Dziurawiec zwyczajny (hypericum perforatum)

86 produktów zawierających Dziurawiec zwyczajny, w tym 3 na receptę.

36 produktów można aktualnie znaleźć w aptekach.

Dziurawiec zwyczajny (dzwonki Panny Marii, ziele świętojańskie) jest szeroko stosowany w medycynie naturalnej, m.in. w schorzeniach wątroby, zaburzeniach trawienia, stanach wyczerpania umysłowego czy też w początkach depresji. W przypadku chęci skorzystania z dobrodziejstw tej rośliny, należy zwrócić uwagę na liczne interakcje z innymi lekami oraz mieć na uwadze, iż preparaty z dziurawca mają działanie fototoksyczne, dlatego zaleca się unikania ekspozycji na promieniowanie słoneczne czy korzystania z solarium w trakcie jego stosowania.

Spis treści

Jakie właściwości ma dziurawiec zwyczajny?

Na co pomaga ziele dziurawca?

Jak przyjmować preparaty z dziurawca?

Z jakimi lekami nie należy łączyć dziurawca?

Jakie są przeciwwskazania do stosowania dziurawca?

Jakie mogą być skutki uboczne przyjmowania dziurawca?

Jakie właściwości ma dziurawiec zwyczajny?

  • stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, 

  • hamuje wychwyt zwrotny neuroprzekaźników (m.in. serotoniny) dzięki czemu działa przeciwdepresyjnie,

  • zmniejsza poziom kortyzolu (hormonu stresu) we krwi, 

  • stymuluje wydzielanie melatoniny ułatwiając zasypianie,

  • wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, 

  • wpływa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, naczyń krwionośnych, a także w mniejszym stopniu dróg moczowych, 

  • wykazuje działanie żółciopędne i żółciotwórcze oraz słabe moczopędne, 

  • wzmacnia naczynia krwionośne, zmniejsza ich kurczliwość oraz uszczelnia je.

Na co pomaga ziele dziurawca?

Preparaty z dziurawca skuteczne są w łagodzeniu początkowych objawów depresji, zaburzeń nastroju, bezsenności i stanach lękowych oraz w okresie wyczerpania umysłowego. 

Wyciąg z ziela dziurawca może być stosowany w zaburzeniach czynności układu pokarmowego oraz w stanach zapalnych wątroby. Polecany jest również wspomagająco pacjentom ze schorzeniami nerek, np. w kamicy nerkowej. Ziele z dziurawca zaleca się również w kamicy żółciowej, skurczach jelit i wzdęciach

Zewnętrznie dziurawiec może być stosowany w postaci okładów na trudno gojące się rany oraz łagodne stany zapalne skóry (np. na oparzenia).

Jak przyjmować preparaty z dziurawca?

Sposób dawkowania zależy od rodzaju produktu, który zamierzamy stosować. Większość preparatów na bazie dziurawca przeznaczona jest dla osób dorosłych. Tylko nieliczne mogą być przyjmowane przez dzieci i młodzież powyżej 12. roku życia (np. Nervomix forte). Maksymalna doustna dawka to ok. 4 g suszonego ziela dziurawca na dobę. 

Gdy w przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych zastosowanie dziurawca przez ok. 7 dni nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy skonsultować się z lekarzem. W stanach wyczerpania umysłowego efekt terapii dziurawcem powinien być zauważalny w ciągu 2 tygodni od rozpoczęcia leczenia, jeśli dolegliwości nie ustąpią, również należy poradzić się specjalisty.

Z jakimi lekami nie należy łączyć dziurawca?

Z uwagi na swój mechanizm działania, dziurawiec wykazuje szereg interakcji z wieloma produktami leczniczymi, dlatego przed rozpoczęciem kuracji należy upewnić się, czy nie wchodzi on w interakcje z przyjmowanymi przewlekle lekami. 

Dziurawiec jest induktorem enzymów cytochromu P-450 (m.in. izoenzymu CYP3A4) co może powodować osłabienie działania innych leków metabolizowanych przez te enzymy (np. antykoncepcji hormonalnej, leków przeciwzakrzepowych, teofiliny, digoksyny, cyklosporyny). Działanie indukujące enzymy może utrzymywać się nawet do 2 tygodni po zakończeniu terapii dziurawcem. 

Ponadto surowiec zwiększa aktywność glikoproteiny P, co osłabia działanie, m.in. niektórych leków przeciwnowotworowych czy leków przeciwwirusowych stosowanych u pacjentów z HIV

Łączenie dziurawca z lekami przeciwdepresyjnymi czy przeciwmigrenowymi z grupy antagonistów receptora serotoninowego (5-HT) (np. inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny - SSRI lub tryptanami) zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych tych leków. 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania dziurawca?

Dziurawca zwyczajnego nie należy stosować w przypadku stwierdzenia nadwrażliwości na ten surowiec. 

Z uwagi na ograniczone dane literaturowe, przeciwwskazane jest przyjmowanie produktów z dziurawca przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Dostępne są badania sugerujące, iż spożywanie dziurawca przez kobiety w ciąży może wpływać na obniżenie masy urodzeniowej u noworodka. W przypadku kobiet karmiących piersią, spożywanie dziurawca wiąże się natomiast z wystąpieniem działań niepożądanych u dziecka, m.in. kolek, nadmiernej senności. 

Ponadto nie zaleca się stosowania dziurawca przez osoby z ciężkim uszkodzeniem wątroby, niewydolnością nerek, fotoalergią i wysoką gorączką. 

Jakie mogą być skutki uboczne przyjmowania dziurawca?

Hiperycyna zawarta w zielu dziurawca zwiększa zdolność absorpcji promieni nadfioletowych przez skórę i może sprzyjać powstawaniu oparzeń słonecznych. Podczas stosowania surowca, zaleca się unikanie promieniowania słonecznego. Po podaniu doustnym preparatów z dziurawca zwyczajnego mogą wystąpić, m.in. zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zmęczenie, niepokój, bóle głowy oraz skórne reakcje alergiczne. Przy zastosowaniu zewnętrznym obserwowano wysypkę skórną.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

3

Brak wyników

)