Mięta pieprzowa (mentha piperita)

299 produktów zawierających Mięta pieprzowa, w tym 11 na receptę.

184 produkty można aktualnie znaleźć w aptekach.

Mięta pieprzowa to gatunek rośliny leczniczej, który wykorzystywany jest w terapii chorób układu pokarmowego, a także jako środek bakteriobójczy. Surowcem farmaceutycznym pozyskiwanym z mięty pieprzowej jest jej liść. Przez jego destylację z parą wodną otrzymywany jest olejek eteryczny, z którego poprzez wymrożenie uzyskuje się mentol.

Preparaty z miętą pieprzową są dostępne bez recepty w aptece. Występują w postaci drażetek (np. Raphacholin C), płynu (np. Olbas Oil, Iberogast ), aerozolu (np. Baikadent Afto-stop spray do ust,   Aboca Golamir 2ACT), tabletek (np. Travisto ), kropli (np. Inhalol, Krople Miętowe), kapsułek (np. Persen Forte , Ulgix Trawienie Plus ) oraz ziół do zaparzania (np. Verdin Fix, Zielnik Apteczny mięta fix).

Spis treści

Jakie właściwości posiada mięta pieprzowa?

Jakie zastosowanie ma mięta pieprzowa?

Czy mięta pieprzowa może być stosowana na zgagę ?

Jakie rodzaje mięty wyróżniamy?

Jakie są przeciwwskazania do stosowania mięty pieprzowej?

Czy mięta pieprzowa jest bezpieczna dla dzieci?

Czy mięta pieprzowa może być stosowana w ciąży?

Czy mięta pieprzowa może być stosowana podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Źródła

Jakie właściwości posiada mięta pieprzowa?

  • Olejek zawarty w mięcie pieprzowej ułatwia trawienie - zwiększa wydzielanie soków trawiennych oraz przyswajanie pokarmów,

  • zapobiega wzdęciom – działa rozkurczająco na mięśnie gładkie układu pokarmowego,

  • działa bakteriobójczo i odstrasza owady,

  • po zastosowaniu zewnętrznym wykazuje działanie przeciwświądowe, przeciwbólowe oraz wywołuje miejscowe uczucie chłodu.

Jakie zastosowanie ma mięta pieprzowa?

Mięta pieprzowa wykorzystywana jest w zaburzeniach trawienia. Stosuje się ją we wzdęciach, stanach nieżytowych żołądka, dwunastnicy i jelit oraz schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Ponadto olejek miętowy stosuje się do płukania jamy ustnej i gardła, a w postaci inhalacji również w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych oraz w katarze. Rozcieńczony olejek eteryczny z mięty pieprzowej stosowany jest również w masażach bolących miejsc. Ponadto mięta działa silnie antyseptycznie, słabo przeciwbólowo oraz przeciwświądowo, co wykorzystywane jest w terapii chorób skóry.

Czy mięta pieprzowa może być stosowana na zgagę?

Mięta pieprzowa jest znana ze swojego dobroczynnego wpływu na układ pokarmowy. Stosowana jest między innymi w stanach skurczowych jelit, co pozwala złagodzić bóle brzucha, również te występujące podczas biegunki. Jednakże, ze względu na to, że preparaty z mięty pieprzowej mogą zwiększać kwasowość żołądka (szczególnie w przypadku pacjentów z silną nadkwasotą), nie zaleca się ich stosowania w zgadze.

Jakie rodzaje mięty wyróżniamy?

Mięta posiada wiele gatunków, które powstały poprzez krzyżowanie roślin o najbardziej pożądanych cechach. Zdarza się, szczególnie wśród roślin dzikorosnących, że są one krzyżówką kilku różnych gatunków mięty. Najbardziej popularne gatunki mięty to mięta cytrynowa, mięta długolistna, mięta polna, mięta kosmata, mięta okrągłolistna, mięta czekoladowa, mięta meksykańska (kubańskie oregano), mięta nadwodna oraz mięta pieprzowa.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania mięty pieprzowej?

Preparatów z mięty pieprzowej nie powinny stosować osoby z nadwrażliwością na mentol oraz olejek miętowy. Ponadto nie powinno się ich podawać, jeżeli pacjent cierpi na żylaki przełyku, śpiączkę wątrobową oraz wodniaka pęcherzyka żółciowego. Nie należy również podawać stężonego miętowego olejku eterycznego na skórę – należy go wcześniej rozcieńczyć, np. za pomocą oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek.

Czy mięta pieprzowa jest bezpieczna dla dzieci?

Mięta pieprzowa oraz jej preparaty są bezpieczne dla dzieci powyżej 4 roku życia. Ze względu na niewystarczającą ilość danych odnośnie stosowania rośliny u młodszych dzieci, jej podawanie we wcześniejszym wieku jest przeciwwskazane. Przed podaniem preparatu dziecku należy zawsze upewnić się, czy jest on odpowiedni, poprzez sprawdzenie zaleceń producenta.

Czy mięta pieprzowa może być stosowana w ciąży?

Ze względu na niewystarczającą ilość danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania mięty pieprzowej podczas ciąży, nie zaleca się jej stosowania w tym okresie. Preparaty z miętą pieprzową mogą być szczególnie niebezpieczne w I trymestrze ciąży, dlatego w tym czasie są przeciwwskazane.

Czy mięta pieprzowa może być stosowana podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Ze względu na niewystarczającą ilość danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania mięty pieprzowej podczas karmienia piersią (podczas laktacji), nie zaleca się jej stosowania w tym okresie.

Źródła:

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

10

Brak wyników

)