Burak zwyczajny (beta vulgaris)

28 produktów zawierających Burak zwyczajny, w tym 0 na receptę.

21 produktów można aktualnie znaleźć w aptekach.

Burak zwyczajny (Beta vulgaris) to nie tylko warzywo stosowane w przemyśle spożywczym, ze względu na właściwości lecznicze znalazł on również zastosowanie w farmacji. Z uwagi na dużą zawartość żelaza może być stosowany wspomagająco w leczeniu niedokrwistości. Ponadto działa przeciwstarzeniowo, a stosowany regularnie może opóźniać demencję. Burak dostępny jest w aptekach w formie soku oraz w postaci kapsułek lub tabletek doustnych. Kapsułki i tabletki zawierają suszony sok z buraka lub koncentrat buraka ćwikłowego. W ostatnim czasie popularność zdobył również sok z kiszonego buraka - zakwas z buraka, który ma więcej składników odżywczych niż sok z surowego buraka.

Spis treści

Jakie działanie ma sok z buraka?

Kto powinien stosować sok z buraka?

Jakie są przeciwwskazania do picia soku z buraka?

Jakie są działania niepożądane soku z buraka?

Czym jest zakwas z buraka?

Jak stosować zakwas z buraka?

Czy burak jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

Czy burak jest bezpieczny dla kobiet karmiących piersią (podczas laktacji)?

Jakie działanie ma sok z buraka?

  • Obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Zapobiega tworzeniu się zakrzepów.

  • Zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, m.in. poprzez poszerzenie światła naczyń krwionośnych.

  • Opóźnia rozwój demencji i spowalnia procesy starzenia się organizmu.

  • Wspomaga odchudzanie poprzez korzystny wpływ na perystaltykę jelit i regulację apetytu.

  • Leczy stany zapalne w organizmie.

  • Wspomaga pracę tarczycy.

  • Zapobiega i leczy niedokrwistość. Działa korzystnie na układ krwionośny i procesy tworzenia erytrocytów (czerwonych krwinek).

  • Stosowany zewnętrznie wspomaga gojenie się ran.

  • Wspomaga pracę układu odpornościowego. Działa antyoksydacyjnie, antyseptycznie i przeciwzapalnie.

  • Obniża ryzyko zachorowania na nowotwory poprzez wpływ na usuwanie z organizmu toksyn.

  • Zmniejsza napięcie nerwowe i łagodzi stres, objawy nerwic oraz depresji. Reguluje cykl snu.

  • Niweluje uderzenia gorąca w menopauzie oraz bóle migrenowe.

  • Wspomaga pracę układu pokarmowego poprzez wpływ na poprawę flory bakteryjnej w jelitach.

  • Łagodzi suchy i mokry kaszel.

  • Poprawia wygląd skóry.

  • Przywraca równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.

  • Wspomaga utrzymanie prawidłowego stężenia kwasu foliowego w organizmie – stosowanie soku z surowego buraka szczególnie poleca się kobietom ciężarnym.

  • Poprawia wydolność organizmu oraz wyniki sportowe.

Kto powinien stosować sok z buraka?

Sok buraka stosuje się w zapobieganiu i leczeniu anemii. Chętnie polecany jest kobietom ciężarnym, ponieważ korzystnie wpływa na rozwój układu nerwowego u płodu oraz łagodzi zaparcia i zgagę. Sok z buraków zaleca się również osobom aktywnie uprawiającym sport, ponieważ poprawia wydolność organizmu oraz ukrwienie mięśni. Może być stosowany przez kobiety ciężarne oraz dzieci. Wspomaga proces odchudzania. Wzmacnia wydolność organizmu, przez co może być stosowany (w niewielkich dawkach) pomocniczo w terapiach nowotworowych. Zmniejsza objawy zakrzepowego zapalenia żył, żylaków, nadciśnienia i innych chorób układu krążenia.

Jakie są przeciwwskazania do picia soku z buraka?

Buraki zawierają szczawiany, dlatego osoby chorujące na dnę moczanową, kamicę nerkową lub reumatyzm nie powinny spożywać soku. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu soku u osób z niskim ciśnieniem lub stosujących leki obniżające ciśnienie tętnicze ze względu na możliwość wystąpienia niedociśnienia. W przypadku osób z cukrzycą należy zachować ostrożność przy piciu soku z buraka ze względu na możliwość wystąpienia hipoglikemii. Ponieważ sok z buraka może nasilać dolegliwości żołądkowych, należy zachować ostrożność u osób w trakcie chemioterapii.

Jakie są działania niepożądane soku z buraka?

Spożycie soku z buraka może wywoływać reakcje alergiczne. Duże dawki soku z buraka mogą powodować zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak np. biegunki, wzdęcia, nudności. Sok z buraka czerwonego może zabarwiać mocz i kał na czerwono.

Produkty na bazie buraka zwiększają ryzyko powstania kamieni nerkowych. Nadmierne spożycie soku z buraka w okresie ciąży może prowadzić do wystąpienia methemoglobinemii objawiającej się, np. brakiem energii, bólem głowy. Może nadmiernie obniżać poziom wapnia we krwi.

Czym jest zakwas z buraka?

Zakwas to nic innego jak sfermentowany sok z buraka. Proces fermentacji pozwala na zachowanie cennych witamin i minerałów (w szczególności dobrze przyswajalnego żelaza) zawartych w buraku oraz przedłuża jego okres przydatności do spożycia. Obniża również zawartość cukrów prostych w przetworze, co sprawia, że może być stosowany przez osoby cierpiące na cukrzycę. Dzięki zawartości kwasu mlekowego oraz bakterii Lactobacillus, po procesie fermentacji zyskuje wartości probiotyczne i wspomaga pracę jelit.

Jak stosować zakwas z buraka?

W tradycyjnym ziołolecznictwie zakwas z buraka może być przyjmowany po pół szklanki co drugi dzień lub w sposób cykliczny - pół szklanki codziennie przez dwa tygodnie, a przez kolejne dwa tygodnie zastosować przerwę od przyjmowania zakwasu.

Czy burak jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

Zarówno burak, sok z buraka, jak i zakwas buraczany są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Należy jednak pamiętać, że sok z buraka powinno się stosować rzadziej i w mniejszych dawkach niż zakwas buraczany, ze względu na ryzyko rozregulowania pracy układu pokarmowego. Soku z buraka oraz nieprzetworzonego warzywa powinny unikać kobiety w ciąży cierpiące na cukrzycę.

Czy burak jest bezpieczny dla kobiet karmiących piersią (podczas laktacji)?

Zarówno burak, sok z buraka, jak i zakwas buraczany są bezpieczne dla kobiet karmiących piersią. Należy jednak pamiętać, że sok z buraka powinno się stosować rzadziej i w mniejszych dawkach niż zakwas buraczany, ze względu na ryzyko rozregulowania pracy układu pokarmowego. Soku z buraka oraz nieprzetworzonego warzywa powinny unikać kobiety w karmiące piersią cierpiące na cukrzycę.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

1

Brak wyników