku zwiększonej aktywności fizycznej i narażeniu na urazy.

Wyrób medyczny

Collaflexin iniekcja

Collaflexin to ampułkostrzykawka do stosowania wewnątrzstawowego. Zawiera kwas hialuronowy, który uzupełnia braki mazi stawowej, przez co zwiększa się ruch w stawie, zmniejsza ból i tarcie na powierzchni chrząstki. Stosowany w zwyrodnieniu stawów i zmniejszonej ruchomości.

Środek spożywczy

Litozin Activ tabletki

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne (kategoria ATC M01AX).

Środek spożywczy

Witamina D 2000 Forte kapsułki

Produkt w kategorii: przewód pokarmowy i metabolizm, witaminy, preparaty witamin a i d (kategoria ATC A11CC).

Środek spożywczy

Chrząstka Rekina kapsułki

Chrząstka Rekina to kapsułki zawierające składniki wspomagające funkcjonowanie stawów - kolagen, naturalna glukozamina i chondroityna. Ponadto jest źródłem fosforanów i wapnia, przez co pozwala utrzymać zdrowe kości i stawy.

Środek spożywczy

4flex O Smaku Czarnej Porzeczki proszek (do wytworzenia płynu)

4flex O Smaku Czarnej Porzeczki to saszetki wspomagające funkcjonowanie stawów. Zawiera kolagen, który wchodzi w skład macierzy chrząstki, dzięki czemu wspomaga jej regenerację i zapobiega uszkodzeniu. Dodatkowo witamina C bierze udział w produkcji kolagenu, co pomaga utrzymać zdrowe i mocne kości. Preparat polecany jest osobom starszym, cierpiącym na bóle stawów, z nadwagą i otyłością oraz uprawiającym sport.

Mięśnie, stawy oraz kości składają się na tak zwany aparat ruchu, a gdy są zdrowe i sprawne, pozwalają nam cieszyć się każdym aspektem życia, związanym z aktywnością fizyczną. Kiedy wszystko sprawnie funkcjonuje, praktycznie ich nie zauważamy, ale wystarczy drobny uraz typu skręcenie, tzw. zakwasy poprzedzone nadmiernym wysiłkiem, czy też długi okres rekonwalescencji po złamaniu, a odczuwamy znaczny dyskomfort i tracimy radość z normalnego funkcjonowania.

Kontuzje, skręcenia i naciągnięcia mięśni

Najpowszechniejszą przyczyną kontuzji jest aktywność fizyczna (sport, praca w ogrodzie, niewłaściwe podniesienie ciężkiego przedmiotu). Najczęściej mamy do czynienia ze skręceniem w stawie lub naciągnięciem mięśnia.

Skręcenie jest wynikiem ustawienia stawu w nienaturalnej pozycji na siłę, co skutkuje naciągnięciem i skręceniem więzadeł, a nawet ich zerwaniem.

Równie często może dojść do nadwerężenia mięśni, w przypadku nadmiernego przeciążenia i rozciągnięcia, co prowadzi do częściowego lub całkowitego zerwania włókien mięśniowych.

Im poważniejszy uraz, tym nasilenie objawów jest większe. Bardzo ostry ból, znaczna i szybko pojawiająca się opuchlizna, brak ruchomości w stawie, lub odwrotnie - nadmierny zakres ruchu - są sygnałem, że trzeba udać się po pomoc do lekarza. Jeżeli uraz jest wynikiem działania znacznej siły i mogło dojść do złamania, wtedy konieczne jest prześwietlenie.

Aby uniknąć kontuzji podczas uprawiania sportu, należy przede wszystkim przed większym wysiłkiem stosować tzw. rozgrzewkę, a wysiłek zwiększać stopniowo.

Gdy dojdzie do urazu wskazane jest schładzanie bolącego miejsca. Doskonałe są do tego celu żelowe kompresy np. Nexcare Coldhot, schłodzone w lodówce lub zamrażalniku, które należy przyłożyć na bolące miejsce na ok 20 min. Zimno zmniejsza obrzęk, ból i stan zapalny.

Gdy uraz nie wymaga interwencji lekarza, dalej stosujemy miejscowe schładzanie, możemy włączyć do leczenia np. preparat zmniejszający obrzęk Altacet, występujący pod postacią tabletek, z których należy przygotować roztwór do okładu lub wygodnego, gotowego do użycia żelu.

Bardzo dobrym preparatem na tego typu problemy jest np. żel Reparil Gel N, zwłaszcza gdy obrzękowi towarzyszą krwiaki, ponieważ preparat ten zawiera escynę o działaniu zmniejszającym przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz substancję z grupy niesteroidowych przeciwzapalnych, salicylan dietyloaminy, hamującą rozwój stanu zapalnego i działającą przeciwbólowo. Drugi tego typu preparat to np. Aescin żel, który obok wymienionych składników, zawiera substancję o działaniu przeciwzakrzepowym - heparynę.

Jeżeli w miejscu urazu nie pojawia się opuchlizna, czy krwiaki (tzw. siniaki), a jedynym objawem jest ból, należy zastosować miejscowe środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, np. dostępne bez recepty Voltaren Max żel (diclofenac), DipRilif żel (ibuprofenum, menthol), Traumon żel (etofenamatum).

