Czy szczepienia powodują autyzm?

udostępnij:

Czym jest autyzm... i czy prawdą jest, że może być wywołany przez szczepienia? Przeczytaj, jakie mogą być wczesne objawy autyzmu i do kogo udać się w razie podejrzeń.

Spis treści

Czym jest autyzm?

Kto choruje na autyzm?

Jakie są najczęstsze objawy autyzmu?

Kiedy iść do lekarza z podejrzeniem autyzmu?

Czy szczepionki powodują autyzm?

Czy autyzm można wyleczyć?

Leki stosowane w autyzmie

Czym jest autyzm?

Autyzm to grupa zaburzeń rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego (ASD - Autism Spectrum Disorder), które charakteryzują się upośledzeniem: reakcji na otoczenie, umiejętności komunikacyjnych i językowych, a także powtarzalnością w zachowaniu.

Kto choruje na autyzm?

Występowanie autyzmu - według danych Światowej Organizacji Zdrowia z kwietnia 2017 roku - to średnio 1 zachorowanie na 160 dzieci. Częściej zapadają na nią chłopcy niż dziewczynki.

Jakie są najczęstsze objawy autyzmu?

Rodziców lub opiekunów powinno zaniepokoić już u dzieci rocznych, półtorarocznych i dwulatków:

  • zaburzenia relacji społecznych – brak zainteresowania innymi ludźmi, niezdolność inicjowania rozmowy czy włączania innych do zabawy, brak wspólnej radości, brak współpracy z rówieśnikami, nieodwzajemnianie uczuć, brak uśmiechu, unikanie kontaktu wzrokowego, unikanie dotyku, agresja

  • zaburzenia komunikacji – niezdolność opanowania mowy lub całkowity brak mowy, ograniczone rozumienie poleceń, brak reakcji na własne imię, dziwaczne pierwsze słowa lub nietypowa powtarzalność, nierozumienie sugestii, nadwrażliwość na dźwięki

  • stereotypowe wzorce zachowań – wąski zakres zainteresowań, ograniczona aktywność, sztywność, opór wobec jakichkolwiek zmian w otoczeniu, powtarzające się czynności z użyciem zabawek i innych przedmiotów (np. układanie ich w rzędzie)

Kiedy iść do lekarza z podejrzeniem autyzmu?

Rodzice sami mogą już pobrać tzw. kwestionariusz M-CHAT-R ze strony programu przesiewowego w kierunku autyzmu, który przeznaczony jest dla dzieci w wieku 16 do 30 miesięcy. Dzieciom młodszym, tj. od 12 miesiąca życia, są przypisane pewne umiejętności i w związku z tym rodzic czy opiekun może je porównać u swojego dziecka (można je znaleźć na stronach internetowych). Jeśli dziecko nie wykazuje takich umiejętności bądź wycofało się z części z nich, należy udać się do specjalisty.

Pierwszym kontaktem rodzica lub opiekuna powinien być gabinet pediatry lub rejonowa poradnia psychologiczno-pedagogiczna (nie trzeba mieć skierowania). Stamtąd dopiero dziecko może być skierowane na specjalistyczne badania psychiatryczne, psychologiczne, neurologiczne i logopedyczne.

Czy szczepionki powodują autyzm?

Wśród antyszczepionkowców wciąż funkcjonuje mit łączący szczepienia z bezpośrednim wywołaniem autyzmu u dzieci. Dwadzieścia lat temu angielski gastroenterolog Andrew Wakefield opublikował artykuł na łamach pisma naukowego The Lancet, w którym skojarzył ujawnianie się początków autyzmu (między 18 a 24 miesiącem życia) z kalendarzem szczepień przeciwko odrze, różyczce i śwince (MMR). Szybko jednak naukowcy tę fałszywą teorię obalili, publikacja została wycofana, a lekarzowi zakazano wykonywanie zawodu lekarza.

Dziś, po dziesiątkach badań na całym świecie, z całą pewnością wiemy, że autyzm ma podłoże genetyczne. Objawy choroby ujawniają się, gdy następuje mutacja już jednego konkretnego genu, albo gdy są tylko pewne odchylenia na kilku genach, a dodatkowo zadziałają czynniki środowiskowe. Wtedy w mózgu dochodzi do zmian w budowie, m.in. tworzy się o wiele więcej połączeń między półkulami mózgowymi, co z kolei powoduje, że autystyk widzi, słyszy i czuje wszystko z o wiele większą intensywnością niż osoba zdrowa.

