---

Mleka modyfikowane (zastępcze)

Mleko modyfikowane to bezpieczny i pełen składników odżywczych zamiennik dla naturalnego mleka mamy. Odpowiednio dobrane mleko modyfikowane powinno zawierać, np. białko, oligosacharydy witaminy czy pierwiastki niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Mleko początkowe różni się od następnego składem, ale czy wiesz, które z nich wybrać i jak je wprowadzić do diety dziecka, aby uniknąć problemów z brzuszkiem?

Spis treści

Czym jest mleko modyfikowane?

Czy mleko modyfikowane można kupić bez recepty?

Od kiedy można karmić dziecko mlekiem modyfikowanym? Czy można karmić piersią i MM jednocześnie?

Jak wybrać dobre mleko modyfikowane?

Co powinno zawierać mleko modyfikowane?

Skąd wiedzieć, jakie mleko modyfikowane wybrać na początek?

Czy mleko modyfikowane można wybrać samemu?

Jakie są rodzaje mleka modyfikowanego w zależności od wieku?

Czym różni się mleko początkowe od następnego?

Które mleko następne wybrać?

Jak zmienić mleko początkowe na następne?

Dlaczego dziecko ma problemy z brzuszkiem po zmianie mleka modyfikowanego?

Jak przygotować mleko modyfikowane?

Do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane?

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane to mieszanka, którą podaje się niemowlętom i dzieciom celem zastąpienia pokarmu mamy. Jest to zwykle mleko krowie lub kozie, które zostaje poddane specjalnej obróbce, by maksymalnie upodobnić je do naturalnego pokarmu kobiety.

Czy mleko modyfikowane można kupić bez recepty?

Mleko modyfikowane można kupić, między innymi, w aptece bez recepty, choć istnieją także mieszanki dla dzieci z określonymi problemami zdrowotnymi, które dostępne są tylko na receptę.
W aptekach znajdziesz także takie mleka modyfikowane, które można kupić w dwojaki sposób: zarówno na receptę lekarską ze zniżką, jak i bez recepty - pełnopłatnie. Są one przeznaczone dla dzieci, które borykają się, np. z alergią pokarmową czy przewlekłą biegunką

Od kiedy można karmić dziecko mlekiem modyfikowanym? Czy można karmić piersią i MM jednocześnie?

Karmienie mlekiem modyfikowanym po konsultacji z pediatrą można rozpocząć już od 1. dnia życia niemowlaka i wprowadzić jako całkowite lub częściowe (tzw. dokarmianie). Mleko modyfikowane można włączyć do diety malucha w dowolnym momencie jako uzupełnienie karmienia piersią.

Do 6. miesiąca życia dziecka karmienie piersią jest wystarczające i nie musisz włączać mleka modyfikowanego, jednak jest to zalecane, np. u niemowląt z niedostatecznym przyrostem masy ciała po konsultacji z pediatrą. Mleko modyfikowane okazuje się także niezbędne przy problemach z laktacją lub kiedy chcesz zakończyć karmienie piersią.

Mieszanie mleka mamy i modyfikowanego zwykle rozpoczyna się od zastąpienia jednego karmienia naturalnego w ciągu dnia mieszanką mlekozastępczą, z czasem - w miarę potrzeby - stopniowo zastępując kolejne karmienia mlekiem modyfikowanym.

Jak wybrać dobre mleko modyfikowane?

Wybierając mleko modyfikowane dla swojego dziecka pierwszym, na co powinieneś zwrócić swoją uwagę, jest wiek dziecka, ponieważ skład mieszanki jest przystosowany właśnie do wieku malucha. Inne składniki są potrzebne do prawidłowego rozwoju niemowlakowi, a inne półroczniakowi. Szczegółowo przeczytasz o tym w rozdziale poniżej na temat rodzajów mlek modyfikowanych.

Co powinno zawierać mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane nie ma identycznego składu jak mleko mamy, ale powinno w jak największym stopniu naśladować jego skład, aby dostarczyć dziecku wszystkich składników odżywczych, które są niezbędne do jego prawidłowego rozwoju i wzrostu.

Do podstawowych składników, które powinno zawierać mleko modyfikowane i na które musisz zwrócić szczególną uwagę, należą:

  • źródło białka, np. serwatka w proszku,

  • odtłuszczone mleko w proszku,

  • laktoza - wyjątkiem są mleka bez laktozy,

  • oligosacharydy, np. GOS (galaktooligosacharydy), które stanowią pożywkę dla mikroflory jelitowej,

  • oleje roślinne, np. olej słonecznikowy, będące źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, między innymi, witaminy D,

  • witaminy, np. E, A, K, B1, B2, B6, B12,

  • pierwiastki, np. wapń, żelazo, cynk, jod, selen, mangan, potas,

  • cholina stanowiąca budulec błon komórkowych.