Jeżeli ból jest nasilony, warto zastosować dodatkowo doustne środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, np. Ibuprom, Ibuprom Max, Nurofen Forte (zawierające diclofenac), Dexak SL (zawierający dexketoprofen) - również dostępne bez recepty.

Ból pleców, ból kręgosłupa

Kolejnym częstym problemem naszego aparatu ruchu jest potocznie zwany “ból w krzyżu”. Ból ten pojawia się w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa i przyczyny jego mogą być bardzo różne. Najczęściej pojawia się w wyniku nieprawidłowej pozycji ciała podczas siedzenia lub niewłaściwej techniki podnoszenia przedmiotów.

Rzadziej przyczyną są dyskopatie, choroby zwyrodnieniowe lub inne schorzenia.

Najczęstsze leczenie to zastosowanie leków z grupy niesteroidowych przeciwzapalnych, takich jak np. Ibuprom, Ibuprom Max, Nurofen Forte, Dexak SL dostępnych bez recepty lub silniejsze leki wydawane wyłącznie na receptę, takie jak np. Ketonal Forte (ketoprofen), Apo Napro (naproxen), Dicloberl Retard (diclofenac), czy Olfen (diclofenac).

Stosując tego typu leki warto dodatkowo zadbać o osłonę błony śluzowej żołądka, gdyż leki te mają właściwości drażniące pomocne mogą być np. Controloc Control (pantoprazol), Ortanol Max (omeprazol) - dostępne bez przepisu lekarza.

Często również zapisywane przez lekarzy są leki zmniejszające napięcie mięśni, co zmniejsza bolesność w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. (np. Mydocalm, Sirdalud).

Dodatkowo wskazane jest leczenie miejscowe preparatami w maściach, żelach lub plastrach.

Obok tradycyjnych plastrów rozgrzewających z kapsaicyną, która powoduje miejscowe zaczerwienienie i rozgrzanie skóry (np. Kapsiplast, Fastplast), nowością są plastry zawierające substancję czynną diclofenac (np. Itami, Olfen Patch). Wszystkie te plastry dostępne są bez recepty.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Kolejnym problemem zdrowotnym jest choroba zwyrodnieniowa stawów.

Pierwsze objawy mogą pojawić się już po 40-tym roku życia, ale choroba może przebiegać w początkowej fazie bezobjawowo. Jest spowodowana degradacją chrząstki stawowej. W późniejszym stadium charakteryzuje się:

  • poranną sztywnością stawów, która zazwyczaj ustępuje po ok. 30 minutach
  • głębokim, tępym bólem, który, może dotyczyć jednego lub kilku stawów.

Zwykle w przypadku zwyrodnienia stawu kolanowego, bardziej bolesne jest schodzenie ze schodów niż wchodzenie, ponieważ wtedy kość udowa jest dociskana do rzepki, co wywołuje ból.

Podstawowym celem w leczeniu tego schorzenia jest zwalczanie bólu oraz utrzymanie sprawności fizycznej, co przyczynia się do podniesienia komfortu życia.

Bardzo ważne jest zmniejszenie masy ciała w przypadku osób otyłych, szczególnie gdy choroba zaatakowała stawy kręgosłupa i stawy kolanowe.

Leczenie farmakologiczne obejmuje stosowanie leków z grupy niesteroidowych przeciwzapalnych w postaci maści i żeli oraz form doustnych, takich jak ketoprofen (np. Ketonal), diclofenac (np. Olfen), celekoksyb (np. Celebrex), deksketoprofen (np. Dexak), meloksykam (np. Movalis). Wymienione leki są sprzedawane wyłącznie na podstawie recepty.

WAŻNE: Nie należy stosować tego typu leków na czczo, gdyż podrażniają błonę śluzową żołądka i są przeciwwskazane w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Profilaktycznie należy przyjmować leki zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego, np. Controloc Control (pantoprazol), Ortanol Max (omeprazol), aby zapobiec dolegliwościom ze strony żołądka, zwłaszcza podczas dłuższego stosowania leków przeciwzapalnych.

Alternatywą dla osób, dla których przeciwwskazana jest ta grupa leków, jest paracetamol, lecz ma on tylko działanie przeciwbólowe bez komponenty przeciwzapalnej.

Celowe też jest stosowanie preparatów zawierających siarczan glukozaminy, lecz dawka dobowa powinna wynosić 1500 mg, na co trzeba zwrócić uwagę, gdyż różne preparaty zawierają różne jej dawki. Przykładowe preparaty to suplementy diety zawierające glukozaminę Artresan, Orton Flex, oraz lek Arthryl, który w odróżnieniu od poprzednich sprzedawany tylko na podstawie recepty.

Substancją, która podobnie jak glukozamina regeneruje chrząstkę stawową i opóźnia degradację stawu jest chondroityna, skuteczna dawka to 500 mg stosowana 2 razy dziennie. Preparaty to dostępne bez recepty suplementy np. Arthron Complex, Flexus, Orton Flex (połączenie glukozaminy i chondroityny), oraz lek Structum (tylko na receptę).

