Stosowanie i działanie Coldrex Complex Grip proszek (do wytworzenia płynu)

Coldrex Complex Grip jako substancje czynne zawiera: paracetamol, gwajafenezynę i fenylefrynę. Jest lekiem stosowanym do krótkotrwałego i doraźnego łagodzenia objawów towarzyszących przeziębieniu i grypie, jak np. ból głowy i gardła, gorączka, nieżyt nosa, dreszcze oraz mokry kaszel (ułatwia odksztuszanie).

Produkt o kategorii ATC N02BE: Układ nerwowy, Leki przeciwbólowe, Inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, anilidy.

Jak działa Coldrex Complex Grip?

  • Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.
  • Gwajafenezyna zwiększa ilość wydzieliny oskrzelowej i zmniejsza jej lepkość, ułatwiając odkrztuszenie.
  • Fenylefryna poprzez bezpośrednie pobudzenie receptorów alfa-adrenergicznych w ścianie naczyń obkurcza je, przez co zmniejsza obrzęk nosa i ułatwia jego udrożnienie.

Nie używaj Coldrex Complex Grip, jeśli:

  • jesteś uczulony na paracetamol, gwajafenezynę, fenylefrynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą,
  • stwierdzono u Ciebie choroby wątroby lub nerek, w tym alkoholową chorobę wątroby,
  • cierpisz na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, jaskrę (w tym z zamkniętym kątem przesączania), nadczynność tarczycy, choroby serca, zaburzenia sercowo-naczyniowe czy zaburzenia krwi, np. anemię,
  • występuje u Ciebie guz chromochłonny nadnerczy,
  • masz problemy z oddawaniem moczu,
  • masz mniej niż 12 lat.

Na co zwrócić uwagę przed użyciem Coldrex Complex Grip?

Powiedz lekarzowi lub farmaceucie przed zastosowaniem leku Coldrex Complex Grip, jeśli występuje u Ciebie:

  • bardzo silny kaszel lub astma - skonsultuj się z lekarzem, jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż 5 dni,
  • dusznica bolesna,
  • problemy z żołądkiem, jelitami lub krążeniem, np. zespół Raynauda,
  • powiększenie gruczołu krokowego,
  • nietolerancja niektórych cukrów,
  • fenyloketonuria.

Coldrex Complex Grip stosuj tylko wtedy, kiedy występują wszystkie wymienione objawy, czyli ból, gorączka, niedrożność nosa i mokry kaszel.

Jak stosować Coldrex Complex Grip?

Zalecana dawka to 1 saszetka co 4 godziny, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Zawartość saszetki wsyp do kubka, napełnij go 250 ml gorącej, ale nie wrzącej wody. Wymieszaj zawartość do rozpuszczenia i pozostaw do wystygnięcia tak, abyś bez problemu mógł wypić przygotowaną miksturę. Lek należy wypić w ciągu 1,5 godziny od przygotowania.

Na co zwrócić uwagę podczas stosowania Coldrex Complex Grip?

Leku Coldrex Complex Grip nie stosuj dłużej niż 5 dni, chyba, że lekarz zaleci inaczej. Jeśli po upływie tego czasu nie czujesz się lepiej lub objawy nasilają się, skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli będziesz wykonywać badania laboratoryjne krwi, moczu lub zabieg w znieczuleniu ogólnym, powiedz lekarzowi o stosowaniu leku Coldrex Complex Grip.

Czy mogę łączyć Coldrex Complex Grip z innymi lekami?

Powiedz lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych przez siebie suplementach i lekach, także tych bez recepty.

