Przeziębienie w ciąży

Lek bez recepty

Apap tabletki powlekane

Apap to tabletki powlekane zawierające paracetamol przeznaczony do stosowania w bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, mięśni, zębów, bóle menstruacyjne) oraz w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy (gorączka, bóle kostno-stawowe). Preparat odpowiedni dla wegan i wegetarian.

Lek bez recepty

Rutinoscorbin tabletki powlekane

Rutinoscorbin to tabletki wspomagające odporność organizmu. Zawiera rutozyd i witaminę C, które uszczelniają naczynia i zmniejszają ryzyko infekcji bakteryjnych lub wirusowych. Preparat może skracać czas trwania przeziębienia. Polecany w okresach zwiększonej zachorowalności.

Lek bez recepty

Tantum Verde aerozol

Tantum Verde to aerozol zawierający substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, która wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Preparat do stosowania miejscowego do łagodzenia bólu gardła w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych oraz po zabiegach operacyjnych w obrębie jamy ustnej.

Lek bez recepty

Uniben aerozol

Uniben to aerozol zawierający benzydaminę, która działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i miejscowo znieczulająco. Lek stosuje się jako środek łagodzący stan zapalny jamy ustnej i gardła w infekcjach bakteryjnych i wirusowych, a także po zabiegach stomatologicznych i laryngologicznych.

Lek bez recepty

Tantum Verde smak miętowy pastylki/lamelki/żelki

Tantum Verde smak miętowy to pastylki do ssania, zawierające substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, która wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Preparat do stosowania miejscowego do łagodzenia bólu gardła w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych oraz po zabiegach operacyjnych w obrębie jamy ustnej.

Lek bez recepty

Tantum Verde Forte aerozol

Tantum Verde Forte to aerozol zawierający zwiększoną dawkę substancji z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, która wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Preparat do stosowania miejscowego do łagodzenia bólu gardła w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych oraz po zabiegach operacyjnych w obrębie jamy ustnej.

Wyrób medyczny

Nebu-Dose Hipertonic płyn

Nebu-Dose Hipertonic to hipertoniczny roztwór do inhalacji stosowany w łagodzeniu objawów infekcji dróg oddechowych. Nawilża błonę śluzową, zmniejsza obrzęk oraz rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej usuwanie.

Lek bez recepty

Tantum Verde Smak Cytrynowy pastylki/lamelki/żelki

Tantum Verde smak cytrynowy to pastylki do ssania, zawierające substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, która wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Preparat do stosowania miejscowego do łagodzenia bólu gardła w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych oraz po zabiegach operacyjnych w obrębie jamy ustnej.

Wyrób medyczny

Nebu-Dose Hialuronic płyn

Nebu-Dose Hialuronic to roztwór do inhalacji stosowany w łagodzeniu objawów infekcji dróg oddechowych. Zmniejsza obrzęk oraz rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej usuwanie. Dodatkowo nawilża błonę śluzową, dzięki zawartości hialuronianu sodu.

Lek bez recepty

Cerutin tabletki powlekane

Cerutin to tabletki zawierające witaminę C i rutozyd. Składniki te zwiększają naturalną odporność i długotrwale stosowane mogą zmniejszać zachorowalność. Ponadto uszczelniają naczynia krwionośne, przez co zapobiegają przeziębieniu. Kwas askorbinowy chroni również przed działaniem wolnych rodników.

Lek bez recepty

Zielnik Apteczny Rumianek Fix koszyczki

Zielnik Apteczny Rumianek Fix to zioła do zaparzania łagodzący dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Preparat rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, przez co łagodzi ból i ucisk w nadbrzuszu, wzdęcia i uczucie pełności. Ponadto działa przeciwzapalnie na skórę, błony śluzowe i w obrębie jamy ustnej.

Środek spożywczy

Prenalen Gardło Z Maliną I Propolisem pastylki/lamelki/żelki

Produkt w kategorii: układ oddechowy, leki stosowane w chorobach gardła, leki stosowane w chorobach gardła (kategoria ATC R02AX).

Lek bez recepty

Zielnik Apteczny Nasiona Lnu nasienie

Zielnik Apteczny Nasiona Lnu przeznaczone do zaparzania. Surowiec zawiera liczne składniki odżywcze, a w kontakcie z wodą tworzy śluzowaty kleik, który tworzy warstwę ochronną na ścianie przełyku i żołądka. Dzięki temu zmniejsza drażnienie śluzówki i wspomaga leczenie choroby wrzodowej. Ponadto zawiera błonnik, który korzystnie wpływa na pracę jelit.

