Hemoroidy w ciąży

Ciąża to okres, w którym ryzyko powstania hemoroidów wzrasta i chociaż nie są one niebezpieczne, to raz powstałe mają skłonność do nawracania i powiększania się, prowadząc do rozwoju stanu zapalnego. Wdróż zatem domowe sposoby na hemoroidy w ciąży, np. dietę bogatą w błonnik oraz właściwe nawadnianie oraz zadbaj o higienę okolic odbytu w ciąży stosując żele do mycia dedykowane osobom z żylakami odbytu, np. z cynkiem, aloesem czy mocznikiem. Jeśli to nie wystarczy, zastosuj odpowiednie leki na hemoroidy w ciąży, m.in. nasiadówki z kory dębu, maści doodbytnicze i czopki z lidokainą i tribenozydem lub chłodzący sztyft doodbytniczy. 

Spis treści

Czym są hemoroidy i jak się objawiają?

Jakie są przyczyny hemoroidów w ciąży?

Co na hemoroidy w ciąży?

Higiena hemoroidów w ciąży

Czym są hemoroidy i jak się objawiają?

Hemoroidy (guzki krwawnicze, żylaki odbytu), to nic innego jak choroba żył otaczających mięśnie odbytu. Naczynia te nadmiernie się rozszerzają, przez co ich ścianki stają się słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia.
Żylaki odbytu manifestują się świądem, pieczeniem okolicy odbytu, a niekiedy krwawieniem podczas oddawania stolca, co jest skutkiem pęknięcia hemoroidu.

Jakie są przyczyny hemoroidów w ciąży?

Guzki krwawnicze w ciąży spowodowane są m.in. uciskiem macicy na największą żyłę jamy brzusznej – żyłę główną dolną. Zwiększenie ciśnienia w tej żyle powoduje zwolnienie przepływu krwi w jej wnętrzu oraz wzrost ciśnienia w naczyniach okolicy odbytu, które doprowadzają do niej krew. Skutkuje to ich nadmiernym rozszerzeniem.

Drugim czynnikiem predysponującym do rozwoju hemoroidów u przyszłych mam jest zwiększone stężenie progesteronu – hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży, który zwiększa podatność ścian żylnych na rozciąganie.

Ostatnim, ale jedynym z wymienionych czynników, który może być wyeliminowany poprzez przestrzeganie odpowiedniego sposobu żywienia, jest przewlekłe zaparcie – najczęściej występująca dolegliwość u kobiet ciężarnych.

Dolegliwości związane z żylakami odbytu często ulegają znacznemu zmniejszeniu lub wręcz ustępują po porodzie.

Co na hemoroidy w ciąży?

Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży

  • Najistotniejszym elementem profilaktyki i leczenia żylaków odbytu w ciąży jest dieta bogata w błonnik oraz właściwe nawadnianie organizmu. O tym, jakich zasad żywieniowych powinna przestrzegać przyszła mama, dowiesz się z artykułu na temat zaparć w ciąży.

  • Pamiętaj, aby w Twojej diecie nie zabrakło probiotyków – dobroczynnych bakterii, które są podstawą prawidłowej pracy układu pokarmowego. Znajdziesz je w jogurtach, kefirach, maślance, zsiadłym mleku czy kiszonej kapuście, a także w formie gotowych preparatów z apteki - nawet takich dedykowanych stricte pacjentom z hemoroidami. Zawierają one w swoim składzie połączenie probiotycznego szczepu Lactobacillus rhamnosus PL1 i prebiotyku inuliny, który zapewnia bakteriom prawidłowy rozwój.
    O zaletach probiotykoterapii pisaliśmy w artykule Probiotyki - czy warto stosować leki osłonowe?.

  • Jeśli nie musisz spędzać ciąży w pozycji leżącej, wybierz odpowiednią dla siebie formę aktywności fizycznej – nawet 20-minutowy, ale codzienny spacer. Aby odpocząć, nie siadaj, lecz połóż się na lewym boku.

  • Gdy Twój organizm domaga się wypróżnienia – nie odkładaj tego na później, aby nie osłabić mięśni odpowiedzialnych za kontrolowanie tej czynności. Podczas oddawania stolca unikaj silnego parcia, co może prowadzić do rozwinięcia się hemoroidów lub powiększenia już istniejących.

Leki na hemoroidy w ciąży

Jeżeli mimo regularnego stosowania powyższych sposobów, nie udaje się zmniejszyć objawów, uzupełnieniem mogą być preparaty farmakologiczne.

Nasiadówki na hemoroidy w ciąży

Kilka razy dziennie wykonuj nasiadówki w ciepłej wodzie, wywarze z kory dębu lub oczaru wirginijskiego o właściwościach ściągających i przeciwzapalnych. Nasiadówka to 15–20 minutowa kąpiel w wodzie o temperaturze około 36–42°C.

Jeśli nie możesz wykonać nasiadówki, w zamian okolice odbytu przemywaj kompresem nasączonym wywarem z oczaru, kory dębu czy nagietka.

Maści doodbytnicze i czopki na hemoroidy w ciąży

Kiedy dolegliwości nie są jeszcze mocno nasilone, po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, zastosować możesz czopki lub maść doodbytniczą z inaktywowaną zawiesiną bakterii Escherichia coli. Podana miejscowo, pobudza odpowiedź układu odpornościowego, zmniejsza podatność na zakażenia oraz przyspiesza gojenie się ran.

