Rzucanie palenia

W aptekach dostępne są różnorodne preparaty ułatwiające rzucenie palenia. Pacjent, który zdecydował się na zerwanie z nałogiem, ma do dyspozycji zarówno leki dostępne bez recepty (np. Niquitin, Nicorette, Desmoxan czy Tabex) jak i leki wydawane jedynie na receptę. Czym jest nikotynowa terapia zastępcza? Jak rzucić palenie?

Nikotynowa Terapia Zastępcza (NTZ) - leki z nikotyną

Ten typ terapii polega na przyjmowaniu nikotyny, ale bez innych substancji toksycznych, obecnych w dymie papierosowym. Pacjent dostarcza do organizmu substancję, od której jest uzależniony, lecz w dawce niższej niż zawarta w papierosie i sekwencyjnie zmniejszanej. Zadaniem tych specyfików jest łagodzenie objawów głodu nikotynowego oraz zmniejszenie zapotrzebowania na nikotynę. Są one dostępne w aptekach bez recepty.

Wybór środka terapii zastępczej powinien opierać się na indywidualnych preferencjach pacjenta. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z prawidłowym dawkowaniem leku, w celu uniknięcia przedawkowania nikotyny i zmaksymalizowania szansy na skuteczność terapii.

Plastry

Przykleja się je na czystą, nieowłosioną powierzchnię skóry. Wyróżnia się plastry dziennie, które dostarczają nikotynę do organizmu przez 16 godzin (odkleja się je przed snem), oraz całodobowe, działające 24 godziny.

Dawkę początkową plastra należy wybrać, biorąc pod uwagę liczbę wypalanych dziennie papierosów. Wraz z upływem czasu dawka ta jest zmniejszana. Dozwolone jest stosowanie plastrów, razem z innymi postaciami NTZ np. z gumą lub inhalatorem.

Przykłady produktów: Niquitin Przezroczysty, Nicorette Semi Transparent Patch.

Gumy

Jest to najstarsza forma NTZ, wprowadzona do użytku już 40 lat temu. Sięga się po nią w momencie poczucia potrzeby zapalenia papierosa. Pacjenci mają do wyboru gumy o smaku neutralnym, miętowym i owocowym, w dawce 2 i 4 mg.

Decydując się na tę formę NTZ należy opanować właściwą technikę żucia gumy. Umożliwia ona przedostawanie się nikotyny do krwi przez błonę śluzową jamy ustnej. Stosuj zasadę „pożuj - poczuj mrowienie - potrzymaj przy policzku” i powtarzaj te czynności przez 30 minut.

Przykłady produktów: Nicorette Classic Gum, Niquitin Extra Fresh.

Tabletki podjęzykowe

Tę postać nikotynowej terapii zastępczej stosuje się tak, jak gumy do żucia, gdy pojawia się chęć sięgnięcia po papierosa. W zależności od stopnia uzależnienia, pacjent może wybrać preparat zawierający 2 lub 4 mg nikotyny. Tabletkę umieszcza się pod językiem, gdzie ulega rozpuszczeniu w czasie 30 minut. Nie powinno się jej żuć ani połykać.

Przykłady produktów: Nicorette Microtab.

Pastylki do ssania

Analogicznie do tabletek podjęzykowych i gum do żucia, pastylki do ssania dostępne są w dawce 2 i 4 mg, a właściwa dawka powinna być dobrana w oparciu o stopień uzależnienia od tytoniu. Podczas odzwyczajania się od palenia, pacjent pozostaje przy tej samej dawce tabletki przez całą terapię, stopniowo zmniejszając częstość przyjmowania pastylek. Pastylkę umieszcza się w ustach i co pewien czas przemieszcza się ją językiem z jednej strony jamy ustnej na drugą, do czasu całkowitego rozpuszczenia. Nie zaleca się żucia ani połykania tej postaci leku.

Przykłady produktów: Niquitin Mini, Nicorette Coolmint.

Spray do ust

Aerozol do ust stosujemy w momencie pojawienia się chęci zapalenia papierosa. Należy rozpylić w ustach 1-2 dawki aerozolu i powstrzymać się od przełykania śliny przez kilka sekund. Stopniowo zmniejszając dawkę, powinno się przyjmować preparat przez 3 miesiące, a maksymalnie do pół roku.