Lek bez recepty

Hascosept aerozol

Preparat Hascosept zawiera benzydaminę, która działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i miejscowo znieczulająco. Lek stosuje się jako środek łagodzący stan zapalny jamy ustnej i gardła w infekcjach bakteryjnych i wirusowych.

Środek spożywczy

Prenalen syrop

Produkt w kategorii: układ oddechowy, leki stosowane w kaszlu i przeziębieniu, inne preparaty stosowane w przeziębieniu (kategoria ATC R05X).

Lek bez recepty

Syrop Prawoślazowy syrop

Syrop Prawoślazowy zawiera wyciąg wodny z korzenia prawoślazu. Naturalne śluzy pokrywają błonę śluzową jamy ustnej i gardła oraz łagodzą podrażnienia, dzięki temu łagodzi tzw. suchy kaszel wywołany podrażnieniem gardła.

Lek bez recepty

Tantum Verde Smak Miodowo-Pomarańczowy pastylki/lamelki/żelki

Tantum Verde smak miodowo-pomarańczowy to pastylki do ssania, zawierające substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, która wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Preparat do stosowania miejscowego do łagodzenia bólu gardła w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych oraz po zabiegach operacyjnych w obrębie jamy ustnej.

Wyrób medyczny

Marimer spray do nosa aerozol

Marimer Spray do nosa zawiera sterylny izotoniczny roztwór. Przeznaczony do codziennej higieny nosa oraz nawilżania wysuszonej śluzówki i łagodzenia objawów kataru, przeziębienia, zapalenia zatok. Preparat pomaga chronić błonę śluzową nosa przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi.

Lek bez recepty

Efferalgan tabletki musujące

Efferalgan to tabletki musujące zawierające paracetamol. Przeznaczony do stosowania w bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, mięśni, zębów, bóle menstruacyjne) oraz w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy (gorączka, bóle kostno-stawowe).

Wyrób medyczny

Prenalen Katar Med Spray Do Nosa aerozol

Produkt w kategorii: układ oddechowy, inne leki stosowane w chorobach układu oddechowego, inne preparaty stosowane w chorobach układu oddechowego (kategoria ATC R07AX).

Środek spożywczy

Len Mielony proszek (do wytworzenia zawiesiny)

Len Mielony zawiera liczne składniki odżywcze, a po zawieszeniu w wodzie tworzy kleik. Dzięki obecności śluzów tworzy warstwę ochronną na błonie śluzowej żołądka i przełyku, dzięki czemu chroni przed ich uszkodzeniem, wspomaga regenerację błony śluzowej i zapobiega wrzodom. Ponadto zawartość błonnika korzystnie wpływa na trawienie i pracę jelit.

Środek spożywczy

Prenalen proszek (do wytworzenia płynu)

Produkt w kategorii: różne, preparaty i produkty do żywienia, pozostałe preparaty i produkty do żywienia (kategoria ATC V06DX).

Wyrób medyczny

Marimer hipertoniczny aerozol

Marimer Hipertoniczny to spray do nosa zawierający sterylny hipertoniczny roztwór wody morskiej. Preparat oczyszcza jamę nosową i udrożnia zatkany nos. Łagodzi objawy kataru, przeziębienia, zapalenia zatok.

Lek bez recepty

Zielnik Apteczny Lipa Fix kwiatostan

Produkt w kategorii: ośrodkowy układ nerwowy, leki przeciwbólowe, inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (kategoria ATC N02BG).

Środek spożywczy

Zielnik Apteczny Len Mielony proszek

Produkt w kategorii: różne, preparaty i produkty do żywienia, pozostałe preparaty i produkty do żywienia (kategoria ATC V06DX).

Środek spożywczy

Fiorda O Smaku Cytryny pastylki/lamelki/żelki

Fiorda o smaku cytryny to pastylki do ssania zawierające wyciąg z porostu islandzkiego. Zawiera śluzy, które tworzy barierę ochronną na błonie śluzowej jamy ustnej i chroni przed czynnikami zewnętrznymi (bakterie, dym, pyły) oraz nawilżają gardło, krtań i struny głosowe.

Wyrób medyczny

Isla Cassis pastylki/lamelki/żelki

Produkt w kategorii: układ oddechowy, leki stosowane w chorobach gardła, leki stosowane w chorobach gardła (kategoria ATC R02AX).

