Co musisz wiedzieć o pneumokokach?

udostępnij:

Zastanawiasz się, czy zaszczepić siebie albo dziecko przeciwko pneumokokom? Pneumokoki powodują m.in. zapalenie ucha i zapalenie płuc. Dowiedz się, czy łatwo jest się nimi zarazić.

Spis treści

Czym są pneumokoki?

Jakie choroby powodują pneumokoki?

Jak można zarazić się pneumokokami?

Jak rozpoznać i leczyć zakażenie pneumokokami?

Szczepienie przeciw pneumokokom

Czym są pneumokoki?

Pneumokoki to rodzaj bakterii z grupy paciorkowców. Choć ich nazwa brzmi dość egzotycznie, to każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał z nimi kontakt. Według statystyk Państwowego Zakładu Higieny, nawet 60% dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola posiada bakterie pneumokokowe w nosie i gardle, nie mając żadnych niepokojących objawów. Pamiętajmy jednak, że bakterie te osiedlają się na błonach śluzowych dróg oddechowych i mimo wszystko mogą powodować groźne dla zdrowia i życia zakażenia.

Jakie choroby powodują pneumokoki?

  • zapalenie ucha,

  • zapalenie płuc,

  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,

  • bakteriemia, czyli zakażenie krwi,

  • w skrajnych przypadkach - sepsa, wstrząs septyczny, czyli zakażenie bakteryjne całego organizmu.

Jak można zarazić się pneumokokami?

Najczęściej pneumokoki są przenoszone przez osoby (dzieci lub dorosłych) podczas kaszlu lub kichania, czyli drogą kropelkową. Zdarza się, że zarażenie następuje także przez dotykanie zanieczyszczonych przedmiotów, np. zabawek. Bardzo często dzieci, które mają kontakt ze swoimi rówieśnikami w przedszkolu zarażają później dorosłych.

Zakażeniom pneumokokami sprzyjają także inne infekcje, np. wirusowe, które jeśli nie zostaną prawidłowo wyleczone, mogą z łatwością przybrać postać chorób bakteryjnych.

Warto pamiętać, że pneumokoki są przenoszone zarówno przez osoby chore, jak i tzw. nosicieli, którzy nie mają żadnych objawów choroby.

Jak rozpoznać i leczyć zakażenie pneumokokami?

W przypadku podejrzenia zakażenia pneumokokami (infekcje bakteryjne gardła, nosa, ucha), szczególnie u małych dzieci, lekarze zalecają badanie wydzieliny z dróg oddechowych lub krwi, aby stwierdzić, jakie bakterie spowodowały chorobę. Wyhodowanie pneumokoków w laboratorium z użyciem wydzieliny pobranej od chorego umożliwia potwierdzenie diagnozy, a także wybranie odpowiedniej drogi leczenia - antybiotyku, który będzie skuteczny. Najczęściej są to antybiotyki z grupy fluorochinolonów, np. Nolicin, Levoxa; cefalosporyn, np. Duracef; a także makrolidów, np. Summamed.

Szczepienie przeciw pneumokokom

Zawsze lepiej jest uchronić się przed chorobą niż ją leczyć, dlatego aby zadziałać profilaktycznie i zapobiec zakażeniu, stosowane są szczepienia ochronne. W Polsce dostępne są szczepionki przeciw pneumokokom, które przyjmuje się w 2 lub 3 dawkach, np. Synflorix, Prenevar 13.

W Polsce szczepienia na pneumokoki są obowiązkowe lub jedynie zalecane, w zależności od wieku oraz chorób towarzyszących, o czym można przeczytać na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Niebawem ruszają szczepienia przeciw pneumokokom w aptekach. Jednak mają być one dostępne wyłącznie dla osób po 65. roku życia.

10 października opublikowano w Dzienniku Urzędowym MZ obwieszczenie zawierające wykaz szczepień ochronnych przeprowadzanych w aptece, które mogą być w całości lub w części finansowane ze środków publicznych. Można tam znaleźć informację, iż od 1 listopada 2023 r. farmaceuci zaszczepią pacjentów po 65. roku życia przeciwko grypie i pneumokokom.

Warto pamiętać, że szczepienia dają szansę uniknięcia groźnych skutków zakażenia pneumokokami, a także zmniejszają ryzyko zakażenia innych osób (np. w rodzinie) przez nosicieli bakterii.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 18.10.2023 12:57:32

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Duracef

kapsułki, 20 kapsułek

cefadroxil

lek na receptę

w 73% aptek

od 36,99 zł

Levoxa

tabletki powlekane, 10 tabletek

levofloxacin

lek na receptę

w 97% aptek

od 25,65 zł

Nolicin

tabletki powlekane, 20 tabletek

norfloxacin

lek na receptę

w 92% aptek

od 14,69 zł

Prevenar 13

iniekcja, 1 ampułkostrzykawka

pneumococcal polysaccharide vaccine

lek na receptę

w 63% aptek

od 280,12 zł

Sumamed

tabletki powlekane, 3 tabletki

azithromycin

lek na receptę

w 100% aptek

od 12,80 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)