Od 4 miesiąca ciąży dozwolone są maści i czopki zawierające miejscowo znieczulającą lidokainę i tribenozyd zmniejszający stan zapalny. Kupisz je w aptekach bez recepty.

Przez cały okres ciąży możesz stosować czopki zawierające tzw. kopolimer, pozwalający na szybsze gojenie się ran i podrażnień powstałych wewnątrz odbytu. Zmniejsza on ból oraz ryzyko infekcji. Substancja czynna nie wchłania się do krwi i charakteryzuje ją wysoki profil bezpieczeństwa.

O prawidłowej aplikacji czopków pisaliśmy w artykule Jak stosować czopki?.

Sztyft doodbytniczy na hemoroidy w ciąży

Od pierwszych dni ciąży dozwolony jest także specjalny sztyft doodbytniczy, umożliwiający schłodzenie kanału odbytu, a w konsekwencji zmniejszenie pieczenia, obrzęku, krwawienia oraz bólu.

Jeżeli pomimo stosowania się do powyższych zaleceń, problem hemoroidów nie ustaje, udaj się do lekarza.

Higiena hemoroidów w ciąży

Odpowiednia higiena okolic odbytu jest niezwykle ważna w walce z hemoroidami. Po każdym wypróżnieniu umyj dokładnie okolice odbytu. W aptekach znajdziesz specjalne żele, których delikatny skład dedykowany jest osobom borykającym się z hemoroidami. Składniki żelu (np. cynk) posiadają właściwości antybakteryjne, nawilżające (np. aloes, miód, nagietek, oliwa z oliwek) ściągające (np. mocznik), łagodzące (np. pantenol) oraz skutecznie oczyszczają, pielęgnują skórę, a dzięki obecności wyciągu z oczaru wirginijskiego, ruszczyka, kasztanowca i dębu zapobiegają podwyższaniu się pH oraz podrażnieniom skóry. 

W aptekach znajdziesz także specjalne mokre chusteczki dla osób z hemoroidami, które pozwolą na utrzymanie właściwej higieny, np. podczas podróży.

Do wycierania wybierz delikatny, bezzapachowy papier toaletowy.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 19.09.2023 08:48:14

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Procto-Zac żel proktologiczny

żel, 30 mililitrów

w 33% aptek

od 19,98 zł

od 19,95 zł

Procto-Zac Relief czopki doodbytnicze

czopki, 10 czopków

w 40% aptek

od 20,30 zł

Procto-Glyvenol

czopki, 10 czopków

w 99% aptek

od 24,99 zł

Procto-Glyvenol

krem, 30 gramów

w 99% aptek

od 24,99 zł

Procto-Hemolan

krem, 20 gramów

w 97% aptek

od 21,48 zł

Posterisan

maść, 25 gramów

w 93% aptek

od 30,00 zł

Zielnik Apteczny kora dębu

kora, 50 gramów

w 71% aptek

od 2,00 zł

Posterisan

czopki, 10 czopków

w 93% aptek

od 28,99 zł

Aboca NeoFitoroid

maść, 40 mililitrów

w 49% aptek

od 26,50 zł

Anusir

czopki, 10 czopków 1,9 g

w 52% aptek

od 29,95 zł

UniGel Procto Apotex

czopki, 10 czopków

w 55% aptek

od 25,32 zł

Kora dębu Flos

kora, 30 torebek 2 gramy

w 37% aptek

od 4,99 zł

ProctoLact-M

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 10 torebek 2 gramy

w 44% aptek

od 16,90 zł

od 5,99 zł

Zielnik Apteczny nagietek fix

koszyczki, 30 torebek 1 gram

w 45% aptek

od 2,90 zł

Kora dębu Flos

kora, 50 gramów

w 18% aptek

od 3,90 zł

Procto-Hemolan Comfort

żel, 120 mililitrów

w 52% aptek

od 15,99 zł

Kora dębu

kora, 50 gramów

w 13% aptek

od 3,32 zł

Procto-Glyvenol Soft żel do higieny intymnej

żel, 180 mililitrów

w 29% aptek

od 9,90 zł

UniGel Procto Apotex

czopki, 5 czopków

w 20% aptek

od 7,99 zł

Kora dębu

kora, 50 gramów

w 6% aptek

od 3,50 zł

Criorectum Protect

czopki, 10 czopków

w 14% aptek

od 15,69 zł

Naproktan Gel Max

żel, 75 mililitrów

w 19% aptek

od 16,99 zł

ProRectal

żel, 50 mililitrów

w 13% aptek

od 19,95 zł

Rectostop Ultra Plus

krem, 50 mililitrów

w 13% aptek

od 12,79 zł

Criorectum

przyrząd, 1 sztuka

w 9% aptek

od 39,99 zł

Anusir

czopki, 5 czopków

w 1% aptek

Procto-Hemolan

czopki, 10 czopków

w 1% aptek

od 29,99 zł

Kora dębu

kora, 50 gramów

w 0% aptek

Kora dębu

kora, 30 torebek 2 gramy

w 1% aptek

od 5,99 zł

Procto-Glyvenol

krem, 30 gramów

w 0% aptek

Kora dębu

kora, 50 gramów

w 1% aptek

Zielnik Apteczny nagietek fix

koszyczki, 20 torebek 1 gram

w 1% aptek

od 9,90 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)