Zaparcia w ciąży

Zatwardzenia często towarzyszą przyszłym mamom przez cały okres ciąży. Aby się z nimi rozprawić warto poznać domowe sposoby na zaparcia w ciąży, np. picie szklanki przegotowanej wody z łyżeczką miodu oraz sokiem z cytryny, spożywanie pokarmów bogatych w błonnik czy zmiana nawyków, np. nieodkładanie wypróżnienia na później. Jeśli to nie wystarczy, warto sięgnąć po apteczne preparaty na zaparcia w ciąży, m.in. czopki glicerynowe lub musujące, syrop z laktulozą, saszetki z makrogolem czy wlewki doodbytnicze na bazie miodu.

Spis treści

Jakie są objawy zaparć w ciąży?

Jakie są przyczyny zaparć w ciąży?

Co na zaparcia w ciąży?

Jakie są objawy zaparć w ciąży?

Zaparcia występują wtedy, kiedy wypróżnienia są rzadsze niż trzy razy w tygodniu, a oddawanie stolca wymaga większego wysiłku i sprawia ból. Stolec jest twardy i w występuje w małej ilości - przyszła mama ma uczucie niepełnego wypróżnienia.

Zatwardzenie może doprowadzić do żylaków odbytu, czyli tzw. hemoroidów, dlatego - jeśli po wdrożeniu możliwych środków problem nie znika – jak najszybciej zasięgnij porady lekarza.

Jakie są przyczyny zaparć w ciąży?

Zaparcia u ciężarnych powodowane są podwyższonym poziomem progesteronu – hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży. Związek ten przyczynia się do osłabienia napięcia mięśniówki gładkiej żołądka i jelit, konsekwencją czego jest spowolnienie procesu trawienia. Mięśniówkę rozluźnia także wydzielany przez łożysko hormon – relaksyna.

Przyczyną zaparć jest też stale powiększająca się macica, która uciska na jelita. Podczas ciąży organizm intensywniej absorbuje wodę z pokarmów, co również sprzyja zatwardzeniom.

Zaparcia w ciąży mogą wiązać się także z przyjmowaniem preparatów zawierających żelazo. Środki takie stosuje się, kiedy poziom czerwonych krwinek we krwi jest obniżony. Jeśli zażywasz preparaty z tym pierwiastkiem i zaobserwowałaś, że rzadziej się wypróżniasz, poradź się lekarza - być może uda się zmienić preparat na taki, który nie będzie wywoływał przykrych dolegliwości.

Co na zaparcia w ciąży?

Domowe sposoby na zaparcia w ciąży

Aby wykluczyć lub choćby złagodzić zaparcia w ciąży warto wprowadzić następujące zmiany:

  • Codziennie pół godziny przed śniadaniem pij szklankę letniej, przegotowanej wody z łyżeczką miodu oraz sokiem z cytryny, a tuż przed trzema głównymi posiłkami zjadaj dwa owoce kiwi, które pobudzają jelita do pracy.

  • Prawidłowe nawodnienie organizmu ogranicza zaparcia. Oprócz 2,5 litra niskozmineralizowanej wody, pij świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne z miąższem, będącym źródłem błonnika. Błonnik wchłania wodę, rozluźniając masy kałowe i w ten sposób ułatwia wypróżnienie. Bogate w błonnik jest również siemię lniane.
    Błonnik możesz także otrzymać w aptekach w formie tabletek lub proszku do rozrobienia z wodą.

  • Jedz częściej, ale mniejsze porcje – 5-6 małych posiłków dziennie. Zadbaj o to, aby w Twoim menu znalazły się pełnoziarniste produkty zbożowe bogate w błonnik: kasza gryczana, razowe makarony, chleb razowy, otręby zbożowe, płatki owsiane.

  • Pamiętaj, aby w Twojej diecie nie zabrakło probiotyków – dobrych bakterii, które są podstawą prawidłowej pracy jelit. Znajdziesz je w jogurtach, kefirach, maślance, zsiadłym mleku, kiszonej kapuście, a także w formie gotowych preparatów z apteki - nawet takich dedykowanych stricte kobietom ciężarnym. O zaletach probiotykoterapii pisaliśmy w artykule Probiotyki - czy warto stosować leki osłonowe?.

  • Unikaj produktów o właściwościach zapierających – gotowanej marchwi, bananów, tartych i prażonych jabłek, białego ryżu, a także słodyczy - szczególnie czekolady. Zrezygnuj z pikantnych, tłustych, zbyt słodkich potraw, a także napojów gazowanych oraz kawy.