W celu poprawy funkcjonowania stawu, wykonuje się również zastrzyki dostawowe z kwasem hialuronowym w powtarzanych seriach (np. Biolevox HA, preparat dostępny bez recepty, jednak zabieg iniekcji dostawowej może wykonać tylko lekarz).

Oprócz leczenia farmakologicznego należy włączyć rehabilitację i odpowiednie ćwiczenia fizyczne pomimo niechęci ze strony chorego, spowodowanej bólem.

Osteoporoza

Kolejnym, częstym, schorzeniem aparatu ruchu jest osteoporoza i, wbrew powszechnemu mniemaniu, nie dotyczy ona tylko kobiet.

Kości są żywą i dobrze ukrwioną tkanką, a nie martwą, suchą materią. Nieprzerwanie zachodzi w nich cykl przebudowy, na który składają się procesy tworzenia i resorpcji tkanki kostnej. W zdrowej tkance procesy te przebiegają w równowadze.

Do osteoporozy dochodzi, gdy proces destrukcji przeważa nad odbudową. Kości tracą swą masę i stają się porowate. Mała masa i obniżona jakość kości, znacznie zwiększa ryzyko złamań.

Leczenie osteoporozy obejmuje suplementację witaminą D3, wapniem oraz stosowanie leków hamujących resorpcję kości i sprzyjających ich odbudowie.

Dzienna dawka witaminy D3 powinna wynosić od 800 do 2000 j.m., a wapnia ok 1000 mg.

Witamina D3 jest dostarczana z pożywieniem oraz wytwarzana przez nasz organizm pod wpływem promieniowania UV. Jednak w wielu przypadkach są to niewystarczające ilości i dodatkowa suplementacja jest wskazana. Więcej informacji na ten temat możesz przeczytać w artykule Witamina D, czyli nie unikaj słońca.

Mamy na rynku wiele leków i suplementów zawierających witaminę D3 lub jej pochodne. Są to między innymi następujące produkty: Vigantolleten 500, Vigantolleten 1000, Vigantol krople (leki dostępne bez recepty), Alfadiol (lek dostępny na receptę), Vitrum D3 1000 j.m. i 2000 j.m. (suplement diety, dostępny bez recepty).

Witamina D3 zwiększa przyswajanie wapnia w jelitach i wspomaga mineralizację kości, wpływa również na układ odpornościowy i zmniejsza podatność na infekcje.

Preparaty z witaminą D3 i wapniem należy podawać z jedzeniem, aby zwiększyć ich wchłanianie i w ten sposób są również lepiej tolerowane (preparaty wapnia przyjmowane na czczo mogą powodować wzdęcia).

Stosowanie zalecanych dawek witaminy D3 jest bardzo istotne, gdyż przedawkowanie jej może prowadzić do hiperwitaminozy i odkładania się wapnia w nerkach i naczyniach krwionośnych powodując ich uszkodzenie.

Leki przepisywane przez lekarza w leczeniu osteoporozy to także między innymi kwas alendronowy (np. Ostolek, Ostenil, Alendrogen) oraz kwas ibandronowy (np. Bonviva, Ossica).

Więcej na temat osteoporozy i jej leczenia, można znaleźć w osobnym artykule: Osteoporoza - jak zapobiegać i jak leczyć?.

W większości opisywanych tutaj przypadków schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, w profilaktyce, ale również w leczeniu istotną rolę odgrywa nasz tryb życia.

Przede wszystkim systematyczny wysiłek fizyczny odpowiednio dobrany do wieku i kondycji, sprawi nie tylko to, że będziemy zdrowo i atrakcyjnie wyglądać, ale pozwoli cieszyć się nam sprawnością i samodzielnością do późnych lat naszego życia.


redaktor: Dina Dąbrowska
ostatnia zmiana: 28.06.2019 12:27:22

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o. o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Jaka jest cena leku Neurovit?
Ile kosztuje Neurovit
odpowiada Katarzyna Domagała

Przez jaki okres czasu mam zażywać lek Dicloberl retard?
witam, dostałam dicloberyl retard 100na zwapnienie w kolanie i przewlekly stan zapalny kolo zwapnienia. Jak dlugo moge przyjmowac ten lek.nie mam ko...
odpowiada Karolina Siayor-Pietrzak

Czy mogę brać Sirdalud z Alerprofem na alergię?
Sirdalud mogę brać z alerprofem na alergie
odpowiada Karolina Zygmunt

Czy istnieje zamiennik leku Calperos 1000?
czy jest zamiennik do leku calperos1000?
odpowiada Karolina Siayor-Pietrzak

W jaki sposób leczyć dolegliwości bólowe związane z krążkiem międzykręgowym?
Powracające przewlekłe bóle krążka międzykręgowego mimo brania leków przeciwbólowych powracają do tego zawroty i sztywnieje kark. Lekarz nie chce mi p...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy preparat Suplasyn posiada zamienniki?
Bardzo proszę o pomoc czy są zamienniki.
odpowiada Karolina Siayor-Pietrzak

Na Twoje pytania w temacie zdrowe mięśnie, stawy i kości odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.