Ciąża i dziecko

Ciąża jest stanem naturalnym w życiu kobiety. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystko co dozwolone na co dzień, będzie właściwe również podczas ciąży. W tym czasie niestety nie jest zalecane stosowanie niektórych produktów leczniczych. Kiedy już pojawi się na świecie dziecko, ważne by nie traktować go jak „małego dorosłego” w kwestii przyjmowania leków, bowiem zwykle zmniejszenie dawki standardowo przyjmowanej przez dorosłego nie jest dobrym pomysłem i może prowadzić do tragicznych skutków.

Jakie leki można stosować w ciąży?

Niestety współczesna wiedza na temat leków stosowanych w ciąży jest bardzo ograniczona, ponieważ badań klinicznych nie można przeprowadzać na ciężarnych. W związku z tym przyjmowanie bardzo wielu preparatów leczniczych w ciąży nadal stoi pod znakiem zapytania.

Istnieje jednak klasyfikacja FDA (Food and Drug Administration), która grupuje leki ze względu na ich bezpieczeństwo stosowania w trakcie ciąży:

Dobrze byłoby również wiedzieć jakie leki i suplementy kobieta w ciąży powinna przyjmować. Polecane jest stosowanie kwasu foliowego, a dodatkowo również witaminy D3 oraz jodu i kwasu DHA. Właśnie dlatego kobietom w ciąży poleca się suplementy zawierające zestawy potrzebnych składników np. Composita Mama DHA, Falvit Mama.

W przypadku przeziębienia dobre zastosowanie będzie miała np. woda morska do nosa, cukierki szałwiowe na ból gardła oraz syrop Prenalen.

Z leków przeciwbólowych można przyjmować jedynie paracetamol w niewielkich ilościach.

Jeśli nie ma konkretnych wskazań, kobieta nie powinna stosować leków w ciąży, a konieczność przyjmowania środków leczniczych (również tych bez recepty) należy omówić ze swoim lekarzem lub farmaceutą.

Jakie leki można podawać dziecku?

Przezorne mamy zawsze powinny mieć na wyposażeniu domowej apteczki kilka leków dla dziecka w razie przeziębienia, skaleczeń czy biegunki. Bardzo dobrze zagadnienie to opisuje artykuł Domowa apteczka dla dziecka.

Nie można też zapominać o szczepieniach ochronnych, dzięki którym zapobiegamy wystąpieniu niektórych chorób. Więcej szczegółów znajdziesz w artykule Kalendarz szczepień dla dzieci i niemowląt.

Gdy nabywamy leki lub suplementy w aptece, zawsze należy poinformować farmaceutę, że ma być to produkt dla dziecka. Pozwoli to dobrać odpowiedni lek. Informacja na temat wieku, od którego produkt można przyjmować, znajduje się także w ulotce dla pacjenta.

Jakich leków nie wolno podawać dzieciom?

Na rynku znajdziemy wiele produktów, których nie należy podawać dzieciom. Skupmy się jednak na tych najbardziej popularnych, z powodu których najczęściej pojawiają się problemy.

  • Kwas acetylosalicylowy (np. Aspirin C, Polopiryna S) – może być stosowana dopiero od 12. roku życia (niektórzy specjaliści uważają, że od 16. r.ż.).
  • Preparaty antyhistaminowe stosowane w alergiach (np. Zyrtec, Loratan) oraz przeciwwymiotne (np. Aviomarin) – mimo, że można nabyć je bez recepty dla dzieci powyżej 6. r.ż., powinny być podawane tylko po konsultacji z lekarzem.
  • Ksylometazolina (np. Otrivin) – 0,1% stosuje się od 6. r.ż., dla mniejszych dzieci jedynie 0,05% (np. Otrivin dla dzieci).
  • Leki, które należy ssać lub żuć – podawanie zbyt małym dzieciom, które nie mają wyuczonej odpowiedniej reakcji, może powodować zadławienia.
  • Leki mające w składzie alkohol są również przeciwwskazane u dzieci.

Jakie produkty do karmienia i pielęgnacji niemowląt znajdziesz w aptece?

Musimy pamiętać, że w przypadku kobiet w ciąży oraz dzieci zawsze lepiej jest zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty przed podaniem lub przyjęciem jakiegokolwiek leku. Możesz też zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Dina Dąbrowska
ostatnia zmiana: 24.10.2018 12:31:25

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Najnowsze pytania

W której aptece na terenie Gliwic dostępny jest preparat Symvital Mama?
W której aptece w Gliwicach mogę kupić symvital mama
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Gdzie mogę kupić Zeen kids?
Zeen Kids gdzie kupic ten syrop
odpowiada Andrzej Polski

Gdzie w Łowiczu można otrzymać mleko Bebiko Pro+ 3?
Gdzie kupiē w Łowiczu bebiko pro + 3
odpowiada Katarzyna Domagała

Kiedy szczepionka Pentaxim będzie dostępna w Kutnie?
kiedy można spodziewać się szczepionki PENTAXIM w aptekach w Kutnie woj. łódzkie
odpowiada Andrzej Polski

Kiedy szczepionka Pentaxim dostępna będzie w aptekach w Słupsku?
Witam. Mam pytanie kiedy będzie dostępna szczepionka Pentaxim? Jestem ze Słupska i nigdzie nie mogę dostać szczepionki.
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Gdzie kupię syrop Zeen Kids i jak długo można go podawać?
Witam serdecznie chciałabym zapytać czy syrop Zeen Kids gdzie można dostać,jak długo można go stosować. Pozdrawiam
odpowiada Karolina Zygmunt

Na Twoje pytania w temacie ciąża i dziecko odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.