Lek bez recepty

Paracetamol Accord tabletki

Paracetamol Accord to tabletki o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Preparat łagodzi bóle różnego pochodzenia, takie jak ból głowy, zęba, mięśni, menstruacyjne, a także zmniejsza objawy przeziębienia i grypy.

Lek bez recepty

Tantum Verde płyn

Tantum Verde to płyn do płukania jamy ustnej, zawierający substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, która wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Preparat do stosowania miejscowego do łagodzenia bólu gardła w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych oraz po zabiegach operacyjnych w obrębie jamy ustnej.

Lek bez recepty

Panadol tabletki powlekane

Lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, zawierający paracetamol. Preparat zaleca się w leczeniu bólu różnego pochodzenia, a także w stanach przeziębienia i grypy.

Wyrób medyczny

Marimer Inhalation płyn

Produkt w kategorii: układ oddechowy, inne leki stosowane w chorobach układu oddechowego, inne preparaty stosowane w chorobach układu oddechowego (kategoria ATC R07AX).

Wyrób medyczny

Quixx Katar Hipertoniczny aerozol

Quixx Katar Hipertoniczny to spray do nosa zawierający wodę morską. Oczyszcza jamę nosową i łagodzi objawy przeziębienia, grypy, alergii i zapalenia zatok, którym towarzyszy gęsty katar. Preparat udrożnia nos i ułatwia oddychanie. Dzięki zawartości licznych minerałów i pierwiastków śladowych nawilża i regeneruje śluzówkę, zapobiegając nawrotom infekcji.

Lek bez recepty

Paracetamol Biofarm tabletki

Paracetamol Biofarm to tabletki zawierające paracetamol. Przeznaczony do stosowania w bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, mięśni, zębów, bóle menstruacyjne) oraz w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy (gorączka, bóle kostno-stawowe). Lek dostępny bez recepty.

Lek bez recepty

Hascosept płyn

Hascosept to płyn do płukania jamy ustnej zawierający benzydaminę, która działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i miejscowo znieczulająco. Lek stosuje się jako środek łagodzący stan zapalny jamy ustnej i gardła w infekcjach bakteryjnych i wirusowych.

Wyrób medyczny

Sterimar aerozol

Sterimar to spray do nosa zawierający fizjologiczny roztwór wody morskiej. Przeznaczony do codziennej higieny jamy nosowej. Oczyszcza nos, wypłukuje zanieczyszczenia, drobnoustroje i alergeny. Dodatkowo dzięki zawartości licznych minerałów i pierwiastków śladowych, nawilża i regeneruje śluzówkę.

Lek bez recepty

Hascosept Forte aerozol

Hascosept Forte to aerozol zawierający benzydaminę, która działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i miejscowo znieczulająco. Lek stosuje się jako środek łagodzący stan zapalny jamy ustnej i gardła w infekcjach bakteryjnych i wirusowych, a także po zabiegach stomatologicznych i laryngologicznych.

Środek spożywczy

Propolki Z Dziką Różą I Sokiem Malinowym pastylki/lamelki/żelki

Produkt w kategorii: układ oddechowy, leki stosowane w chorobach gardła, leki stosowane w chorobach gardła (kategoria ATC R02AX).

Wyrób medyczny

Nebutac 3 płyn

Produkt w kategorii: układ oddechowy, inne leki stosowane w chorobach układu oddechowego, inne preparaty stosowane w chorobach układu oddechowego (kategoria ATC R07AX).

Wyrób medyczny

Argentussin Gardło Czarna Porzeczka pastylki/lamelki/żelki

Argentussin Gardło czarna porzeczka to pastylki do ssania. Zawiera ekstrakt z porostu islandzkiego, który nawilża i łagodzi podrażnienia oraz nanokoloid srebra o działaniu antyseptycznym. Preparat polecany jest w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, pokrywa błonę śluzową i chroni przed działaniem szkodliwych czynników (dym papierosowy, pyły, suche powietrze).

Lek bez recepty

Tantum Verde Smak Eukaliptusowy pastylki/lamelki/żelki

Tantum Verde smak eukaliptusowy to pastylki do ssania, zawierające substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, która wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Preparat do stosowania miejscowego do łagodzenia bólu gardła w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych oraz po zabiegach operacyjnych w obrębie jamy ustnej.

Lek bez recepty

Laboratoria Polfałódź Paracetamol tabletki

Produkt w kategorii: ośrodkowy układ nerwowy, leki przeciwbólowe, inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (kategoria ATC N02BE).

