Szczepionki przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu

Produkt na receptę

Ixiaro iniekcja

Ixiaro to szczepionka przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu. Zawiera inaktywowany wirus japońskiego zapalenia mózgu. Zalecana jest osobom narażonym na zachorowanie, które udają się w tereny o podwyższonym ryzyku (szczególnie obszary Azji).

Brak opakowań dostępnych w aptekach.

Japońskie zapalenie mózgu jest chorobą wirusową przenoszoną przez komary. Obszar zachorowania występuje na subkontynencie Indyjskim, w południowo-wschodniej Azji oraz północno-wschodniej Australii. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zachorowaniem jest szczepienie, co dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych powikłań.

Zakażenia w większości przebiegają bezobjawowo lub łudząco przypominają grypę. Typowe dolegliwości to zapalenie mózgu, niedowład, uszkodzenia i ubytki neurologiczne, przechodzące w trwałe zmiany. Japońskie zapalenie mózgu często kończy się zgonem.

Powikłania po chorobie obejmują m.in. parkinsonizm, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia psychiatryczne.

Szczepionka przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu zawiera inaktywowany (zabity) wirus, który w organizmie wywołuje odpowiedź immunologiczną, co zabezpiecza przed zachorowaniem.

Szczepienie zalecane jest u niemowląt powyżej 2. miesiąca życia, dzieci i dorosłych, którzy planują podróż w tereny o podwyższonym ryzyku zachorowania. Preparaty dostępne są w aptece wyłącznie na receptę.


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 12.09.2019 16:58:35

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o. o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Na Twoje pytania w temacie szczepionki przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.