  • Warzywa i owoce powinny stać się Twoją najlepszą przekąską. Sięgaj nie tylko po świeże (np. całe jabłka, brokuły), ale także suszone produkty - szczególnie śliwki, morele, rodzynki czy żurawinę, które po dotarciu do jelit, usprawniają ich pracę.

Dobre nawyki zapobiegające zaparciom w ciąży

  • Jeśli nie musisz spędzać ciąży w pozycji leżącej, wybierz odpowiednią dla siebie formę aktywności fizycznej, np. joga, pilates lub choćby 20-minutowy, ale codzienny spacer.

  • Gdy Twój organizm domaga się wypróżnienia – nie odkładaj tego na później, aby nie osłabić mięśni odpowiedzialnych za kontrolowanie tej czynności.

Preparaty na zaparcia w ciąży

Oprócz wspomnianych wcześniej probiotyków i błonnika, które możesz wprowadzić profilaktycznie do swojej diety, w aptekach znajdziesz szereg środków pomocnych na zaparcia w ciąży, np.

Czopki na zaparcia w ciąży

Sporadycznie, najlepiej po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, możesz zastosować czopki glicerynowe lub czopki musujące, które pobudzają naturalny mechanizm wypróżnień - w ciągu 3-4 minut uwalniają duże ilości mikropęcherzyków dwutlenku węgla, które wywierają nacisk na ścianki odbytu. Ich musujące działanie powoduje oderwanie mas kałowych i szybkie wydalenie.

O prawidłowej aplikacji czopków pisaliśmy w artykule Jak stosować czopki?.

Syrop na zaparcia w ciąży

Od 4 miesiąca ciąży możesz także od czasu do czasu przyjmować środki z laktulozą. Substancja ta nie ulega trawieniu, lecz w jelicie grubym rozkłada się na kwas octowy i mlekowy. Pobudzają one perystaltykę jelit i powodują przenikanie wody do masy kałowej, rozrzedzając ją.

Laktulozę możesz przyjmować po zmieszaniu z wodą lub innymi płynami niezależnie od posiłków. W trakcie terapii zaleca się wypijać dużą ilość płynów - około 1,5-2 l/dobę.
Działanie przeczyszczające zwykle występuje po upływie 2 do 10 godzin, a jeśli dawka jest niewystarczająca - do pierwszego stolca może upłynąć 24 do 48 godzin.

Saszetki na zaparcia w ciąży

Ciężarne w walce z zaparciami mogą stosować makrogol, który zatrzymuje wodę i zwiększa objętość płynów w jelicie, dzięki czemu rozluźnia masy kałowe. Zmiana struktury oraz zwiększenie objętości stolca powoduje również pobudzenie motoryki okrężnicy.

Preparaty z makrogolem mają głównie postać saszetek z proszkiem do rozpuszczenia w wodzie. 1-2 saszetki należy rozpuścić w zadeklarowanej przed producenta ilości chłodnej, przegotowanej wody i wypić rano w jednorazowej dawce. Efekt działania następuje w ciągu 24-48 godzin po podaniu.
Aktualnie w aptekach znajdziemy także makrogol w formie syropu.

Wlewka na zaparcia w ciąży

Bezpieczna dla kobiet w ciąży jest także mikrowlewka na bazie miodów nektarowych i spadziowych, która oprócz tego, że oczyszcza jelito, łagodzi podrażnienia i stan zapalny obecny w czasie zaparć, to dzięki konsystencji przypominającej śluz, chroni błonę śluzową odbytu podczas przechodzenia stolca.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 19.09.2023 10:30:04