Wyrób medyczny

Nebu-Dose Isotonic płyn

Nebu-Dose Isotonic to 0,9% roztwór soli fizjologicznej do nebulizacji, co wspomaga usunięcie wydzieliny z dróg oddechowych. Stosowany również do zakrapiania oczu i płukania nosa - zmniejsza dyskomfort oraz wypłukuje zanieczyszczenia i substancje drażniące.

Lek bez recepty

Apteczka Babuni - Jodyna płyn

Produkt w kategorii: dermatologia, środki antyseptyczne i dezynfekujące, środki antyseptyczne i dezynfekujące (kategoria ATC D08AG).

Wyrób medyczny

Gilbert NaCl 0,9% płyn

Gilbert NaCl 0,9% to sterylny roztwór soli fizjologicznej. Stosowany do utrzymania higieny oczu, płukania nosa oraz uszu, czyszczenia ran oraz sporządzania roztworów do inhalacji.

Wyrób medyczny

Vicks Aquaforte Woda Morska aerozol

Produkt w kategorii: układ oddechowy, leki stosowane w chorobach nosa, leki udrożniające nos i inne preparaty do stosowania miejscowego (kategoria ATC R01AX).

Wyrób medyczny

Hysan CARE aerozol do pielęgnacji nosa aerozol

Hysan CARE aerozol do pielęgnacji nosa w przypadku nieżytu to sterylny roztwór bez zawartości środków konserwujących. Hialuronian sodu wraz z dekspantenolem zapewniają odpowiednie nawilżenie śluzówki oraz pielęgnują i przywracają równowagę, co przyspiesza jej regenerację. Preparat zabezpiecza śluzówkę przed podrażnieniami podczas stosowania kropli udrożniających nos. Dzięki zastosowaniu specjalnego opakowania preparat nie zawiera substancji drażniących i jest dobrze tolerowany.

Środek spożywczy

Tylko Natura Rumianek Fix koszyczki

Produkt w kategorii: przewód pokarmowy i metabolizm, leki stosowane w czynnościowych zaburzeniach przewodu pokarmowego, leki stosowane w czynnościowych zaburzeniach jelit (kategoria ATC A03AX).

Lek bez recepty

Zielnik Apteczny Koszyczek Rumianku koszyczki

Produkt w kategorii: przewód pokarmowy i metabolizm, leki stosowane w czynnościowych zaburzeniach przewodu pokarmowego, leki stosowane w czynnościowych zaburzeniach jelit (kategoria ATC A03AX).

Lek bez recepty

Maść Majerankowa Aflofarm maść do nosa

Produkt w kategorii: układ oddechowy, leki stosowane w chorobach nosa, leki udrożniające nos i inne preparaty do stosowania miejscowego (kategoria ATC R01AX).

Wyrób medyczny

Sterimar Zatkany Nos Wzbogacony Miedzią Roztwór Hipertoniczny aerozol

Sterimar Zatkany Nos Wzbogacony Miedzią Roztwór Hipertoniczny to spray do nosa zawierający roztwór wody morskiej. Przeznaczony do stosowania w przebiegu przeziębienia, grypy, alergii i zapalenia zatok, którym towarzyszy katar. Preparat udrożnia zatkany nos i ułatwia oddychanie. Dzięki zawartości licznych minerałów i pierwiastków śladowych regeneruje i nawilża śluzówkę nosa.

Wyrób medyczny

Nebutac 6 płyn

Produkt w kategorii: układ oddechowy, inne leki stosowane w chorobach układu oddechowego, inne preparaty stosowane w chorobach układu oddechowego (kategoria ATC R07AX).

Wyrób medyczny

Unimer Baby NaCl 0.9% płyn

Unimer Baby NaCl 0.9% to izotoniczny roztwór soli fizjologicznej. Stosowany do przemywania ran i oczu, w oczyszczaniu błony śluzowej nosa podczas kataru oraz nawilżająco w odczuwaniu suchości jamy nosowej.

Wyrób medyczny

Hysan woda morska w aerozolu do nosa aerozol

Hysan woda morska w aerozolu do nosa to sterylny roztwór bez konserwantów przeznaczony do oczyszczania jamy nosowej podczas kataru w przebiegu przeziębienia i grypy oraz alergii. Dodatkowo udrożnia zatkany nos i zmniejsza obrzęk błony śluzowej. Preaprat stosowany również pomocniczo w stanach zapalnych zatok.

Środek spożywczy

Apteonatura Siemię Lniane nasienie

Produkt w kategorii: przewód pokarmowy i metabolizm, leki stosowane w zaburzeniach wydzielania soku żołądkowego, inne leki stosowane w zaburzeniach wydzielania soku żołądkowego (kategoria ATC A02X).

