Prezerwatywy dla mężczyzn

Prezerwatywy dla mężczyzn to szeroko dostępna metoda antykoncepcji. Większość dostępnych na rynku prezerwatyw stanowią prezerwatywy lateksowe. Osoby uczulone na lateks, bezpiecznie mogą stosować prezerwatywy poliuretanowe lub poliizoprenowe. W sprzedaży dostępne są także specjalne rodzaje prezerwatyw - smakowe, przedłużające stosunek czy zaopatrzone w specjalne wypustki zwiększające intensywność doznań.

Spis treści

Jaka jest skuteczność prezerwatyw?

Czy prezerwatywy chronią przed wszystkimi chorobami przenoszonymi drogą płciową ?

Dlaczego należy używać prezerwatyw podczas seksu oralnego?

Z czego wykonane są prezerwatywy?

Specjalne rodzaje prezerwatyw

Jak prawidłowo używać prezerwatyw?

Co zrobić w przypadku pęknięcia prezerwatywy?

Czy założenie dwóch prezerwatyw jednocześnie gwarantuję lepszą ochronę?

Czy rozmiar prezerwatywy ma znaczenie?

Czy lubrykanty wpływają na skuteczność prezerwatyw?

Czy prezerwatywy uczulają?

Objawy alergii na składniki prezerwatyw

Jaka jest skuteczność prezerwatyw?

Skuteczność prezerwatyw w zapobieganiu ciąży w przypadku idealnego ich stosowania wynosi 98%. W rzeczywistości błędy podczas ich używania zdarzają się stosunkowo często, dlatego w praktyce około 18 na 100 kobiet, które stosują prezerwatywy jako jedyną formę antykoncepcji, co roku zachodzi w ciążę.

Czy prezerwatywy chronią przed wszystkimi chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Największą skuteczność prezerwatyw wykazano w zapobieganiu chorobom przenoszonym przez wydzieliny narządów płciowych (m.in. AIDS, rzeżączka, chlamydioza i rzęsistkowica). Mniejszy stopień ochrony prezerwatywy zapewniają w przypadku chorób, które mogą być przenoszone w wyniku kontaktu z zakażoną skórą lub powierzchnią błon śluzowych, które nie są chronione przez prezerwatywę (m.in. zakażenie wirusem HPV, kiła). Niemniej jednak prezerwatywy stanowią najskuteczniejszą metodę zapobiegania chorobom wenerycznym.

Dlaczego należy używać prezerwatyw podczas seksu oralnego?

Wiele chorób przenoszonych drogą płciową, w tym chlamydioza, rzeżączka, kiła czy zakażenie wirusem HPV, może być przenoszonych podczas seksu oralnego, dlatego stosowanie prezerwatyw nie powinno się ograniczać jedynie do stosunku waginalnego.

Z czego wykonane są prezerwatywy?

  • Prezerwatywy lateksowe - stosowane najczęściej, charakteryzują się wysoką wytrzymałością i elastycznością, co zwiększa ich skuteczność i wygodę stosowania. Wykazano, że prezerwatywy lateksowe zapewniają najlepszą ochronę przed wirusem HIV.

  • Prezerwatywy z poliizoprenu - cienkie, bezzapachowe, aksamitne w dotyku, sprawiają wrażenie „skóry na skórze”. Można ich używać z każdym rodzajem lubrykantu. Nie powodują reakcji alergicznych u osób uczulonych na lateks.

  • Prezerwatywy poliuretanowe - wykonane ze sztucznego poliemeru (plastiku). Pozbawione smaku i zapachu charakterystycznego dla prezerwatyw lateksowych. Nie wywołują alergii u osób uczulonych na lateks. Są cieńsze niż prezerwatywy lateksowe i lepiej przewodzą ciepło, co może zwiększać intensyfikację doznań. Można ich używać z każdym rodzajem lubrykantu, jednak ze względu na mniejszą elastyczność, są bardziej podatne na pękanie. Droższe niż prezerwatywy lateksowe i poliizoprenowe.

Specjalne rodzaje prezerwatyw

  • Prezerwatywy smakowe - przeznaczone przede wszystkim do stosowania podczas seksu oralnego. Zawarte w powłoczce smakowej cukry mogą zwiększać prawdopodobieństwo infekcji grzybiczych pochwy, stąd pod warunkiem, że instrukcja na opakowaniu nie stanowi inaczej, nie powinno się ich używać podczas seksu waginalnego ani analnego.

  • Prezerwatywy przedłużające stosunek - od wewnątrz pokryte żelem nawilżającym zawierającym substancję znieczulającą - benzokainę. Pozwalają opóźnić wytrysk, przedłużając tym samym stosunek.

  • Prezerwatywy zwiększające intensywność doznań - zaopatrzone w specjalne prążki i wypustki, stanowiące dodatkowy bodziec stymulujący.

  • Prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym - zawierają najczęściej nonoksynol-9. Aktualne wyniki badań naukowych nie dowiodły, że prezerwatywy te odznaczają się większą skutecznością w porównaniu z klasycznymi prezerwatywami. Substancje w nich zawarte mogą prowadzić do podrażnień błoń śluzowych, zwiększając ryzyko zarażenia chorobami wenerycznymi.

