Stosowanie i działanie Ibum Forte Pure zawiesina

ibuprofen

Lek bez recepty

Ibum Forte Pure to lek w postaci zawiesiny doustnej z ibuprofenem. W przeciwieństwie do innych tego typu syropów przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych preparat nie zawiera dodatków smakowych i barwników. Lek przeznaczony jest do stosowania u dzieci i niemowląt powyżej 3. miesiąca życia oraz dla osób dorosłych mających problemy z połykaniem.

Produkt o kategorii ATC M01AE: Stawy, kości, mięśnie, Leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, Niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, Pochodne kwasu propionowego.

Jak działa Ibum Forte Pure?

  • Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.
  • Hamuje syntezę prostaglandyn i w mniejszym stopniu tromboksanu i prostacyklin poprzez hamowanie aktywności enzymu cyklooksygenazy.
  • Wykazuje zdolność odwracalnego hamowania agregacji płytek krwi.

Nie używaj Ibum Forte Pure, jeśli:

  • masz uczulenie na ibuprofen, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub pozostałe składniki preparatu,
  • przebyłeś lub cierpisz na czynną chorobę wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy, perforację lub krwawienie,
  • po zastosowaniu przez Ciebie kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych wystąpiły u Ciebie kiedykolwiek objawy alergii, takie jak np. katar, duszności,
  • cierpisz na ciężką niewydolność wątroby, ciężką niewydolność nerek lub ciężką niewydolność serca,
  • występuje u Ciebie krwawienie naczyniowo-mózgowe lub inny rodzaj krwawienia,
  • cierpisz na zaburzenia krzepnięcia lub skazę krwotoczną,
  • cierpisz na zaburzenia wytwarzania krwi o nieustalonym pochodzeniu, jak np. małopłytkowość,
  • jesteś bezpośrednio po dużym zabiegu chirurgicznym,
  • cierpisz na ospę wietrzną,
  • cierpisz na rzadko występującą dziedziczną nietolerancję fruktozy.

Na co zwrócić uwagę przed użyciem Ibum Forte Pure?

Osoby chorujące, m.in. na cukrzycę, nadciśnienie powinny zachować szczególną ostrożność, gdyż ibuprofen zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, czy udaru u tej grupy pacjentów.

Jak stosować Ibum Forte Pure?

Preparat Ibum Forte Pure stosuje się w dawce 20-30 mg/ kg m.c. w 3-4 dawkach podzielonych (minimalny odstęp pomiędzy dawkami to 6 godzin). Preparat został zarejestrowany do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 3 miesiąca życia, przy czy zastosowanie u dzieci poniżej 6 miesiąca życia wymaga konsultacji lekarskiej. W ulotce preparatu podano tabelę ze szczegółową rozpiską dawkowania.

Przed użyciem wstrząśnij energicznie butelką. U osób z wrażliwym żołądkiem preparat należy stosować razem z posiłkiem.

Na co zwrócić uwagę podczas stosowania Ibum Forte Pure?

  • Gdy cierpisz na niektóre choroby skóry, jak np. toczeń rumieniowaty układowy - może wystąpić zwiększone ryzyko rozwoju jałowego zapalenia opon mózgowych.
  • U osób ze schorzeniami układu pokarmowego, jak np. wrzodziejące zapalenie jelit, ibuprofen może nasilać objawy chorobowe.
  • U osób z nadciśnieniem tętniczym stosujących ibuprofen może nastąpić zatrzymanie płynów i wystąpienie obrzęków.
  • Ibuprofen może pogarszać pracę nerek, zwłaszcza u osób cierpiących na niewydolność tego narządu.
  • U chorujących na astmę gdy cierpisz na astmę oskrzelową lub alergię - może wystąpić u Ciebie skurcz oskrzeli,
  • Ibum Forte Pure może maskować objawy zakażenia lub gorączki.

Czy mogę łączyć Ibum Forte Pure z innymi lekami?

  • Doustne kortykosteroidy (np. prednizolon), leki rozrzedzające krew (np. warfaryna), selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (np. citalopram), leki przeciwpłytkowe (np. kwas acetylosalicylowy), inne NLPZ (np. diklofenak), bifosfoniany (np. kwas alendronowy) zwiększają ryzyko wystąpienia krwawień i owrzodzeń przewodu pokarmowego.
  • Ibuprofen zmniejsza ochronne działania kwasu acetylosalicylowego na układ krążenia.
  • Ibuprofen osłabia działanie leków na nadciśnienie (np. metoprolol), leków moczopędnych (np. furosemid).
  • Jednoczesne stosowanie ibuprofenu i antybiotyków z grupy chinolonów (np. ciprofloksacyny) może zwiększać ryzyko drgawek.
  • Stosowanie zydowudyny w skojarzeniu z ibuprofenem u pacjentów z hemofilią i z pozytywnym testem na HIV zwiększa ryzyko krwawień do stawów i krwawień prowadzących do obrzęków.
  • Ibuprofen zmniejsza wydalanie antybiotyków aminoglikozydowych (np. neomycyny).