W mlekach modyfikowanych można znaleźć też składniki dodatkowe, które nie są obligatoryjne, ale mają korzystny wpływ na maluszka, np.

  • probiotyki i prebiotyki, czyli dobroczynne bakterie jelitowe oraz pożywka umożliwiająca ich właściwy wzrost i rozmnażanie,

  • długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe, tzw. LC-PUFA, które wspomagają prawidłowy rozwój narządu wzroku i układu nerwowego,

  • nukleotydy, które stymulują rozwój układu odpornościowego.

Skąd wiedzieć, jakie mleko modyfikowane wybrać na początek?

Mleko modyfikowane powinno dostarczyć dziecku wszystkich składników odżywczych, być dobrane do jego indywidualnych potrzeb, a także musi mu smakować (tak, mleka mogą różnić się smakiem) i nie powodować problemów z układem pokarmowym.

Kiedy decydujesz się karmić mieszanką już od urodzenia, wiadomym jest, że nie znasz jeszcze potrzeb swojego maluszka. W związku z tym wyboru mleka dokonaj wraz z pediatrą, biorąc pod uwagę powyższe wskazówki.

W miarę poznawania swojego dziecka, zauważysz, czy wybrana mieszanka mu "służy" i może z Wami pozostać, czy też organizm dziecka ma specjalne wymagania i trzeba będzie zmienić ją na dedykowaną konkretnym problemom.

W aptekach dostępne jest m.in.:

Czy mleko modyfikowane można wybrać samemu?

Wyboru mleka modyfikowanego oraz jego zmiany najlepiej dokonywać w porozumieniu z pediatrą. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, w każdej chwili możesz również zapytać farmaceutę.

Jakie są rodzaje mleka modyfikowanego w zależności od wieku?

W aptekach dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje mleka modyfikowanego dla niemowląt różniące się składem w zależności od potrzeb dziecka w różnym okresie rozwoju:

  • mleko początkowe (oznaczone na opakowaniu jako "1") dla dzieci od urodzenia do ukończenia 6. miesiąca życia, które w całości zaspokaja zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze do czasu wprowadzenia żywności uzupełniającej,

  • mleko następne dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia, które przeznaczone jest do zaspokojenia potrzeb żywieniowych dziecka podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających.

  • Mleka następne również oznaczone są cyfrą na opakowaniu, odpowiednio: "2" dla niemowląt od 6. do 12. miesiąca życia, "3" lub "Junior" powyżej 12. miesiąca życia oraz "4", "5" dla dzieci powyżej 2. roku życia. Oznaczenia te mogą nieco różnić się w zależności od producenta, dlatego przy wyborze mleka należy sprawdzić opis na opakowaniu.

Czym różni się mleko początkowe od następnego?

Mleko początkowe i następne różni się składem, tak samo, jak wraz ze wzrostem dziecka zmienia się mleko matki.

W ciągu pierwszych 4-6 dni po porodzie komórki produkujące mleko, przystosowują się do karmienia piersią i wydzielają pierwszy pokarm - siarę, która zawiera duże ilości immunoglobulin i leukocytów. Gdy poziom hormonu ciążowego - progesteronu - w organizmie mamy zaczyna spadać, pierś przez ok. 2 tygodnie wytwarza tzw. mleko przejściowe, które zawiera mniejszą ilość białka i immunoglobin, natomiast większą – tłuszczów i laktozy. Po osiągnięciu przez progesteron odpowiedniego stężenia, następuje wzrost intensywności syntezy mleka oraz rozwój pokarmu o bardziej "normalnym" składzie - jest to tzw. mleko dojrzałe, które zawiera większą ilość laktozy i tłuszczów, a mniejszą ilość białka. Można więc powiedzieć, że z czasem mleko matki dojrzewa. Podobny proces można zaobserwować w przypadku zmiany mleka modyfikowanego w zależności od wieku dziecka.

Mleko modyfikowane początkowe zawiera przede wszystkim:

  • witaminy z grupy B: B1, B3, B6, B9, B12,

  • małą ilość żelaza, gdyż przez pierwsze pół roku dziecko czerpie je z zapasów zgromadzonych podczas życia płodowego,

  • pierwiastki, takie jak: wapń, sód, magnez, potas, selen, mangan, jod,

  • witaminę C,

  • probiotyki i prebiotyki, które kolonizują jelita maluszka i ułatwiają trawienie mleka.