Jak prawidłowo używać prezerwatyw?

  • Przed pierwszym użyciem należy zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi sposobu stosowania.

  • Prezerwatywy należy przechowywać w temperaturze pokojowej, chroniąc je przed działaniem promieni słonecznych, wilgoci czy czynników mechanicznych - portfel czy kieszeń spodni nie są odpowiednim miejscem do przechowywania prezerwatyw.

  • Przed użyciem należy sprawdzić datę ważności i upewnić się, że opakowanie nie jest uszkodzone, naciskając na nie - jeśli nie wydostaje się z niego powietrze, oznacza to, że nie zostało ono przebite.

  • Prezerwatywę należy założyć zgodnie z instrukcją producenta - zrolowana część prezerwatywy powinna być skierowana na zewnątrz, czubek prezerwatywy należy ścisnąć palcami w celu usunięcia powietrza, a następnie rozwinąć prezerwatywę.

Obejrzyj film!

Co zrobić w przypadku pęknięcia prezerwatywy?

  • Należy zachować spokój i delikatnie wysunąć członek z pochwy, tak by zminimalizować ryzyko przedostania się nasienia w głąb pochwy.

  • Zaleca się, by kobieta oddała mocz, by wypłukać potencjalne patogeny chorobotwórcze, które mogły trafić w okolice cewki moczowej wraz ze spermą. Okolice narządów płciowych można delikatnie przemyć wodą. Nie należy jednak wykonywać irygacji pochwy ani używać środków dezynfekujących, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia błon śluzowych i zwiększać ryzyko infekcji chorobami przenoszonymi drogą płciową.

  • Jeśli prezerwatywa była jedyną formą antykoncepcji, należy rozważyć kontakt z lekarzem, który może wystawić receptę na tzw. „tabletkę po”. O tym, jak uzyskać poradę lekarza bez wychodzenia z domu, można przeczytać w artykule.

  • W przypadku, gdy istnieje zwiększone ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. przygodny kontakt seksualny) po około 14 dniach od stosunku skonsultuj się z lekarzem bądź odwiedź najbliższy punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD), gdzie anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania wykonasz badania w kierunku wykrycia chorób wenerycznych. Listę placówek znajdziesz na stronie

  • Jeśli partner seksualny jest lub podejrzewa, że może być nosicielem wirusa HIV, niezwłocznie zgłoś się do lekarza w celu wdrożenia profilaktyki poekspozycyjnej HIV.

Czy założenie dwóch prezerwatyw jednocześnie gwarantuję lepszą ochronę?

Nie zaleca się stosowania dwóch prezerwatyw jednocześnie. Może to bowiem powodować zbyt duże tarcie, zwiększając ryzyko ich pęknięcia. Dotyczy to także równoczesnego stosowania klasycznych prezerwatyw dla mężczyzn i prezerwatyw dla kobiet.

Czy rozmiar prezerwatywy ma znaczenie?

Właściwy rozmiar prezerwatywy ma wpływ zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo jej stosowania. Za duża lub za mała prezerwatywa może się zsunąć lub pęknąć, zwiększając ryzyko zajścia w ciążę lub przeniesienia choroby wenerycznej. Źle dopasowana prezerwatywa negatywnie wpływa także na doznania podczas stosunku.

Klasyczna prezerwatywa ma średnicę 53-56 mm i długość 180-200 mm. Niekiedy producenci oznaczają na opakowaniach rozmiar za pomocą uniwersalnych oznaczeń typu S, M, L, XL, zawsze jednak na etykiecie można znaleźć dokładną średnicę. Aby precyzyjnie dobrać odpowiedni rozmiar można zmierzyć średnicę członka w czasie wzwodu.

Czy lubrykanty wpływają na skuteczność prezerwatyw?

Lubrykanty na bazie oleju, takie jak wazelina, oliwki czy kremy kosmetyczne, niszczą strukturę lateksu, dlatego używając prezerwatyw lateksowych, należy wybierać wyłącznie żele intymne na bazie wody. Prezerwatywy nielateksowe (poliuretanowe, poliizoprenowe) można stosować z każdym rodzajem lubrykantu.

Czy prezerwatywy uczulają?

Najczęstszym czynnikiem uczulającym w prezerwatywach jest lateks - szacuje się, że u około 4,3% populacji na świecie lateks wywołuje reakcje alergiczne. Z myślą o tych osobach stworzono prezerwatywy pozbawione lateksu (poliizoprenowe lub poliuretanowe).

Uczulać mogą także środki plemnikobójcze czy substancje nawilżające, którymi pokryte są prezerwatywy, dlatego w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej warto sprawdzić, czy zastosowana prezerwatywa nie zawiera wspomnianych substancji.

Objawy alergii na składniki prezerwatyw

Reakcja alergiczna na lateks bądź inny składnik prezerwatywy u mężczyzn najczęściej występuje w postaci wysypki na prąciu, a u kobiet przeważnie obserwuje się silny świąd warg sromowych. Wspomnianym objawom mogą towarzyszyć niekiedy łzawienie i pieczenie oczu, katar czy atak astmy oskrzelowej.

