Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe

Produkt na receptę

Azalia tabletki powlekane

Azalia to tabletki antykoncepcyjne, których wyjątkowość wynika z braku składnika estrogenowego. Sprawia to, że zwykle zachowany jest naturalny przebieg cyklu jajnikowego z jajeczkowaniem włącznie. Z tego samego powodu skuteczność Azalii jest niższa w porównaniu do tabletek dwuskładnikowych (np. Yaz, Yasminell, Angiletta) , których średnia skuteczność szacowana jest na około 97 proc. Azalia, ze względu na brak estrogenu, może być stosowana przez kobiety karmiące piersią, jednak decyzję o rozpoczęciu stosowania leku w okresie karmienia należy omówić z lekarzem.

Produkt na receptę

Cerazette tabletki powlekane

Cerazette to tabletki antykoncepcyjne zawierające dezogestrel. Są to tzw. minitabletki, ponieważ - w przeciwieństwie do preparatów złożonych - zawierają tylko jeden składnik hormonalny, dzięki czemu mogą być stosowane u pacjentek nietolerujących estrogenów oraz karmiących piersią.

Produkt na receptę

Dessette Mono tabletki powlekane

Dessette Mono to tabletki antykoncepcyjne zawierające dezogestrel. Preparat zabezpiecza przed zajściem w ciążę. Stosowany u pacjentek karmiących piersią oraz nietolerujących lub nie chcących przyjmować estrogenów.

Produkt na receptę

Lemena tabletki powlekane

Lemena to hormonalny środek antykoncepcyjny, zawierający dezogestrel. Związek ten zagęszcza śluz szyjkowego, co stwarza niekorzystne warunki do zapłodnienia i zapobiega zajściu w ciążę. Preparat stosowany u pacjentek, które nie mogą przyjmować estrogenów, a także u pacjentek karmiących piersią.

Produkt na receptę

Limetic tabletki powlekane

Limetic to preparat antykoncepcji hormonalnej, którego składnikiem aktywnym jest dezogestrel. Związek ten działa antykoncepcyjnie poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego, co stwarza niekorzystne warunki do zapłodnienia. Preparat stosuje się u pacjentek, które nie mogą przyjmować estrogenów, a także u pacjentek karmiących piersią.

Produkt na receptę

Ovulan tabletki powlekane

Ovulan to tabletki antykoncepcyjne zawierające dezogestrel - syntetyczny, żeński hormon płciowy. Preparat stosuje się u kobiet, u których stosowanie estrogenów nie jest zalecane, a także u kobiet karmiących piersią.

Produkt na receptę

Symonette tabletki powlekane

Symonette to doustny preparat antykoncepcyjny zawierający dezogestrel. Związek ten należy do grupy progestagenów i ma działanie antykoncepcyjne. Preparat stosowany jest jako metoda antykoncepcji u pacjentek w okresie laktacji lub nietolerujących estrogenów.

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe zwane są inaczej minipigułkami. Stosuje się je 28 dni, po czym kolejne opakowanie rozpoczyna się bez żadnej przerwy. Ważne jest zachowanie jednej pory przyjmowania tabletek.

Minipigułki antykoncepcyjne zawierają jeden rodzaj hormonów - progestagen. Z tego powodu mają mniej przeciwwskazań do stosowania w zapobieganiu ciąży. Nie zaburzają laktacji, więc sprawdzają się u matek karmiących. Ich działanie polega głównie za zmianie śluzu szyjki macicy oraz na wpływie na błonę śluzową macicy. Przeważnie są dobrze tolerowane, ich wadą jest natomiast możliwość występowania nieregularnych miesiączek w trakcie ich stosowania.


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 31.01.2019 20:39:04

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o. o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy tabletki Leverette mają w sobie dużo hormonów i której są generacji?
Witam czy tabletki leverette maja w sobie dużo hormonów i co to znaczy że są lll generacji.
odpowiada Olga Sierpniowska

Jaki lek ma skład najbardziej zbliżony do pigułek Zoely?
Potrzebuje nazwę leku najbardziej zbliżonego składem do Zoely. Wiem że nie ma zamiennika. Qlaira mi nie odpowiada jest za słaba potrzebuje inny lek.
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy można pominąć łykanie tabletek placebo leku Leverette?
Laverette tabletki placebo. Czy jest konieczność łykania tabletek placebo ? Czy mogę je po prostu codziennie po 1 zamiast łykać to wyrzucać? Może to...
odpowiada Agnieszka Stankiewicz

Czy żyłki widoczne na dekolcie oraz piersiach mogą świadczyć o zakrzepicy związanej ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych?
Czy widoczne żyłki na dekoldzie i piersiach po stosowaniu antykoncepcji hormonalnej są powodem niepokoju? Już nie biorę tabletek antykoncepcyjnych jak...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy ekspozycja na światło lampki nocnej może mieć wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?
Czy światło lampy może uszkodzić leki tak jak słoneczne? Moje tabletki antykoncepcyjne leżały w blistrze poza kartonikiem i były w zasiegu światła lam...
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Czy wkładka Kyleena źle wpływa na cerę?
Witam ...Mam pytanie za tydzień mam mieć założoną wkładkę Kyleena...Mam problemy z cerą...ostatnio brałam tabletki antykoncepcyjne Cerazette po tygodn...
odpowiada Agnieszka Soroko

Na Twoje pytania w temacie tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.