Mleko następne powinno być wprowadzone po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia, gdyż jest ono wzbogacone o żelazo, którego na tym etapie rozwoju dzieci nie mają już z zasobów z życia płodowego. Mieszanka następna jest wzbogacona również o dodatkową porcję białka i węglowodanów, gdyż wraz ze wzrostem i rozszerzaniem diety malucha, rośnie zapotrzebowanie na te składniki.

Które mleko następne wybrać?

Jeśli dziecko dobrze tolerowało mleko początkowe, możesz wybrać mieszankę następną tej samej firmy. Jeżeli jednak maluszek boryka się z określonymi problemami, np. alergią, wybór kolejnego mleka skonsultuj z pediatrą.

Jak zmienić mleko początkowe na następne?

Najważniejsza zasada brzmi: nie wolno z dnia na dzień zmieniać mleka początkowego na następne, tak samo jak jednego rodzaju mleka na inne. Taka praktyka prawie zawsze kończy się problemami z brzuszkiem lub luźnym stolcem.

Aby prawidłowo zmienić mleko, do wyboru masz dwie metody:

  1. Co 2 dni jedną miarkę mleka początkowego w każdym posiłku zamień na jedną miarkę mleka następnego.

  2. Przykładowo, jeśli do przygotowania mleka zużywasz 5 miarek mieszanki, pierwszego i drugiego dnia użyj 4 miarki mleka początkowego i 1 następnego, trzeciego dnia 3 miarki mleka początkowego i 2 następnego itd., aż w końcu posiłek w całości będzie się składał z mleka następnego.

    W ten sposób układ pokarmowy dziecka będzie mógł stopniowo się przyzwyczaić i unikniesz "rewolucji żołądkowych".

  3. Jedno karmienie w ciągu dnia zrób na mleku następnym, a pozostałe niech zostaną bez zmian - na mleku początkowym. Ten sposób pozwala ocenić, czy nowa mieszanka nie wywołuje u malucha problemów pokarmowych.

Dlaczego dziecko ma problemy z brzuszkiem po zmianie mleka modyfikowanego?

Jak wspomniałam w powyższym rozdziale, problemy z brzuszkiem wynikają zapewne z nieprawidłowej metody zmiany mleka. Wybierz jeden z powyższych sposobów, wdróż go w życie, a jeśli nie zauważysz poprawy - skonsultuj się z pediatrą.

Jak przygotować mleko modyfikowane?

Aby przygotować mleko modyfikowane dla dziecka, oprócz samej mieszanki potrzebna Ci będzie jeszcze odpowiednia butelka i smoczek do karmienia, które przed użyciem musisz odpowiednio wysterylizować. O tym, na czym polega sterylizacja i jaką butelkę kupić, przeczytasz w opracowaniu Butelki dla dzieci.

Mleko przygotuj zgodnie z instrukcją załączoną na opakowaniu bezpośrednio przed każdym karmieniem, korzystając z wody mineralnej niskozmineralizowanej, która po zagotowaniu powinna wystygnąć do 40°C. Pamiętaj o sprawdzeniu daty ważności mleka oraz umyciu rąk przed przystąpieniem do działania. Mleko niezjedzone przez dziecko należy wyrzucić. Nie można go przechowywać i wykorzystywać do kolejnego karmienia.

Do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane?

Nie wyznaczono górnej granicy karmienia mlekiem modyfikowanym czy naturalnym. Mleko, także to modyfikowane, jest podstawą diety dziecka do końca 1. roku życia, ale zaleca się, aby mleko modyfikowane było obecne w diecie dziecka do 3 roku życia. Pamiętaj jednak, żeby podawać je już w kubeczku, kiedy dziecko nauczy się z niego korzystać.

redaktor: Aleksandra Vonau

ostatnia zmiana: 14.09.2023 12:59:55

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

2

Bebilon 2 Pepti Syneo

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów

w 78% aptek

od 50,85 zł

Bebilon 1 Pepti Syneo

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów

w 68% aptek

od 44,78 zł

Nutramigen 2 LGG Complete

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów

w 41% aptek

od 59,58 zł

Nutramigen 1 LGG Complete

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów

w 51% aptek

od 53,83 zł

Nutramigen 3 LGG Complete

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów

w 33% aptek

od 48,77 zł

Neocate Junior 1+

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów (smak neutralny)