Lek bez recepty

Codipar tabletki

Lek przeciwbólowy zawierający paracetamol. Preparat stosuje się w bólach różnego pochodzenia, m.in. bólu głowy, zębów, kości, stawów, a także w bolesnym miesiączkowaniu.

Wyrób medyczny

Argentussin Gardło Mięta-Cytryna pastylki/lamelki/żelki

Argentussin Gardło mięta-cytryna to pastylki do ssania. Zawiera ekstrakt z porostu islandzkiego, który nawilża i łagodzi podrażnienia oraz nanokoloid srebra o działaniu antyseptycznym. Preparat polecany jest w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, pokrywa błonę śluzową i chroni przed działaniem szkodliwych czynników (dym papierosowy, pyły, suche powietrze).

Wyrób medyczny

Apteo Care Hipertoniczna Woda Morska aerozol

Apteo Care Hipertoniczna Woda Morska to aerozol do nosa wskazany w oczyszczaniu jamy nosowej podczas kataru w przebiegu przeziębienia i grypy oraz alergii. Dodatkowo udrożnia zatkany nos. Stosowany również pomocniczo w stanach zapalnych zatok.

Środek spożywczy

Malina Sok płyn

Produkt w kategorii: różne, preparaty i produkty do żywienia, pozostałe preparaty i produkty do żywienia (kategoria ATC V06DX).

Środek spożywczy

Apteonatura Rumianek koszyczki

Produkt w kategorii: przewód pokarmowy i metabolizm, leki stosowane w czynnościowych zaburzeniach przewodu pokarmowego, leki stosowane w czynnościowych zaburzeniach jelit (kategoria ATC A03AX).

Środek spożywczy

Apteonatura Lipa kwiatostan

Produkt w kategorii: ośrodkowy układ nerwowy, leki przeciwbólowe, inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (kategoria ATC N02BG).

Środek spożywczy

Siemię Lniane Budwigowe Złociste nasienie

Produkt w kategorii: przewód pokarmowy i metabolizm, leki stosowane w zaburzeniach wydzielania soku żołądkowego, inne leki stosowane w zaburzeniach wydzielania soku żołądkowego (kategoria ATC A02X).

Wyrób medyczny

Quixx aerozol

Quixx to spray do nosa zawierający hipertoniczny roztwór wody morskiej. Łagodzi objawy przeziębienia, grypy, alergii i zapalenia zatok, którym towarzyszy gęsty katar. Preparat udrożnia nos i ułatwia oddychanie. Dzięki zawartości licznych minerałów i pierwiastków śladowych nawilża i regeneruje śluzówkę.

Środek spożywczy

Siemię Lniane Złociste Budwigowe nasienie

Produkt w kategorii: przewód pokarmowy i metabolizm, leki stosowane w zaburzeniach wydzielania soku żołądkowego, inne leki stosowane w zaburzeniach wydzielania soku żołądkowego (kategoria ATC A02X).

Lek bez recepty

Korzeń Prawoślazu korzeń

Produkt w kategorii: układ oddechowy, leki stosowane w kaszlu i przeziębieniu, inne preparaty stosowane w przeziębieniu (kategoria ATC R05X).

Lek bez recepty

Paracetamol Hasco tabletki powlekane

Produkt w kategorii: ośrodkowy układ nerwowy, leki przeciwbólowe, inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (kategoria ATC N02BE).

Środek spożywczy

Siemię Lniane Brązowe nasienie

Produkt w kategorii: przewód pokarmowy i metabolizm, leki stosowane w zaburzeniach wydzielania soku żołądkowego, inne leki stosowane w zaburzeniach wydzielania soku żołądkowego (kategoria ATC A02X).

Lek bez recepty

Monovitan C drażetki

Produkt w kategorii: przewód pokarmowy i metabolizm, witaminy, preparaty witaminy c (kategoria ATC A11GA).

Spodziewasz się dziecka, a dopadło Cię przeziębienie? Łagodna infekcja dotyka większość ciężarnych. Jeśli zareagujesz od razu, jest duża szansa, że wizyta u lekarza nie będzie konieczna. Podpowiemy Ci, jakie środki zastosować, aby poczuć się lepiej i nie zaszkodzić dziecku.

Jeśli przeziębieniu towarzyszy gorączka powyżej 38°C, możesz przyjmować preparaty z paracetamolem w dawce nie większej niż 1000 mg na dobę (2 tabletki po 500 mg). Temperaturę obniży także chłodna kąpiel lub prysznic.