Czy mogę łączyć Ibum Forte Pure z alkoholem?

Zażywanie preparatu Ibum Forte Pure w dużych dawkach i jednoczesne spożywanie alkoholu powoduje wystąpienie objawów ze strony ośrodkowego układu nerwowego, np. zmęczenia, bólu i zawrotów głowy.

Czy po zastosowaniu Ibum Forte Pure mogę prowadzić pojazdy?

Krótkotrwałe stosowanie preparatu Ibum Forte Pure nie wywiera lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów. W przypadku wystąpienia zaburzeń ze strony układu nerwowego, jak np. zaburzenia widzenia, zawroty głowy, należy zrezygnować z prowadzenia pojazdów.

Czy mogę stosować Ibum Forte Pure będąc w ciąży?

We wczesnym okresie ciąży lek zwiększa ryzyko poronienia oraz wystąpienia wad rozwojowych serca i przewodu pokarmowego u płodu. Stosowanie preparatu w ostatnim trymestrze ciąży może powodować działanie toksyczne na układ krążenia i płuca, zaburzenia czynności nerek oraz wydłużonego czasu krwawienia u płodu. Może dojść do opóźnienia lub wydłużenia akcji porodowej poprzez hamowanie skurczów macicy.

Nie należy stosować preparatu w ciąży, chyba, że jest to bezwzględnie konieczne. Natomiast przeciwwskazane jest stosowanie preparatu w ostatnim trymestrze ciąży.

Czy po zastosowaniu Ibum Forte Pure mogę karmić piersią?

Ibuprofen przenika w niewielkim stopniu do mleka kobiecego. Krótkotrwałe stosowanie leku w okresie laktacji ma mało prawdopodobny wpływ na dziecko.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zastosowaniu Ibum Forte Pure?

Do najczęściej występujących działań niepożądanych leku należą:

  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego - zgaga, bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia, biegunki, zaparcia, krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • owrzodzenia i perforacja przewodu pokarmowego,
  • reakcje nadwrażliwości z wysypką skórną i świądem,
  • ataki astmy,
  • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, jak np. bóle i zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość, zmęczenie,
  • ciężkie postacie reakcji skórnych, jak np. rumień wielopostaciowy,
  • zespół DRESS - wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych, zwiększenie liczby eozynofili we krwi.

Skład Ibum Forte Pure

  • substancja czynna: 200 mg ibuprofenu w 5 ml zawiesiny,
  • substancje pomocnicze: ciekły maltitol, glicerol, guma ksantan, sacharyna sodowa, benzoesan sodu, kwas fumarowy, dwunastowodny fosforan disodu, woda oczyszczona.

Jak przechowywać Ibum Forte Pure?

Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Maksymalny okres przydatności po otwarciu butelki wynosi 12 miesięcy.

Źródła

  • Ulotka,
  • Charakterystyka Produktu Leczniczego.

autor: Ewa Pilch, dr n. med.
redaktor: Angelika Talar-Śpionek, mgr farm.
ostatnia zmiana: 21.08.2020 04:44:17

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje na temat produktu, ale nie możesz go traktować jako konsultację farmaceutyczną. Przed zażyciem leku przeczytaj ulotkę, a w przypadku pytań skonsultuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Opakowania Ibum Forte Pure

100 gramów

4% = 200 mg/5 ml Hasco-Lek

dostępny w 48% aptek

gdzie kupić od 13,50 do 40,97 zł

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Co mogę zastosować na ból głowy przy stosowaniu leku Sirdalud?
Witam serdecznie . Od jakiegoś czasu ( ok 1 rok) stosuje sirdalud w nocnych bulach kręgosłupa i drętwieniu rąk . Zdarzyło mi się spożywać alkohol prze...
odpowiada Ewa Pilch

Czy mogę stosować Ibum podczas zażywania leku Milurit?
ibum z milurit
odpowiada Ewa Pilch

Czy Sirdalud jest bezpieczny i czy można łączyć go z lekami przeciwbólowymi?
Czy lek jedt bexpieczny i czy mozna go zaxyc z lekiem przeciwnulowym
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Ile trzeba czekać czasu, aby tabletka Ibum Express zadziałała?
Ile trzeba czekać czasu aby tabletka ibum express zadziałała?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy, jeżeli działanie leku Apap na nerwobóle jest za słabe, mogę zastosować Nimesil?
Od paru dni przyjmuję apap na nerwobóle, niestety pomaga na kilka godzin. Czy mogę przyjąć Nimesil po 8 godzinach od przyjęcia apapu? Nimesil, wiem z ...
odpowiada Ewa Pilch

Czy mogę wziąć Ketonal o 14:30, jeśli o 12:00 przyjęłam Ibum Express i Apap?
Jeśli wzięłam o godz. 12 ibum express oraz Apap i nie zadziałał to czy mogę teraz wziąć ketonal? (Ostry ból zęba)
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie ibum odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Wyślij pytanie