Niezwykle rzadko alergia na składniki prezerwatyw może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego - nagłej, uogólnionej, szybko postępującej, zagrażającej życiu reakcji nadwrażliwości, mogącej prowadzić do spadku ciśnienia tętniczego i utraty przytomności – stan ten wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 24.03.2023 13:11:59

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

2

Durex Classic

prezerwatywa, 3 sztuki

w 87% aptek

od 6,99 zł

Durex Classic

prezerwatywa, 12 sztuk

w 67% aptek

od 25,79 zł

Durex Extra Safe

prezerwatywa, 3 sztuki

w 65% aptek

od 8,29 zł

New Caress Safeness

prezerwatywa, 3 sztuki

w 34% aptek

od 3,80 zł

Durex Fetherlite Elite

prezerwatywa, 3 sztuki

w 43% aptek

od 8,50 zł

Durex Intense

prezerwatywa, 3 sztuki

w 37% aptek

od 11,98 zł

Durex Extra Safe

prezerwatywa, 12 sztuk

w 47% aptek

od 28,90 zł

Durex Arouser

prezerwatywa, 3 sztuki

w 54% aptek

od 8,90 zł

od 11,98 zł

Durex Real Feel

prezerwatywa, 3 sztuki

w 33% aptek

od 9,90 zł

Skyn Original prezerwatywy nielateksowe

prezerwatywa, 3 sztuki

w 10% aptek

od 7,99 zł

New Caress Wet N'wild

prezerwatywa, 3 sztuki

w 22% aptek

od 3,50 zł

Skyn Ekstra Nawilżane

prezerwatywa, 3 sztuki

w 9% aptek

od 7,85 zł

od 11,98 zł

Durex Performa

prezerwatywa, 3 sztuki

w 33% aptek

od 8,98 zł

Durex Mutual Pleasure

prezerwatywa, 3 sztuki

w 15% aptek

od 12,00 zł

Durex Performa

prezerwatywa, 12 sztuk

w 19% aptek

od 29,90 zł

od 10,41 zł

Durex Fetherlite Elite

prezerwatywa, 12 sztuk

w 24% aptek

od 29,00 zł

Durex Invisible XL

prezerwatywa, 3 sztuki

w 12% aptek

od 15,98 zł

Skyn Large

prezerwatywa, 3 sztuki

w 7% aptek

od 9,95 zł

Durex Arouser

prezerwatywa, 12 sztuk

w 29% aptek

od 25,90 zł

Durex Real Feel

prezerwatywa, 10 sztuk

w 15% aptek

od 36,78 zł

Unimil Skyn Elite prezerwatywy nielateksowe

prezerwatywa, 10 sztuk

w 5% aptek

od 29,98 zł

Skyn Original prezerwatywy nielateksowe

prezerwatywa, 10 sztuk

w 6% aptek

od 19,99 zł

Durex Classic

prezerwatywa, 18 sztuk

w 6% aptek

od 39,99 zł

Durex Pleasuremax

prezerwatywa, 12 sztuk

w 11% aptek

od 39,99 zł

Durex Intense

prezerwatywa, 10 sztuk

w 17% aptek

od 36,79 zł

od 39,99 zł

Durex Pleasuremax

prezerwatywa, 3 sztuki

w 19% aptek

od 11,98 zł

od 27,59 zł

Durex Real Feel

prezerwatywa, 16 sztuk

w 5% aptek

od 54,71 zł

od 34,99 zł

od 24,99 zł

Durex Extra Safe U mnie czy u Ciebie?

prezerwatywa, 12 sztuk

w 9% aptek

od 30,99 zł

New Caress Classic

prezerwatywa, 3 sztuki

w 5% aptek

od 3,00 zł

Durex Invisible XL

prezerwatywa, 10 sztuk

w 5% aptek

od 39,90 zł

Durex Performax Intense

prezerwatywa, 10 sztuk

w 9% aptek

od 34,99 zł

Durex Invisible Close Fit

prezerwatywa, 10 sztuk

w 4% aptek

od 29,99 zł

Durex Arouser

prezerwatywa, 18 sztuk

w 3% aptek

od 57,91 zł

Durex Invisible Close Fit

prezerwatywa, 3 sztuki

w 6% aptek

od 13,80 zł

Durex Surprise me variety prezerwatywy

prezerwatywa, 40 sztuk

w 1% aptek

od 72,99 zł

Unimil Skyn Original prezerwatywy nielateksowe

prezerwatywa, 20 sztuk

w 1% aptek

od 43,49 zł

Durex Fun Explosion

prezerwatywa, 40 sztuk

w 1% aptek

od 81,49 zł

od 9,99 zł

Skyn Cocktail Club prezerwatywy nielateksowe

prezerwatywa, 3 sztuki

w 5% aptek

od 17,00 zł

Durex Extra Safe

prezerwatywa, 18 sztuk

w 5% aptek

od 42,98 zł

od 39,99 zł

2

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)