Szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

Produkt na receptę

FSME-IMMUN 0,25 ml Junior iniekcja

FSME-IMMUN 0,25 ml Junior jest szczepionką stosowaną w celu zapobiegania chorobie wywoływanej przez wirusa kleszczowego zapalenia mózgu, który może być przeniesiony do organizmu podczas ukłucia przez kleszcza. Może on powodować bardzo poważne zakażenia mózgu, rdzenia kręgowego i opon mózgowo-rdzeniowych otaczających mózg. Cięższe postacie zakażeń mogą prowadzić do utraty przytomności, śpiączki, a nawet śmierci. Szczepionka wskazana jest do szczepienia dzieci w wieku 1-15 lat.

Produkt na receptę

FSME-IMMUN 0,5 ml iniekcja

FSME-IMMUN 0,5 ml to szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dla dorosłych i dzieci powyżej 16. roku zycia. Zawiera inaktywowany wirus i uodparnia przeciw kleszczowe zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

Produkt na receptę

Encepur Adults iniekcja

Encepur Adults to szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. Zawiera inaktywowany wirus i uodparnia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

Produkt na receptę

Encepur K iniekcja

Encepur K to szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dla dzieci od 1 do 12 roku życia. Zawiera inaktywowany wirus i uodparnia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

Produkt na receptę

FSME-IMMUN Inject iniekcja

FSME-IMMUN Inject to szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dla dorosłych i dzieci powyżej 16. roku zycia. Zawiera inaktywowany wirus i uodparnia przeciw kleszczowe zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

Kleszczowe zapalenie mózgu jest ostrą chorobą wirusową obejmującą ośrodkowy układ nerwowy. Do zakażenia dochodzi poprzez ukąszenie przez zakażonego kleszcza lub spożycie niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zachorowaniem jest szczepienie, co dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych powikłań.

Początkowo choroba przebiega bezobjawowo lub łudząco przypomina grypę. Następnie może dojść do zapalenia rdzenia kręgowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenia mózgu, które mogą prowadzić do trwałych zaburzeń neurologicznych.

Szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu zawiera inaktywowany (zabity) wirus, który w organizmie wywołuje odpowiedź immunologiczną, co zabezpiecza przed zachorowaniem. Dla pełnej ochrony konieczne jest przyjęcie 3 dawek i powtarzanie szczepienia co 3-5 lat.

Szczepienie jest nieobowiązkowe, ale znacząco obniża ryzyko zachorowania. Preparaty dostępne są w aptece wyłącznie na receptę.


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 13.09.2019 13:04:15

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o. o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Na Twoje pytania w temacie szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.