  • Metoklopramid i domperidon mogą zwiększać szybkość wchłaniania się paracetamolu, co może obniżać skuteczności leku Coldrex Complex Grip.
  • Długotrwałe i regularne przyjmowanie paracetamolu może nasilić przeciwzakrzepowe działanie warfaryny i pozostałych pochodnych kumaryny. Okazjonalne przyjęcie leku nie ma na to wpływu.
  • Barbiturany, inhibitory monoaminooksydazy i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne mogą zwiększać toksyczne działanie paracetamolu na wątrobę, dlatego ich jednoczesne łączenie z lekiem Coldrex Complex Grip jest przeciwwskazane.
  • Coldrex Complex Grip nie należy stosować w trakcie i na 2 tygodnie po odstawieniu leków z grupy inhibitorów monoaminooksydazy.
  • Fenylefryna może zmniejszyć skuteczność beta-blokerów i leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego, prowadząc do podwyższenia ciśnienia i wystąpienia działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego.
  • Regularne stosowanie paracetamolu może osłabiać metabolizm zydowudyny, zwiększając ryzyko neutropenii, czyli podwyższenia poziomu neutrofili we krwi.

Leku Coldrex Complex Grip nie stosuj z innymi lekami na przeziębienie, grypę czy obkurczającymi naczynia.

Czy mogę łączyć Coldrex Complex Grip z alkoholem?

Nie należy spożywać alkoholu podczas przyjmowania leku Coldrex Complex Grip.

Czy po zastosowaniu Coldrex Complex Grip mogę prowadzić pojazdy?

Coldrex Complex Grip może powodować zawroty głowy, które mają negatywny wpływ na sprawność psychofizyczną, zatem jeśli po zażyciu leku nie czujesz się dobrze, nie prowadź pojazdu.

Czy mogę stosować Coldrex Complex Grip będąc w ciąży?

Nie należy stosować leku Coldrex Complex Grip będąc w ciąży.

Czy po zastosowaniu Coldrex Complex Grip mogę karmić piersią?

Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zastosowaniu Coldrex Complex Grip?

Coldrex Complex zawiera:

  • sacharozę, co może mieć znaczenie dla pacjentów z nietolerancją cukrów,
  • aspartam - szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią,
  • sód, co powinni wziąć pod uwagę pacjenci kontrolujący zawartość sodu w diecie.

Do najczęstszych działań niepożądanych mogących pojawić się podczas terapii lekiem Coldrex Complex Grip należą:

  • bezsenność,
  • biegunka,
  • nudności,
  • nerwowość, drżenia, rozdrażnienie, niepokój lub pobudliwość,
  • podwyższone ciśnienie krwi z bólem głowy, zawrotami głowy, wymiotami i kołataniem serca.

Dokładany spis działań niepożądanych, wraz z częstotliwością ich występowania, znajdziesz w ulotce dla pacjenta.

Skład Coldrex Complex Grip

  • substancje czynne: 500 mg paracetamolu, 200 mg gwajafenezyny, 10 mg fenylefryny chlorowodorku,
  • substancje pomocnicze: sacharoza, kwas cytrynowy bezwodny, kwas winowy, sodu cyklaminian (E952), sodu cytrynian, acesulfam potasowy (E950), aspartam (E951), aromat mentolu (proszek), aromat cytrynowy, aromat soku cytrynowego, żółcień chinolinowa (E104).

Jak przechowywać Coldrex Complex Grip?

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Źródła

Ulotka oraz Charakterystyka Produktu Leczniczego Coldrex Complex Grip

autor: Katarzyna Domagała, mgr farm.
redaktor: Angelika Talar-Śpionek, mgr farm.
ostatnia zmiana: 19.02.2021 13:11:15

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje na temat produktu, ale nie możesz go traktować jako konsultację farmaceutyczną. Przed zażyciem leku przeczytaj ulotkę, a w przypadku pytań skonsultuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Opakowania Coldrex Complex Grip

10 torebek

Wrafton

dostępny w 11% aptek

gdzie kupić od 14,95 do 29,90 zł

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Ulotka

Jeśli chcesz mieć pewność, że nie pominąłeś ważnych szczegółów, przeczytaj ulotkę Coldrex Complex Grip (szybki podgląd pliku PDF).

źródło: Rejestr Produktów Leczniczych

Obejrzyj oryginał ulotki Coldrex Complex Grip.