w 32% aptek

od 123,99 zł

Neocate LCP

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów

w 33% aptek

od 149,03 zł

Capri Care 3

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów

w 31% aptek

od 44,99 zł

Capri Care 2

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów

w 33% aptek

od 40,98 zł

Nutramigen Puramino

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów

w 23% aptek

od 105,07 zł

Capri Care 1

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów

w 33% aptek

od 41,99 zł

Bebilon Nutriton

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 135 gramów

w 39% aptek

od 43,99 zł

Resource Protein smak truskawkowy

płyn, 4 butelki 200 mililitrów

w 19% aptek

od 8,50 zł

Resource Protein smak owoców leśnych

płyn, 4 butelki 200 mililitrów

w 21% aptek

od 8,50 zł

Nutramigen Puramino Junior

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów

w 12% aptek

od 121,97 zł

Capri Care 3

proszek (do wytworzenia płynu), 800 gramów

w 7% aptek

od 89,98 zł

Modulen IBD - smak neutralny

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów

w 11% aptek

od 62,84 zł

Resource Protein smak waniliowy

płyn, 4 butelki 200 mililitrów

w 15% aptek

od 7,99 zł

Blemil Plus Elemental

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów

w 4% aptek

od 103,85 zł

Resource Protein smak morelowy

płyn, 4 butelki 200 mililitrów

w 15% aptek

od 8,50 zł

Capri Care 2

proszek (do wytworzenia płynu), 800 gramów

w 7% aptek

od 89,98 zł

Bebilon Pepti MCT

proszek (do wytworzenia płynu), 450 gramów

w 5% aptek

od 42,97 zł

Bebilon 1 Prosyneo HA Hydrolyzed Advance

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów

w 8% aptek

od 38,99 zł

Bebilon Profutura Duo Biotik 2

proszek (do wytworzenia płynu), 800 gramów

w 6% aptek

od 49,99 zł

Resource Protein smak czekoladowy

płyn, 4 butelki 200 mililitrów

w 12% aptek

od 8,50 zł

Neocate Junior 1+

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów (smak waniliowy)

w 8% aptek

od 124,84 zł

Bebilon 1 Comfort

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów

w 10% aptek

od 39,38 zł

Neocate Junior 1+

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów (smak truskawkowy)

w 5% aptek

od 124,84 zł

Bebilon Profutura Duo Biotik 1

proszek (do wytworzenia płynu), 800 gramów

w 7% aptek

od 56,99 zł

Resource Diabet Plus smak truskawkowy

płyn, 4 butelki 200 mililitrów

w 12% aptek

od 8,99 zł

Bebilon 1 z Pronutra Advanced

płyn, 200 mililitrów

w 3% aptek

od 5,99 zł

Humana SL

proszek (do wytworzenia płynu), 650 gramów

w 5% aptek

od 28,81 zł

Bebilon 1 z Pronutra Advance

proszek (do wytworzenia płynu), 1 kg = 2 x 500 g

w 8% aptek

od 59,98 zł

Capri Care 1

proszek (do wytworzenia płynu), 800 gramów

w 6% aptek

od 89,98 zł

Resource 2.0 smak waniliowy

płyn, 4 butelki 200 mililitrów

w 7% aptek

od 9,00 zł

NAN Care Flora Equilibrium dla niemowląt i małych dzieci

proszek (do wytworzenia płynu), 20 saszetek 2 gramy

w 4% aptek

od 55,99 zł

NAN Optipro plus 1 HMO

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów

w 4% aptek

od 28,99 zł

NAN Expert Pro bezlaktozowy

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów

w 2% aptek

od 29,99 zł

Bebilon 3 Prosyneo HA Hydrolyzed Advance

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów

w 5% aptek

od 35,99 zł

Resource Diabet Plus smak waniliowy

płyn, 4 butelki 200 mililitrów

w 10% aptek

od 9,99 zł

Bebiko 1

proszek (do wytworzenia płynu), 350 gramów

w 7% aptek

od 22,99 zł

Bebilon 1 z Pronutra Advanced

płyn, 90 mililitrów

w 6% aptek

od 3,15 zł

Bebilon Profutura Duo Biotik 3

proszek (do wytworzenia płynu), 800 gramów

w 6% aptek

od 49,99 zł

Bebilon Profutura Duo Biotik 4

proszek (do wytworzenia płynu), 800 gramów

w 3% aptek

od 57,98 zł

Resource 2.0 Fibre smak owoców leśnych

płyn, 4 butelki 200 mililitrów

w 7% aptek

od 7,99 zł

od 3,14 zł

Resource Junior smak waniliowy

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów

w 2% aptek

od 33,00 zł

Resource 2.0 smak ananas-mango

płyn, 4 butelki 200 mililitrów

w 8% aptek

od 8,50 zł

2

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)