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

2

Eva/Qu

czopki, 6 czopków

w 55% aptek

od 19,70 zł

Aboca Melilax

płyn, 6 mikrowlewek 10 g

w 62% aptek

od 28,50 zł

Forlax 10 g

proszek (do wytworzenia płynu), 20 torebek

w 82% aptek

od 10,30 zł

MiLAX-M czopki glicerolowe

czopki, 10 czopków 2,5 grama

w 23% aptek

od 4,09 zł

DulcoSoft

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 10 torebek

w 1% aptek

od 24,00 zł

Czopki glicerolowe

czopki, 10 czopków 2 gramy folia al/LDPE

w 76% aptek

od 5,59 zł

DulcoSoft

płyn, 250 mililitrów

w 60% aptek

od 33,99 zł

Lactulose-Mip

syrop, 500 mililitrów

w 54% aptek

od 26,99 zł

Duphalac

płyn, 300 mililitrów

w 69% aptek

od 17,92 zł

Lactulosum Hasco

syrop, 150 mililitrów

w 53% aptek

od 7,95 zł

Lactulosum Polfarmex

syrop, 150 mililitrów

w 81% aptek

od 7,95 zł

Dicopeg

proszek (do wytworzenia płynu), 14 torebek

w 63% aptek

od 32,98 zł

Duphalac Fruit

płyn, 500 mililitrów

w 58% aptek

od 24,38 zł

Solaq syrop z laktulozą

syrop, 500 mililitrów

w 13% aptek

od 28,79 zł

Lactulosum Amara

syrop, 150 mililitrów

w 22% aptek

od 9,29 zł

Lactulosum Takeda smak pomarańczowy

syrop, 150 mililitrów

w 1% aptek

od 10,49 zł

Czopki Glicerolowe Laboratorium Galenowe Olsztyn

czopki, 10 czopków 2 gramy w folii PVC/PVDC/pe

w 7% aptek

od 5,90 zł

Czopki Glicerolowe Gemi

czopki, 10 czopków 1 gram = 2 blistry

w 1% aptek

Sanprobi Super Formula

kapsułki, 40 kapsułek

w 93% aptek

od 25,39 zł

LenVitol len mielony

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 400 gramów = 2 torebki 200 gramów

w 75% aptek

od 9,19 zł

Zielnik Apteczny nasiona lnu

nasienie, 250 gramów

w 81% aptek

od 3,90 zł

Lacidofil

kapsułki, 20 kapsułek

w 78% aptek

od 17,99 zł

Enterol 250

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 10 torebek

w 93% aptek

od 19,90 zł

Lakcid Forte

kapsułki, 10 kapsułek

w 65% aptek

od 13,50 zł

LenVitol len mielony

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 450 gramów

w 39% aptek

od 9,29 zł

Colon C

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 200 gramów

w 79% aptek

od 26,38 zł

LoGGic60

kapsułki, 20 kapsułek

w 22% aptek

od 14,85 zł

Lacidar

tabletki, 20 tabletek

w 29% aptek

od 7,50 zł

Vivomixx micro

kapsułki, 30 kapsułek

w 45% aptek

od 20,00 zł

Duphalac

płyn, 150 mililitrów

w 61% aptek

od 11,90 zł

Forlax 10 g

proszek (do wytworzenia płynu), 10 torebek

w 41% aptek

od 10,30 zł

Lactulose-Mip

syrop, 200 mililitrów

w 35% aptek

od 15,19 zł

Lacidofil

kapsułki, 60 kapsułek

w 23% aptek

od 47,99 zł

LenVitol Siemię lniane budwigowe złociste

nasienie, 250 gramów

w 23% aptek

od 4,60 zł

LenVitol Siemię lniane budwigowe złociste

nasienie, 450 gramów

w 24% aptek

od 7,61 zł

Lactulosum Orifarm

syrop, 150 mililitrów

w 13% aptek

od 7,95 zł

Lactulosum Orifarm Forte

syrop, 150 mililitrów

w 17% aptek

od 5,00 zł

Lactulosum Hasco

syrop, 500 mililitrów

w 17% aptek

od 21,95 zł

Lactulosum Aflofarm

syrop, 150 mililitrów

w 9% aptek

od 9,99 zł

Lactulose-Mip

syrop, 1 litr

w 16% aptek

od 54,95 zł

Apteo Siemię lniane

nasienie, 250 gramów

w 8% aptek

od 2,50 zł

Estabiom Mama (Estabiom Pregna)

kapsułki, 20 kapsułek

w 23% aptek

od 29,99 zł

Lactulosum Amara

syrop, 200 mililitrów

w 6% aptek

od 10,99 zł

Dicopeg Si

proszek (do wytworzenia płynu), 10 saszetek

w 19% aptek

od 32,99 zł

LenVitol Siemię lniane brązowe

nasienie, 450 gramów

w 9% aptek

od 7,80 zł

Colon C

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 100 gramów

w 19% aptek

od 15,95 zł

Solaq syrop z laktulozą

syrop, 200 mililitrów

w 13% aptek

od 16,50 zł

Lactinova Błonnik rozpuszczalny z Laktoferyną LF95

proszek (do wytworzenia płynu), 15 saszetek

w 2% aptek

od 5,00 zł

2

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)