W ciągu dnia popijaj herbatkę z imbiru o działaniu napotnym – łyżeczkę startego imbiru wymieszaj z kawałkiem cynamonu, sokiem z połowy cytryny oraz łyżką miodu. Całość zalej ciepłą, ale nie wrzącą wodą, aby miód nie utracił swoich dobroczynnych właściwości. Bezpieczny jest także napar z kwiatów lipy oraz sok z owoców malin.

Na katar przydatne okażą się środki ułatwiające rozrzedzenie i usunięcie wydzieliny z nosa. Możesz zastosować inhalacje z 0,9% roztworu soli fizjologicznej, jej stężeń hipertonicznych (3%-6%) lub płynów zawierających kwas hialuronowy, który pomoże przywrócić nawilżenie śluzówki dróg oddechowych.

Suche powietrze zwiększa pieczenie w gardle oraz nosie i sprawia, że łatwiej się zatykają. Błonę śluzową nosa nawilżaj roztworem wody morskiej, bowiem wysuszona śluzówka jest bardziej podatna na zakażenia bakteryjne i wirusowe. Podrażnioną skórę pod nosem potraktuj maścią majerankową.

Kiedy dokucza Ci kaszel, pij co najmniej 2 litry niegazowanej wody mineralnej dziennie. Popijać możesz także napar lub gotowy syrop z prawoślazu, który zawiera substancje śluzowe osłaniające podrażnione kaszlem gardło. Podczas suchego kaszlu przydadzą się także tabletki do ssania zawierające propolis oraz miód. Zmniejszą one chrypę i drapanie w gardle, a tym samym złagodzą kaszel.

Długotrwały kaszel może być niebezpieczny dla kobiet w ciąży, bowiem może spowodować przedwczesne skurcze macicy i wywołać poród, zatem jeśli dozwolone środki nie przynoszą ulgi, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Jeśli ból gardła utrudnia przełykanie, substancją, którą można zastosować w ciąży jest benzydamina w postaci sprayu na błonę śluzową gardła, tabletek do ssania lub roztworu do płukania gardła. Ma ona działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, odkażające oraz miejscowo znieczulające.

Ból i drapanie w gardle złagodzisz pijąc napar z siemienia lnianego. Aby go przygotować, wybierz nasiona lnu, które zawierają najwięcej powlekającego śluzu. Jeśli wolisz płukać gardło, możesz użyć ciepłej wody z dodatkiem jodyny i gliceryny – na pół szklanki wody zastosuj 2 krople jodyny i 1 kroplę gliceryny.

Witamina C może być bezpiecznie przyjmowana przez przyszłe mamy w dawce nie większej niż 100 mg na dobę, najlepiej w połączeniu z rutozydem, który zapobiegnie jej utlenieniu i utracie leczniczych właściwości.

Bezpiecznymi i sprawdzonymi środkami w walce z przeziębieniem w ciążyczosnek i cebula. Czosnek zawiera allicynę, pełniącą funkcję naturalnego antybiotyku. Możesz też zastosować gotowe preparaty z czosnkiem dedykowane specjalnie dla kobiet w ciąży.

Jeśli po 3 dniach nie widzisz poprawy stanu zdrowia lub objawy nasilają się, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 22.08.2019 16:16:42

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o. o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Co można zastosować przy przeziębieniu?
co można zastosować przy przeziębieniu -wirusowe
odpowiada Agnieszka Stankiewicz

Czy mogę zastosować Dumox na przeziębienie rano i wieczorem, jeśli przyjmuję leki Beto 50 ZK oraz Aspargin?
Witam zażywa beto 50 zk rano czy mogę zażyć dułomoks wieczorem i rano
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy mogę zastosować Dumox na przeziębienie, jeśli przyjmuję leki Beto 50 ZK oraz Aspargin?
Biorę beto 50 zk rano i asparagin rano i wieczorem czy przy tych lekach mogę zażyć dułomoks rano i wieczorem na przeziębienie
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy w Niemczech dostanę zamiennik Rutinoskorbin?
Czy w Niemczech dostanę zamiennik Rutinoskorbin?
odpowiada Olga Sierpniowska

W której aptece kupię krople do nosa Sulfarinol?
Czy jest sulfarinol
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy syropy Prospan i Hederasal są swoimi zamiennikami?
Czy syrop prospan i hederasal to to samo
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie przeziębienie w ciąży odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.