Do czynników środowiskowych zalicza się: wiek rodziców, choroby matki, krwawienia, choroby w ciąży, choroby psychiczne, stosowanie leków, zanieczyszczenie środowiska, uzależnienia, niewłaściwa dieta. Bardzo duże znaczenie ma również ryzyko niedotlenienia dziecka podczas porodu, a także wcześniactwo czy pourodzeniowe infekcje wirusowe.

Czy autyzm można wyleczyć?

Autyzmu nie można wyleczyć, ale przy odpowiedniej terapii, przy pomocy rodziny, może dojść do poprawienia funkcjonowania niektórych obszarów poznania czy postrzegania rzeczywistości. Wysiłek, jaki trzeba włożyć w dokonanie niezbędnych zmian bywa ogromny, ale za to efekt może być niesamowity. Brak podjęcia jakichkolwiek działań będzie pogłębiał autyzm i zwiększał trudności z nim związane. Warto więc działać jak najwcześniej, by nie dopuścić do utrwalenia nieodwracalnych, niepoprawnych schematów funkcjonowania.

Leki stosowane w autyzmie

Przebieg autyzmu może być powikłany różnymi zaburzeniami współistniejącymi, takimi jak napady padaczkowe, stany psychotyczne, tiki, zaburzenia snu, lęki, agresja, ADHD, alergie pokarmowe (gluten). Z tego też powodu często podejmuje się u nich terapię lekami na receptę zgodnie ze standardami postępowania:

Leczenie farmakologiczne osób z autyzmem powinien planować i nadzorować psychiatra. Każde inne niż zazwyczaj zachowanie czy zmianę nastroju należy poprzedzić oceną stanu fizycznego i psychicznego chorego, a także wywiadem z rodziną lub opiekunami przed podjęciem jakichkolwiek działań farmakoterapeutycznych.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 18.04.2023 13:36:00

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Abilify

tabletki, 28 tabletek

aripiprazole

lek na receptę

w 57% aptek

od 86,03 zł

Aribit

tabletki, 28 tabletek

aripiprazole

lek na receptę

w 35% aptek

od 99,04 zł

Asentra

tabletki powlekane, 28 tabletek

sertraline

lek na receptę

w 92% aptek

od 13,72 zł

Asertin 50

tabletki powlekane, 30 tabletek

sertraline

lek na receptę

w 93% aptek

od 15,07 zł

Deprexolet

tabletki powlekane, 30 tabletek

mianserin

lek na receptę

w 81% aptek

od 27,99 zł

Etopro

tabletki powlekane, 28 tabletek

topiramate

lek na receptę

w 12% aptek

od 20,53 zł

Fenactil

krople, 10 gramów

chlorpromazine

lek na receptę

w 18% aptek

od 3,50 zł

Fevarin

tabletki powlekane, 60 tabletek

fluvoxamine

lek na receptę

w 54% aptek

od 27,90 zł

Haloperidol WZF

tabletki, 40 tabletek blistry

haloperidol

lek na receptę

w 71% aptek

od 5,52 zł

Keppra

tabletki powlekane, 100 tabletek

levetiracetam

lek na receptę

w 9% aptek

od 184,99 zł

Lamitrin

tabletki, 60 tabletek

lamotrigine

lek na receptę

w 88% aptek

od 58,21 zł

Medikinet 10 mg

tabletki, 30 tabletek

methylphenidate

produkt na receptę zawierający środki odurzające lub substancje psychotropowe

w 16% aptek

od 27,71 zł

Melatonina Lek-Am

tabletki, 30 tabletek pojemnik

melatonin

produkt dostępny bez recepty

w 97% aptek

od 24,53 zł

Risperon

tabletki powlekane, 60 tabletek

risperidone

lek na receptę

w 49% aptek

od 27,01 zł

Rispolept

tabletki powlekane, 20 tabletek

risperidone

lek na receptę

w 87% aptek

od 9,70 zł

Seronil

tabletki powlekane, 30 tabletek

fluoxetine

lek na receptę

w 87% aptek

od 15,42 zł

Tisercin

tabletki powlekane, 50 tabletek

levomepromazine

lek na receptę

w 84% aptek

od 11,51 zł

Topamax

tabletki powlekane, 28 tabletek butelka

topiramate

lek na receptę

w 76% aptek

od 19,54 zł

Vetira

tabletki powlekane, 50 tabletek

levetiracetam

lek na receptę

w 67% aptek

od 37,27 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)