Acyklowir (aciclovir)

72 produkty zawierające Acyklowir, w tym 45 na receptę.

34 produkty można aktualnie znaleźć w aptekach.

Acyklowir wskazany jest w leczeniu opryszczki wargowej, opryszczki narządów płciowych, zapalenia rogówki wywołanego wirusem opryszczki, a także ciężkich opryszczkowych zakażeń opon mózgowo-rdzeniowych.

Jest lekiem przeciwwirusowym, który hamuje syntezę wirusowego DNA. Substancja stosowana jest w terapii zakażeń wywołanych przez herpeswirusy, do których należy wirus opryszczki pospolitej, wirus półpaśca, wirus ospy wietrznej, a także wirus Epsteina-Barr, powodujący mononukleozę zakaźną.

Preparaty z acyklowirem można nabyć w aptece bez recepty. Występują w postaci kremu (np. Hascovir pro, Herpex), tabletek (np. Heviran Comfort MAX, Hascovir control MAX), żelu (np. Hascovir Lipożel pro), czy sztyftu do punktowej aplikacji (np. Hevipoint sztyft). Ponadto acyklowir jest składnikiem produktów dostępnych z przepisu lekarza (np. Heviran, Hascovir, Viru-Pos).

Spis treści

Jakie właściwości posiada acyklowir?

W jakich chorobach stosowany jest acyklowir?

Jakie są skutki uboczne stosowania acyklowiru?

Jakie są przeciwwskazania do stosowania acyklowiru?

Czy podczas ciąży można stosować acyklowir?

Czy podczas karmienia piersią (podczas laktacji) można stosować acyklowir?

Źródła

Jakie właściwości posiada acyklowir?

Acyklowir jest lekiem o działaniu przeciwwirusowym. Wykazuje dużą aktywność wobec wirusów HSV-1 i HSV-2, które są wirusami opryszczki pospolitej. Ponadto lek jest skuteczny wobec wirusa półpaśca (VSV), ospy wietrznej, a także mononukleozy zakaźnej.

W jakich chorobach stosowany jest acyklowir?

Acyklowir wykorzystywany jest głównie w terapii pierwotnej i nawrotowej opryszczki narządów płciowych oraz w leczeniu zapalenia rogówki wywołanego wirusem opryszczki (HSV). Substancja może być również podawana dożylnie w terapii ciężkich opryszczkowych zakażeń opon mózgowo-rdzeniowych, a także w leczeniu opryszczki występującej u noworodków.

U osób z upośledzoną odpornością acyklowir wykorzystywany jest w celach profilaktycznych – zapobiega zainfekowaniu oraz, jeżeli dojdzie do zakażenia, łagodzi jego przebieg.

Najczęściej spotykanym zastosowaniem acyklowiru jest podawanie go na skórę w terapii opryszczki wargowej. Skuteczność substancji po aplikacji w taki sposób jest niewielka, a jej efektywność w tym zastosowaniu jest porównywalna do efektywności maści cynkowej.

Jakie są skutki uboczne stosowania acyklowiru?

Podczas stosowania preparatów z acyklowirem mogą pojawić się działania niepożądane, takie jak bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha,  biegunka, świąd, wysypka, zmęczenie oraz gorączka.

Należy pamiętać, że działania niepożądane mogą, ale nie muszą pojawić się u wszystkich pacjentów.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania acyklowiru?

Przeciwwskazaniem do stosowania acyklowiru jest nadwrażliwość na lek oraz jakikolwiek składnik preparatu, a także nadwrażliwość na walacyklowir. Podczas stosowania substancji szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci z niewydolnością nerek oraz osoby w podeszłym wieku.

Czy podczas ciąży można stosować acyklowir?

Istnieją ograniczone dane odnośnie bezpieczeństwa stosowania acyklowiru u kobiet ciężarnych. W związku z tym lek w tym okresie powinien być podawany wyłącznie wtedy, gdy w opinii lekarza oczekiwana korzyść dla matki przewyższa potencjalne zagrożenie dla płodu.

Czy podczas karmienia piersią (podczas laktacji) można stosować acyklowir?

Acyklowir przenika do mleka matki i kumuluje się w nim w dużej ilości. Lek powinien być stosowany w tym okresie ze szczególną ostrożnością, jedynie pod kontrolą lekarza.

Źródła:

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

2

Brak wyników