Przykłady produktów: Nicorette Spray.

Leki z cytyzyną

Zarówno Tabex, jak i Desmoxan, to przykładowe leki zawierające w swym składzie cytyzynę. Są to preparaty dostępne w aptekach bez recepty.

Działanie cytyzyny polega na naśladowaniu efektów wywoływanych przez nikotynę, przez powinowactwo do tych samych receptorów. Dzięki tym właściwościom leki zapobiegają nasilaniu się objawów po odstawieniu papierosów.

Leczenie trwa 25 dni i z czasem liczbę przyjmowanych tabletek należy zmniejszać, zgodnie ze schematem. Pacjent, który zdecydował się na terapię takim preparatem, po piątym dniu kuracji bezwględnie nie może sięgnąć po papierosa. W przeciwnym razie leczenie będzie nieefektywne.

Podczas stosowania preparatu nie należy pić alkoholu.

Leki na receptę stosowane w nikotyniźmie

W przypadku negatywnej odpowiedzi na leki dostępne bez recepty lub braku możliwości ich zastosowania, na ratunek przychodzą nam preparaty wydawane z przepisu lekarza:

- bupropion (np. Zyban) - antydepresant, łagodzi objawy zespołu odstawienia nikotyny oraz zmniejsza chęć zapalenia papierosa; pierwszy dzień bez papierosa przypada w drugim tygodniu terapii, którą należy kontynuować przez minimum 7 tygodni zgodnie z zaleceniami lekarza,

- wareniklina (np. Champix) - wiąże się z receptorami nikotynowymi w mózgu, co powoduje zmniejszenie chęci zapalenia papierosa, objawów odstawiennych oraz przyjemności związanej z paleniem; pierwszy dzień bez papierosa przypada po 1-2 tygodniach od rozpoczęcia terapii, która trwa 12 tygodni zgodnie z zaleceniami lekarza (może zostać później przedłużona do 12 miesięcy).

Rzucanie palenia a silna wola

Musimy pamiętać, że jeśli nie chcemy rzucić palenia, to żadne leki nie sprawią, że wyleczymy się z nikotynizmu. Przytoczone preparaty mają być pomocą dla osób, które świadomie zdecydowały się zmienić życie swoje i swoich bliskich na lepsze i zamierzają być konsekwentne w swoim wyborze.

Warto zastanowić się, co może być ukrytą przyczyną uzależnienia. Być może mamy jakieś problemy, z którymi warto udać się do psychologa lub lekarza? Na pewno próba poradzenia sobie z takimi trudnościami jest dobrym początkiem do przyjęcia kolejnego wyzwania - rzucenia palenia.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Justyna Grzechocińska, mgr farm.
ostatnia zmiana: 12.03.2019 11:34:57

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Najnowsze pytania

Czy jest zamiennik Wellbutrin?
Witam.Biorę 150. Cena jest obłędna. Chciałabym zamiennik . Oczywiście po konsultacji z psychiatrą. Proszę o podpowiedź i wskazówki. Dziękuję
odpowiada Katarzyna Krzemińska

Jaki test nikotynowy dostępny jest w aptekach?
Witam, jestem mamą 15-latka. Ostatnio, zupełnie przypadkowo znalazłam u syna w plecaku część e-papierosa. Z racji tego, że oboje z mężem jesteśmy os...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy można kupić domowe testy na palenie papierosów?
Mam podejrzenie,że mój 15letni Syn pali papierosy .Oczywiście się tego wypiera,ale czuć od niego papierosami,gdy wraca do domu ze szkoły. Raz znalazł...
odpowiada Antonina Kłudkiewicz

Gdzie w Rembertowie kupię suplement diety Kudzu root?
gdzie mogę kupić kudzu root w obrębie rembertowa
odpowiada Marcin Szczesio

Czy podczas stosowania krążka Ginoring, można "od czasu do czasu" palić papierosy?
Czy sporadyczne palenie papierosów obniża skuteczność ginoring? Wiem, że może powodować problemy zdrowotne, ale czy obniża skuteczność antykoncepcji?
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Leki pomagające rzucić palenie
leki pomagające zaprzestanie oalenia
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Na Twoje pytania w temacie rzucanie palenia odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.